NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
3
9
4WORED3.MP3
8

Nart Ajans Reklam

KAFFED'DEN KAMUOYUNA DUYURU

İstanbul'da yapılacak DÇB 7. Kongresi nedeniyle internet ortamlarında çeşitli yazılar çıkmaktadır. Bunların bir kısmı yapıcı eleştiri niteliğindedir. Ancak diğer bir kısmı son derece saldırgan ve yakışıksız ifadeler içermektedir. Hatta, bazı kesimlerce çok farklı algılanabilecek "yok etme" ifadeleri ile suça teşvik unsurları içeren kışkırtıcı cümleler kullanılmaktadır.
05-05-2006 - 4911 kez okundu

DÇB'nin kurucu üyesi KAF-FED olarak, bugüne kadar toplumumuz adına yaptıklarımızla tüm dünya üzerindeki Çerkes toplumunun büyük bir kesimi tarafından benimsenmiş bulunuyoruz. Ayrıca, toplumumuz dışındaki resmi kuruluşlar tarafından da kurumumuzun saygınlığı her geçen gün artmaktadır. KAF-FED'i saygın yapan ilkelerinin bazıları şunlardır:· Yurtta ve dünyada eşitlik, barış ve kardeşlikten yanadır.


· Laik ve demokrattır.


· Kültürel kimliklere saygılıdır. Farklı kültürlerin korunması ve geliştirilmesi için yapılan çalışmaları dünya kültürüne katkı sayar, destekler.


· Politik asimilasyona karşı mücadeleyi toplum adına onurlu bir görev sayar. Anti-asimilasyoncu çalışmalara katılır, destekler ve asimile olmuş kişilerin de yeniden kazanılmaları için çalışır.


· Türkiye-AB, Türkiye-Rusya Federasyonu başta olmak üzere, Kuzey Kafkaslı nüfus barındıran ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine, ikili ve çoklu anlaşmalara anayurdumuzdaki cumhuriyetlerimiz ile yaşadığımız ülkeler arasında da geçerlilik kazandırılmasına önem verir.


· Dünyanın değişik ülkelerine savrulmuş ve anavatan Kuzey Kafkasya'da azınlık konumuna düşürülmüş olan Kuzey Kafkas halklarının sorunlarının uluslararası platformlara taşınması ve resmen tanınması için mücadele verir.


· Yaşadığımız ülkelerde kendimiz için istediğimiz hak ve olanakları, diğer halklar ve anayurtta varlığımıza saygılı, bizimle birlikte barış içinde yaşamak isteyen farklı kültür grupları için de savunmayı demokrasi anlayışının bir gereği sayar.


· Eşitlik, barış ve kardeşlikten yana olan hareketlerle işbirliği yapar, katkıda bulunur.


· Amaç ve ilkelerimizle uyumlu Türkiye ve dünyadaki Kafkas kurumları dahil, resmi ve sivil kuruluşlarla ilişkilerin geliştirilmesinden yanadır.


· Kafkas-Rus savaşlarının sonucunda gerçekleşen Çerkes soykırım ve sürgününün halkımız tarihindeki önemini vurgular, tarih bilinci haline gelmesini sağlar. 21 Mayıs 1864 gününü Çerkes halkının sürgün-soykırıma uğradığı gün olarak kabul eder. Bu konunun Türkiye ve dünya gündeminde yer alması için çalışır.


· Anavatana dönüş pratiği önündeki yasal ve pratik engellerin aşılabilmesi için, Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve uluslararası kurumlar nezdinde etkin girişimlerde bulunur.


KAF-FED'in belirlediği ilkelerin bazıları bunlardır ve bunları hayata geçirebilmek için DÇB içinde yer almaktadır.


Çerkes toplumu için en büyük tehlikenin, kültürün ve dilin hızla kaybolması olduğunu görüyoruz ve bunun engellenebilmesi için Kafkasya'daki insanlarımızla yakın ilişki içinde çalışmayı kaçınılmaz görüyoruz. DÇB'yi tüm yapamadıklarına rağmen alternatifi olmayan bir kuruluş olarak görüyor, dünyadaki tüm Çerkesler'i birleştiren ortak bir sembol ve platform olarak değerlendiriyoruz.


6 Mayıs'ta yapılacak olan, DÇB'nin 7. Genel Kurulu'dur. Bu genel kurula Kafkasya'daki cumhuriyetlerimizin dışında Almanya, Amerika, Belçika, Hollanda, Suriye, Ürdün ve Abhazya'dan delegeler katılacaktır. Amacımız, bugüne kadar yapılamayanları gündeme getirerek DÇB'yi daha aktif hale getirecek yeni bir yönetim oluşturmaktır. Çalışma ve çabalarımızın Çerkesler'in ulusal sorunlarına katkıda bulunacağına inanıyoruz.


Şunu da açıkça belirtmek gerekir ki, bizlere ve DÇB'ye acımadan saldıranların "Birleşik Bağımsız Kafkasya" söylemini gerçekçi bulmuyoruz. Görüyoruz ki, bu ideali savunanların Çerkes toplumunun sorunlarının çözümüne ilişkin somut hiç bir projeleri yoktur. Biliyoruz ki, onların hayalleri gerçekleşinceye kadar yeryüzünde tek Çerkes kalmayacaktır. İngilizce tabiriyle "Atları arabanın arkasına koşuyorlar". Ancak, bu fikri savunanlara da toplumumuzun bir parçası oldukları için saygı gösteriyor, kendi ilkelerimize uygun şekilde nezaket kuralları içinde yaklaşıyoruz. Bugüne kadar kendi toplumumuzdaki fikir ayrılıklarını olgunlukla karşıladık ve bundan sonra da aynı tavrımızı sürdüreceğiz, aynı üslupta cevap vermeyeceğiz.
Bu kadar açıklamanın bugüne kadar yazılmış tüm olumsuz yazılara yeterli bir cevap olduğuna inanıyoruz.

Federasyon

Etiketler:
kaffed kamuoyuna duyuru

YORUMLAR
meretikoe_fehmi DÜNYA LİTERATÜRÜNDE LAİKLİK İSLAMİYETİ YOK ETMEK İÇİN KURULMUŞ BİR DÜZENEK İKEN, MÜSLÜMAN ÜLKELERDE AÇIKLAMASINI ALENİ OLARAK YAPMAZLAR İKEN SİZ GEÇMİŞİNE SIRT DÖNEN BİR POZİSYONDA BU TOPLUMA NASIL YARANACAKSINIZ TOPLUM SİZİ TANIMAK İÇİN SİZLERE YAKLAŞMAYA ÇALIŞIRKEN SİZLER BİR BASAMAK YUKARI SIÇRAYARAKMI BU TOPLUMU İDARE EDECEKSİNİZ LÜTFEN UYANIN BU TOPLUM DİN UĞRUNA VATANINI TERKETTİ VE İNTİHAR ETTİ SİZLERDE BU TOPLUMA LAİKLİKLE İHANET ETMEYİN BENDE BİR ADIĞ'E OLARAK SİZLERİ UYARIYORUM.
SesiAdyg Federasyonun politikalarını az çok bilmekle beraber bu sorulara verilecek cevapları bende merak ediyorum. Cihan bey gençlerin meramından anlar.
HayMarja Kaffed yönetimi şu günlerde bayağı meşgul ama. Kongreyi atlattıktan sonra mutlaka bu konulara değinen bir açıklama bekliyoruz. Yüzlerce genç bu konuların cevaplarını bekliyor. Gençler Kaffede neden sıcak bakmıyor ve gereken ölçüde destek vermiyor bunun cevaplarıda bu sorularda gizli.
chef Bu soruların cevaplarını bende merakla bekliyorum...Ayrıca bir soru da ben eklemek istiyorum.Kaffed'in DÇB üyeliği bazı derneklerimizin federasyona üyeliği gibi sadece birlikteliğin,örgütlülüğün sağlanması için mi??Yani Federasyon bize açıkça şunu mu söylüyor yada söyler mi?
-Evet,kaygılarınızın çoğunda haklı olabilirsiniz.Bunların bizde farkındayız.Ancak bir şekilde bu birliğin içinde olmalıyız...
DÇB buradayken sadece bunu söylemiş görünmemek içinde son paragrafta da keskin cümlelerle tartışmayı başka bir yöne çekip gündemi değiştirmeğimi istiyor..
HayMarja Sn..Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetimi,Kaffed mail adreslerine bu soruları sorarsam cevap alamayabilirim diye pek çok kişinin takip ettiği nartajanstan size önemli olduğunu düşündüğüm bazı sorular sormak istiyorum1.Birleşik bağımsız kafkasya gerçekçi değil diyorsunuz bunu söylerken güzel bir söz var derki- bir düşünceyi reddedersen onu artık kaybetmişsin demektir-Bağımsız kafkasya düşüncesini kaybetmeyi neden bu kadar çok istiyorsunuz? Bağımsız kafkasyayı Kafkas insanına çokmu görüyorsunuz?.2-Dünya konjoktürü çok değişken bundan 10 yıl sonra Kafkasya bağımsızlığın eşiğine gelirse buna karşı mücadelemi edeceksiniz?3- Birleşik kafkasy deyince ne anlıyorsunuz-illa sıunırların birleştrildiği bir coğrafyayımı anlıyorsunuz(bunu anladığınız anlaşılıyor) özgür ve bağımsız Kafkas cumhuriyetlerinin sınırlar birleştirilmedende Avrupa birliği örneğinde olduğu gibi kültürel,ekonomik ve siyasi birliktelik kurabilmesine ne diyorsunuz? Yoksa bunadamı karşısınız?4- bir alıntı—Adige-Abhaz kültüründen bahsederken esas amacımız, milli temelin oluşması, yani bir milliyet olarak bize has olan bütün elemanların yeniden doğuşudur.Aynı zamanda Çerkes kültürünün bütün Kafkasya kültürü ile ilgili olduğunuda çok iyi anlıyoruz.Bu anlamda bütün Kuzey Kafkasya halklarının kültüründe ortak bir Kafkasya kültürünün, tek bir mantalitenin var olduğunu söylememiz için esas teşkil eden özellikler vardır—diyen rahmetli DÇB başkanı Yuri Kalmıkovun gerisindemi kaldınız? yoksa onun düşüncelerinin gelecek mirası içinmi çalışıyorsunuz? (Daha açıkçası Adige-Abhaz birlikteliğine tüm Kuzey Kafkasyayı feda edecekmisiniz?) Bunu şunun için soruyorum kafkasyadan yazılan ve internette dolaşan bir mailde Adige-Abhaz halkların diğer Kafkas halkları ile tarihsel ve kültürel olarak uzaktan yakından ilgisi olmadığına dair ciddi propaganda yapılıyor buna ne diyorsunuz. Bu soruları bilgilenmek isteyen biri olarak doğrudan soruyorum cevaplandırırsanız memnun olacağım umarım Nartajans üyeleri ve okurlarıda sabırsızlıkla bekliyordur. Sn.. nartajans üyeleri bu soruların cevaplarını istiyorsanız yorumlarınızla bunu belirtiniz.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır