NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
4WORED1.MP3
10
4SIMD.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

RUSYA'YA MEZAR OLACAK

Milli Gençlik Vakfı Anadolu Gençlik Dergisi üyeleri Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un öldürülmesini Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto etti. Konsolosluk önüne siyah çelenk bırakan grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. Binlerce Aslan hesap soracak
13-03-2005 - 2457 kez okundu

Milli Gençlik Vakfı Anadolu Gençlik Dergisi üyeleri Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un öldürülmesini Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto etti. Konsolosluk önüne siyah çelenk bırakan grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Öğle saatlerinde Anadolu Gençlik Dergisi üyeleri ve okurlarından oluşan yaklaşık 100 kişilik grup Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplandı. "Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin, bilakis onlar diridirler. Fakat siz bunun farkında değilsiniz" yazılı ayetlerlerden oluşan büyük bir pankart açan grup adına bir basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Dergisi İstanbul Temsilcisi Fuat Günday, bağımsız Çeçenistan davasının lideri Aslan Mashadov'un soykırımcı Rusya ve işbirlikçileri tarafından alçak bir saldırı sonucu şehit edildiğini söyledi. Günday, dün Şeyh Şamil'in, Cevhar Dudayev'in taşıdığı özgürlük bayrağının bugün Mashadov'dan sonra en son kişi şehid oluncaya kadar yere düşmeyeceğini, geriden gelen binlerce Aslan'ın hesap soracağını kaydetti. Saldırıyı nefretle kınadıklarını ve emperyalistlerin emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklarını söyleyen Günday, basın açıklamasının ardından Başkonsolosluğa bir grup ile beraber siyah çelenk bıraktı. "Şehit Mashadov yolun yolumuz, İslam ümmeti kabul etmez illeti, Zulme karşı omuz omuza, Yaşasın küresel intifada, Çeçenya Ruslar'a mezar olacak " şeklinde slogan atan grup çelenk konulmasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Rusya'ya mezar olacak

Ankara'da ise Özgür-Der Çeçen Lider Aslan Mashadov'un öldürülmesini, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve aralarında çocukların da bulunduğu bir topluluk ile protesto etti.

Mashadov'un öldürülmesinin yankıları sürüyor. Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyesi bir grup, Mashadov'un öldürülmesini protesto etti. Pankartlar taşıyan ve 'Çeçenistan Rusya'ya mezar olacak' diye slogan atan grup adına yapılan basın açıklamasında, Mashadov'un son nefesini verirken bile tüm dünyaya bir kere daha Çeçen halkının bağımsızlık ve özgürlük hedefinden vazgeçmeyeceğini ilan ettiği belirtildi. Çeçen halkının özgür iradesiyle devlet başkanlığına seçtiği şehit Mashadov'un halkıyla birlikte yaşadığı, onlarla birlikte mücadele ettiği ve halkının onurunu zedeleyecek hiçbir uzlaşıya razı olmadığı dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çeçen halkının özgür yaşama kararlılığı, her türlü teslimiyet dayatmasına karşı onurlu bir direnişi gerektiriyordu ve bu onuru Mashadov 8 Mart günü Tolstoy Köyü'nde şahadetle taçlandırdı. Cahar Dudayev ve Selimhan Yandarbiyev'den sonra bir liderini daha şehit veren Çeçen halkının kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi devam edecektir. Çeçen halkı, özgürlük uğruna dün ödediği ağır bedelleri bugün de ödemeye hazırdır. Çeçen halkı, onuruyla mücadelesini sürdürüyor. Peki, Rus emperyalizminin vahşi saldırılarına, uluslararası hukuk ihlaline, hukuk tanımaz tutumuna seyirci kalan dünyanın onuru nerede?"
Etiketler:
rusya mezar olacak

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır