NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
4-5-6-7
8
35WERE~1.MP3
apsuva

Nart Ajans Reklam

ÇORUM TOPLANTISI VE DÇB

Gününü tam olarak hatırlayamıyorum kusura bakmayın ama Orhan Alparslan'ın vefatına yakın zamanlardı. Çorum derneğinin katkılarıyla Samsun'da başlayıp Çorum'da 2. si düzenlenen Gençlik Toplantısı'ndaydık... Bizlerde heyecanlı gençler olarak katıldık. O sıralar gençlik toplantıları bu kadar sık olmuyordu bizlerde elimizden geldiğince katılmaya çalışıyorduk... Gündemimizde; 'birlikte neler yapılabilir ve derneklerimizin sorunları' vardı... Bunun dışında Kafkasya'yı görmüş orada yaşamış bir ağabeyimiz olan Hacı Bayram Bolat'ın Kafkasya'dan izlenimleri vardı.Bu arada biz de diğer arkadaşlarla birlikte sorular soruyoruz, pür dikkat ve merakla dinliyoruz... Oralarda yaşam nasıl, neler oluyor? Tarzında sorular... Sonra bir soru!!! Dünya Çerkez Birliği hakkında ne düşünüyorsunuz. Bu insanların faaliyetleri neler... ?
03-05-2006 - 2685 kez okundu

Cevap o kadar kısa oldu ki bizlerde şaşırdık "Böyle bir kuruluşun olduğuna inanmıyorum, adı var sadece, tamamen balon niteliğinde bir kuruluş..." kısa bir sessizliğin ardından, arkadaşlardan; hemen var olabileceğini kanıtlar nitelikte bir cümle:

"Ama dçb UNPO üyesi..."Bu cümlenin cevabı daha hafızalarımızda yeni yer edinirken;H.Bayram Bey'den daha sarsıcı bir cevap geldi:

"Güzel kardeşim var olduğuna inanıyorsan bunların bir merkezi vardır, bir elemanı, en azından bir telefon numaraları vardır, hemen arayalım hatta bana sorduğunuz soruları onlara da soralım da cevap alalım...Sorular konuşmalar derken toplantıya bir ara verildi.Bizler dışarıda, "Bu adam ne dedi?"Şeklinde durum kritiğini yaptık, velhasıl ara bitti tekrar salona geçtik.İçeri geçtikten sonra Hacı Bayram Bolat tekrar mikrofona geçti;

"Kısa bir açıklama yapacağım ..."" Arkadaşlar beni öyle gidip şikayet mi ediyorsunuz anlamadım. Kafkas derneklerinden yetkili kişiler beni aradı oturum arasında, benden dçb falan yoktur tarzında şeyler söyleyip gençlerin moralini bozmamamı istedi..."Bu üç yıl öncesine ait bir olay. Sizlerde taramışsınız bakmışsınız, demişsiniz bir kuruluşun bir merkezi olur, insanlar gider orada toplanır; bir orada bir burada olmazdan tutunda yaptığı faaliyetlerin neler olduğunu sorgulamaya kadar gitmişsiniz....O zamanda aklıma takılmıştı ama kısıtlı imkanlarımla cevabını öğrenemediğim bir soruyu bu güne kadar taşıdım "Bu kurumun/kuruluşun binasının resmini gören var mı ?" (Ben gördüm demesi dahi benim için yeterli olacak.)Bunlar benim şahsi görüşüm, o zamanlar söylenen "bu kuruluş bir balondur." ifadesinde geçen "Balon" un içi doldurulmaya çalışılıyor...Saygılarımla ANTSWA FATİH

Etiketler:
çorum toplantısı ve dçb

YORUMLAR
HakanDUMAN Merhaba kardeşlerim!...
Antswa Fatih kardeşimizin sorusu birçok merakları tekrar depreştirmiştir umarım.Haklı değil mi ama. Ençok Çerkezin yaşadığı Türkiye' de bütün irili ufaklı dernek ve vakıfların en azından merkez binaları varken, bu kuruluşun bir irtibat adresi bizlere hiç ulaşmadı.

Nalçik olaylarının hemen ardından ve daha sonraları Hafitse Muhammed' in açıklamalarını okumuştumda İnternettten şok olmuştum.Zatı muhterem Rusya ile olan dostluğumuzdan başlıyor, Çerkez ve Rus halklarının kardeşliğinden, Ruslarla birlikte girdiğimiz birçok savaşta omuz omuza zaferler kazandığımızdan vb. bahsediyordu.1800-1950 yılları arasında özellikle, Kafkas halklarını en vahşice soykırıma tabi tutan Ruslar değil de başka bir milletmiş gibi. Şuı anda bile oradaki yerel yöneticiler beş kuruşluk dünya malına satmış herşeylerini, Rusların kuklalığını yapıyor ve kendi halkına Ruslar adına yapmadığını bırakmıyor. İnternetten takip edebildiğim kadarı ile şu anda benim atayurdumda insanlar yarı açık cezaevindeki tutsaklar gibiler. Bir yandan Ruslar, diğer yandan Yerel işbirlikçileri.

Allah sonumuzu hayretsin.

Baki Selamlar...
dcb Evet konuyu anlamaya yönelik güzel bir haber daha yollayan arkadaşa teşekkürler.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır