NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
apsuva
4-5-6-7
8
13

Nart Ajans Reklam

SERGEY ŞAMBA: ''ABHAZYA TAMAMEN RUSYA'NIN HİMAYESİNDE''

Daha Nugzar Ashuba'nın açıklamasına yalanlama yada resmi bir yanıt gelmeden Abhazya Dışışleri bakanı Sergey Şamba'dan da gündem yaratacak bir açıklama geldi. Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Abhazya'nın tamamen Rusya'nın himayesinde olduğunu söyledi.
27-03-2006 - 2416 kez okundu

"Özgür Avrupa" Vakfı tarafından düzenlenen "Karadeniz-Kafkasya bölgesinde istikrarlılık modelleri" isimli konferansta konuşan Şamba, "Abhazya Gürcistan ile olan görüşmelerini Abhazya Cumhuriyeti Anayasası'nda belirtilen Abhazya'nın politik statüsüne göre yapmıyor. Bu görüşmelerin anlamı, gelecekte Gürcistan ile Abhazya arasında yapılacak müzakerelerin prensiplerinin gelişmesidir" dedi.

Şamba, "Bazı batılı ülkelerin Gürcistan'daki varlığı kesinlikle Abhazya'nın dikkatini çekiyor. Çünkü onlar Gürcü ordusunu yetiştiriyor ve ekipman sağlıyor. Tüm bunlar ülkedeki intikam isteyen bazı gruplara Abhazya meselesinin güçle çözülebileceği umudu veriyor. Gürcistan'ın silahlanması tüm bölgenin silahlanmasına yol açıyor. Bu bölgede ve tüm Kafkasya Cumhuriyetlerinde silahlanma yarışına ve iç gerginliklerin artmasına sebep olacak" diye konuştu.

Şamba, "batının çağrısına" bir cevap olarak Abhaz toplumunun Rusya'nın Avrasya stratejisinde yer alma niyetinde olduğunu çünkü, Rusya'nın bölgede hakim ülke olduğunu ve görüşmelere başlamaya hazır olduğunu kaydetti. Önceliğin ekonomik potansiyeli, politik ve kültürel etkisi ile bölgede hakim konumda olan Rusya'da olmasının tartışılamayacağını ifade eden Şamba, şunları söyledi:

Abhazya'nın Avrupalılaştırılması daha önceden Rusya yolu ile yapılmıştı ama şimdi batı bunu bize Gürcistan yolu ile sunuyor. Bu yaklaşımın acizliği tamamen ortada. Rusya ile olan stratejik ortaklığımızı koruma ihtimali bunun yanı sıra bize Kuzey Kafkasya hakları ile olan ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi koruma ve geliştirme imkanı da sağlıyor. Ve sonuç olarak Rusya Abhazya'nın ve tüm bölgenin en önemli ekonomik partneri. Abhazya halkı Abhazya'yı dış tehditlerden koruyabilecek gücü Rusya'da görüyor. Bu Abhazya vatandaşlarının toplu olarak kendilerine Rus vatandaşlığı verilme talepleriyle doğrulanmıştır. Abhazya nüfusunun çoğunluğunun Rus vatandaşlığı alması onlara Rusya'nın koruması altında olmak için gerçek bir umut veriyor. Dahası Rus barış güçleri, 9 yıldır bölgede ateş kesin garantörlüğünü yapıyorlar. Yani Abhazya'nın tamamen Rusya'nın himayesinde olduğunu söylemek mümkündür. Bu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Abhazya'daki vatandaşlarının kaderlerine seyirci kalmayacağı sözlerinden de anlaşılmalıdır.

Rusya'nın katı bir şekilde Abhazya'nın ne şimdi ne de gelecekte Gürcistan'ın bir 'iç sorunu' olarak kabul edilemeyeceğini belirtmesini umuyoruz.

(APYPS) CA/SEV
Kaynak :Ajans Kafkas

Etiketler:
sergey şamba tamamen rusya himayesinde

YORUMLAR
HakanDUMAN Ardı ardına gelen bu ve benzeri açıklamalar beni üzüyor fakat şok derecesinde şaşırtmıyor.
Ah vah etmeye, onlara (konuşanlara)kızmaya çok da hakkımız yok.Hepimiz sürgün geldiğimiz yerleri o kadar çok benimsedik ki, birgün topraklarımıza dönmeyi sadece rüyalarımıza sığdırdık.Bir araya gelip de atayurdumuzdan konuştuğumuzda bile oraların cennetten bir yer olduğunu söyleyip, en azından bir defa gezmeyi düşündük sadece.
Birkaç gün önce bir dost sitenin forum bölümünde gördüğüm manzara akıllara ziyan.Hala Mikro Milliyetçilikle biryerlere gidilebileceğini zanneden arkadaşlarımız var.Bu vahim ortamda konuşacak başka bir konu kalmamış gibi bir aklı evvel çıkmış bir söz atmış ortaya , delinin kuyuya attığı taş misali, akıllı kardeşlerimiz o söz üzerine yorum yapıyorlar. Mesele o kadar büyük ki; Tespiti ve teşhisi Bütün bir Kafkasya' yı kurtaracak ve Bağımsız Kafkasya hemen kuruluverecek. Başımızın belası Ruslar da bundan sonra bizimle hiç uğraşamayacak. '''İMAM ŞAMİL VE CEVHER DUDAYEV ÇERKEZ DEĞİLLERDİ.'' Ne kadar önemli bir konu. Biz ölmüşüz de ağlayanımız yok.....
............................

2. Bir gerçek daha var ki; şu anda bağımsız veya da Özerk olan Cumhuriyetlerin nüfus durumu zaten ortada.Bir de dün yönetenler ve bugün yönetenler arasında çok büyük bir fark yok. Çoğu yönetici aynı zaten. Vatanperver birkaç yönetici hariç birçoğu Moskova' ya göbekten bağlı insanlar.Halk fakirlik içinde yaşarken onların bazısının ailesi, bazısının da çocukları Moskova'da.Kendilerine muhalefet edenlerin adı belli zaten. Onlar yüzdeyüz Uluslararası terörist.

Bugün Çeçenistan'da kendi halkına korku salan Kadirov saltanat sürüyor.

Dün Nalçik'te saltanatlarına tehlike teşkil ettiği için yıllardır ezdikleri halde sindiremedikleri, hatta öldürdükleri halde bitiremedikleri, O halkın yiğit ve mert çocuklarının üzerine yine o halkın polisini ve Rus askerlerini süren insan suretliler bizim yurdumuzun yöneticileri.
Yurdumuzun diyorum. Çünkü adı ne olursa olsun , bütün bir Kafkasya' nın birliğinden geçiyor kurtuluş.Ortak değerlerimizde birleşmeliyiz. 1945 te birbirini öldüren Avrupanın bugünkü hali ortada. Sınırları bir, parası ,Anayasası ve asıl Bayrağı bir kocaman bir devlet.....
Biz hala ufak hesapların peşindeyiz. İnsanların neredeyse sülalesini, ailesini tartışıyoruz. Velhasıl bir söz var;

HIRSIZ EVİN İÇİNDE İSE KİLİT KAR ETMEZ.

orhanYILMAZ Üzüntü verici bir açıklama fakat ne yazıkki alternetifi olmayan bir tavır.Kafkasya'da birlikteliği sağlayamadığımız sürece Abhazlar ya rusların yada gürcülerin tehtidinden kurtulamayacaklar.Bu durumu denize düşenin yılana sarılması olarak görüyorum.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır