NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4-5-6-7
13
11
9

Nart Ajans Reklam

KEFİR NASIL YAPILIR?

Tekrar merhaba.Bildiğiniz ve okuduğunuz üzere 07.02.2006 tarihinde yayınlanan yazımda kökeni 5000yıl öncesine dayanan geleneksel yani Kafkaslarda üretilmeye başlanmış ve unutulmaya yüz tuttuğunu düşündüğüm önemli bir süt ürünü olan KEFİRİ site okuyucularımıza tanıtmak,bilenlerede faydalarını hatırlatmak detayları aktarmak istemiştim.Fakat yazımda bahsettiğim üzere yapımına değinmeyeceğim daha çok insan sağlığı açısından konuyu ele alacağım demiştim.Yapılan yorumları okuduktan sonra düşündüm ki,site okuyucularımıza bunun yapılışınıda anlatmam gerekiyormuş.İçeriğinde neler kullanılarak ürün ortaya çıkıyor.Biraz bilimsel olacak anlatım ama ben daha yalın olması için yapılışını evde yapılış şeklinde anlatmak istiyorum.Sanırım daha açık anlatılmış olacak.
09-02-2006 - 13338 kez okundu

Kefir yapılışında esas olarak inek sütü kullanılır.Bunun evlerde ve endüstriyel şekilde süt fabrikalarında yapılışı birbirinden farklıdır.
Kefir yapılışında kullanılacak süt 5dakika kadar iyice kaynatıldıktan sonra bir kaba alınır ve 25dereceye kadar soğutulur.Üzerindeki kaymak tabakası alınır.Süt 1litreye 15-20gr.kadar kefir tanesi katılır homojen hale gelmesi için iyice karıştırılır.Kabın kapağı kapatılır ve süt 20-25derecede kalacak şekilde kap sabit bırakılır.Soğuk havalarda kabın etrafı ısıyı muhafaza etmek için sarılır.Kabın 20-30derecede sabit kalması sağlanır.Bu sıcaklık yoğurt yapmak üzere sütün mayalandığı dereceden düşüktür.Zira yoğurt için mayalama sıcaklığı 42-45derecedir.Bu yüzden kefir yapımında sütün sıcaklığı serçe parmağıyla kontrol edilerek olursa,sıcaklığın ve soğukluğun hissedilmediği bir derecede süte kefir tanesi katılır.
Kap içindeki süt normal olarak 18-24 saat sonra pıhtılaşır.Pıhtılaşma süresi üzerine süte katılan kefir tanesi miktarı,bekleme sırasındaki sütün sıcaklığı ile etkili olmaktadır.Soğuk havalarda kabın etrafı sarılmaz ise sütün ısısı düşeceğinden pıhtılaşma gecikir veya hiç gerçekleşmez.
Pıhtı yani kefir oluşunca buzdolabına alınır ve soğuyuncaya kadar burada bekletilir.Buzdolabından alınan kefir tanelerin ayrılması için bir kabın üzerine yerleştirilen tel süzgeçten geçirilir.Süzgeç üzerinde kalan taneler hemen kefir yapımında kullanılabileceği gibi yıkanarak bir su bardağı içerisinde buzdolabında bir hafta kadar saklanabilir.Saklamak gerektiği zaman taneleri örtecek kadar bardağa su koymak gerekir.
Elde edilen süzüntü hemen içilir veya 2-3gün buzdolabında kalabilir.Bu süre içinde kefirde biraz asit,alkol ve karbondioksit oluşur,dolayısiyle tat ve aroma değişir.
Bu tip fermentasyonun oluşumunda,laktikasit bakterileri ile mayalar birlikte hareket ederler.Kefirde bulunan fermentasyonlar sonucu laktozdan asit(örn.laktik asit,oksalik asit,keto glutarik asit) ve bazı volatil(uçucu)bileşiklerin(uçucu yağ asitleri)yanısıra,alkol ve karbondioksit meydana gelir.Bu bileşikler kefirin tipik aromasının oluşmasına yardımcı olurlar.
Kefirin bileşiminde yeralan maddeler esas itibariyle sütün özelliklerine bağlıdır.Ayrıca bileşimi,tadı ve aroması.üzerine yapımı sırasında sütün mayalama sıcaklığı,bekleme süresi,yapımdan sonra içilmeye kadar geçen süre etkili olmaktadır.İnek sütünden yapılan kefirin içerisindeki maddeler genellikle aşağıdaki gibidir.
SU
KURU MADDE
YAĞ
KAZEİN(SÜT PROTEİNİDİR)
LAKTOALBÜMİN
LAKTOZ(SÜT ŞEKERİ)
ALKOL(AZ MİKTARDA)
SÜT ASİTİ
MİNERAL MADDELER

işte kefir yapılışı ve içinde barındırdığı maddeler bu şekilde sizlere sunulmuştur.İlgilenen üyelerimize sunmak istedim bu bilgiyide olumlu ya da olumsuz yorumlarda bulunan okuyucularımıza çok teşekkürler ediyorum.Başka bir konuda buluşmak temennisiyle herkese sağlıklı günler diliyorum......

Fatmagül SÖNMEZ

Etiketler:
kefir nasıl yapılır?

YORUMLAR
osmantopak KEFİRİ'in tarifinide aldık tamam artık.iyide kim yapacak,hazırlayacak nekadar hazırcıyız öyle değilmi.
Son tahlilde buiş zor gözüküyor,nasıl yapacağız faydalanacağız bir başımıza diye düşünüyorum,yok yok bize kefir yemek,aylar sonra nasip olur.hadi AFİYET BAL ŞEKER OLSUN.

Osman TOPAK
janserey77 Ben yaptığını güzel yorum için teşekkür ediyorum benim vermeye fırsat bulamadığım eksik kalan önemli detayları belirtmişsiniz.Verdiğiniz bilgiler gerçektende önemliydi,Evet keçi ve koyun sütünün ihtiva ettiği maddeler oran olarak ve besleyici değer olarak daha yüksek özelliklere sahipler fakat günümüzde inek sütü kullanımı ve büyük baş hayvancılık ön planda ve fazla olduğu için inek sütü kullanımı yaygındır.Bende bu yüzden inek sütü baz alarak yapımı anlattım.Bilginizi paylaştığınız için tekrar teşekkürler.

Fatmagül SÖNMEZ
deheney Kefirin evde yapılışı sırasında dikkat edilecek en önemli nokta; süzme işlemi sırasında metal süzgeç ve kaşık kullanmamak, kefir tanelerini kaşıkla karıştırarak ezmemektir.
Böylece tanelerin ölmesi önlenir. Bilindiği gibi kefir taneleri bölünerek çoğalan canlı organizmalardır.
Kefiri en iyi süzme yöntemi içiçe geçmiş olarak kullanılan plastik makarna süzgeçlerinden kullanmak ve mayalanma sonucu oluşan pıhtıların bu süzgeçin alt bölümünde bulunan tasa konulan içme suyu ile temas ederek 10-15 dk. içinde kendiliğinden çözülmesini beklemektir.
Bu arada uzun süre evde bulunmayacaksanız; kefiri süzüp, tanelerini derin dondurucuda ağzı kapalı olarak küçük bir kavanoz içinde de saklayabilirsiniz.
Eğer bulunabiliyorsa inek sütü yerine keçi sütü kullanmak;elde edilen içeceğin daha uzun süreli dayanmasını sağlar. (Edindiğim bilgilere göre kefir; anavatanı Kafkasya'da da keçi sütü ile mayalanıyor ve dayanıklılığı nedeniyle Kafkasyalılar kefiri savaş ve uzun yolculuklarda enerji içeceği olarak yanlarında götürüyorlarmış)
Bu arada alkol konusuna değinmişken; portakal kabuğunda da alkol var ve genelde dışarda içtiğimiz taze sıkılmış portakal suları da portakalın kabuğu ile sıkılması ile elde ediliyor.
Yani sıra kefire gelene kadar kimbilir bizim bilemediğimiz hangi besin maddeleri yoluyla alkol alıyoruz.
Bu notu da sizlerle paylaşmak istedim.
srpl bilgilendirme için teşekkürler.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır