NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED1.MP3
10
13

Nart Ajans Reklam

DÇB'DEN AJANS KAFKAS VETOSU

(İstanbul/Ajans Kafkas) Ajans Kafkas'ın, Kafkas Federasyonu ev sahipliğinde İstanbul'da başlayan Dünya Çerkes Birliği 7. Olağan Genel Kurul toplantısına alınmasıyla ilgili veto kararı geldi.
06-05-2006 - 6766 kez okundu

Aylar öncesinden İstanbul'da yapılması planlanan DÇB Genel Kurulu'na izleyici olarak katılma talebini gerek yazılı gerekse sözlü olarak DÇB Organizasyon Komitesi'ne ileten Ajans Kafkas, bu müracaatlarına bir cevap alamadı. Ancak Kurul toplantısından bir gün önce DÇB Organizasyon Komitesi üyeleri Aytek Kurmel (Bağlarbaşı Kafkas Derneği Yönetim Kurulu üyesi) ve Orhan Özmen (Uzunyayla Kafkas Deneği Başkanı), kurul öncesi yapılan toplantıda Ajans Kafkas'ın Genel Kurul'a alınmaması yönünde bir karar verildiğini açıkladı.


Ajans Kafkas ile birlikte Birleşik Kafkasya Dernekleri, Kafkasya Forumu gibi diğer sivil toplum örgütlerinin de Kurul toplantısına izleyici olarak katılımlarının kabul edilmediğini ifade eden Komite üyeleri, bu vetonun gerekçesi olarak da şunu gösterdi:


"Kafkas Federasyonu'na bağlı derneklerin dışındaki sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, Sarı Basın Kartı'na sahip olmayan basın mensuplarının Genel Kurul toplantısına alınmaması yönünde verilen karar."


Kafkasya'daki ekonomik, siyasi, kültürel ve sanatsal birçok gelişimi takip ederek Anavatan ve diyaspora arasındaki ilişkiyi kurduğu haber ağıyla sağlamlaştırma gayretinde olan bağımsız bir haber ajansı olan Ajans Kafkas, ortaya konan bu anti-demokratik ve basın özgürlüğü karşıtı tavrı kınamaktadır.


DÇB'nin daha önce Kafkasya'da düzenlediği tüm genel kurullarında dile getirilen ve KAF-FED'in DÇB'yi dünyaya açma, şeffaf bir oluşum ortaya koyma amacıyla Kafkas diyasporasının en yoğun olarak yaşadığı Türkiye'de yapılması için gösterdiği gayretlerin ve söylemlerin içinin ne kadar boş ve gerçeklikten uzak olduğu, bu genel kurul öncesi

alınan anti-demokratik kararla bir kez daha gözler önüne serilmiştir.


Kuruluş amaçlarının en başında "Dünyadaki tüm Çerkeslerin ve Anayurtta yaşayanların ilişkilerini artırmak ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek" yer alan Dünya Çerkes Birliği, kendi amaçlarının aksine hareket etmekle beraber, basın özgürlüğüne balta indirmekte, ayrıca adının başındaki "Dünya" sıfatına uygun bir tavır ortaya koymaktan çok uzak durmaktadır.


İfade ve basın özgürlüğünün dünya ekseninde kabul edildiği ve temel insan hakları dahilinde görüldüğü bir ortamda, DÇB'nin sergilediği bu statükocu, baskıcı, anti-demokratik ve bağnaz tutum, akla, mantığa, hukuka ve bilime ters düşmektedir.


SEV

Etiketler:
dçb ajans kafkas vetosu

YORUMLAR
exex DÇB bu kararı ile tavrını ortaya koymuş,sarı basın kartı ifadesi ile ağacın ardındaki filin durumuna benzemiş.Atayurttan haberlerle,Türkiye diasporasındaki bilinci ayakta tutmuş bir grubun dışlanması belki de hayra vesile oldu.Ajans Kafkas nezdinde DÇB nin kimlere hizmet ettiği ortaya çıktı.Şüğogu mafex!
abazasta 2000 YILINDAN SONRA KAFKASYA DA FSB OPERASYONUYLA RF DEVLETİ'NİN KONTROLÜNE GEÇEN ULUSLARARASI ÇERKES DERNEĞİ İÇİN (BİZİM DÇB OLARAK BİLDİĞİMİZ) HALK "KGB AJANLARI KULÜBÜ" SIFATINI KULLANMIŞTI...

YANİ DÇB, RF DEVLETİ'NİN FSB ÜZERİNDEN DÜNYA ÇERKESLERİNİ KONTROL ETMEK İÇİN KULLANDIĞI BİR ARAÇTIR KANIMCA...

BUNLARIN TÜRKİYE'DEKİ TEMSİLCİLERİ OLAN KAF-FED, DÇB'NİN MASUMİYETİNİ İSPATLAMAK İÇİN OLDUKÇA ÇABA SARF EDİYORLARDI...

BU BAĞLAMDA YENİ KURULUN İSTANBUL'DA OLMASI İÇİN ÇOK UĞRAŞTILAR ZİRA AMAÇLARI DÇB'Yİ DÜNYAYA AÇARAK ŞEFFAFLAŞTIRMAKTI...

İSTANBUL'DAKİ KURUL İLE GÖRÜLDÜ Kİ GERÇEK AMAÇ DÇB'Yİ DÜNYAYA AÇMAK DEĞİL ÖZELLİKLE DE KAFKAS DİYASPORASINA KAPATMAKMIŞ...

BU DA DOĞAL OLARAK YAPILAN İŞTEKİ SAMİMİYETSİZLİĞİ ORTAYA KOYMAKTADIR...

AJANS KAFKAS'I VETO EDEREK BUNU SOMUTLAŞTIRDILAR...

BEN BU DURUMU KINIYORUM..!

BU VESİLE İLE DE TÜM KAFKAS DİYASPORASININ UYANMASINI TEMENNİ EDİYORUM, İBRET OLUR UMARIM...
kazanuko DÇB BUGUNE KADAR NE YAPMIŞ ÇERKESLIK ADINA HEDEFLERININ HICBIRINI TUTTURAMAMIS ICI BOŞ KURUM OLMAKTAN BASKA.multecılere yardım mı etmıs?kafkasyada olanlardan gunugunune haberlerı mı vermıs surgundekı mılletdaslarına?toplantı yapmaktan bos vaaat ten baska?ÇERKESLER tarıhın farklı donemlerınde farklı dınlerden olsa bıle bırbırlerıne hosgorulu davranmıs.Ama bugun ku tartısmalar sag sol tartısmasına saplanmıs durumda.kaffed ve dçb yı kınamıyorum cunku kınanıp sıfat kazandırılacak bır kurum degıl.
hanhable Hikmet Cerrah'ın karikatürü konuya cuk oturmuş gerçekten .DÇB nin çalışmalarını tam olarak özetliyor.Süslü havalı bir isim aynı şekilde konuşmalar ama sonuç sıfır!

Dünya Çerkes Birliği gibi bir isme Çerkeslerin sesi Ajans Kafkas'ı veto etmek çok yazık ne Çerkesliğe sığar ne de etik kurallara.Bu konuda hemen özür dilenmeli ve gerekli açıklamalar hemen yapılmalıdır.
rabia dçb yi antidemokratik tutmundan dolayı esefle kınıyorum tamamen maksatlı bi tutumdur bu yapılan
ingushetin trt-3 teki yarım saatlik kaf-der kontolündeki çerkezce yayına hayır

rus vatandaşı beslan bitok a hayır

dçb ye hayır

cumhuriyet gazetesinde çıkan dçb aberine hayır

kafkas federasyonu üyesi tüm stklara hayır

hıncal uluç başkan kafder şampiyon
nalmesij DÇB nin aldığı antidemokratik karar kesinlikle kınanması geren bir karardır sözde dünya çerkes birliğini yani dünya çerkeslerini temsil eden ve kesinlikle rus yanlısı bir tavır sergileyen dçb yönetim kadrosunun tamamen tasfiye edilip yerine daha demokratik ve çerkes kimliğine daha bağlı insanların yönetim kadrosuna alınması gerekmektedir her toplantısında açıkça moskova yanlısı tavrını sergileyen ve bu kriterler doğrultusunda hareket eden DÇB kesinlikle diaspora çerkeslerini temsil edemez etmemelidir kadrosunun büyük çoğunluğu moskova yanlısı bir tavır içinde olan bu kuruluş bizzat mozkova hükümeti ve rus fedaral güvenliği(FSB) tarafından kurulmuş bizzat yönetim kadrosunda (FSB) ile çok sıkı ilişkileri bulunan insanların olduğu bir kurumdur DÇB nin ajanskafkas ve diğer haber ajansları karşısında aldığı kararı ŞİDDETLE KINIYORUM bu kararla çerkes toplumunun yapılan toplantı hakkında bilgi sahibi olmasını engellemeye yönelik apaçık moskova yanlısı bir politikadır tüm kafkasyada olup biteni tarafsız bir şekilde bizlere ulaştıran AJANSKAFKAS ve diğer haber kuruluşları karşısında alınan kararı tüm hemşehrilerimizin kınaması gerekir.
HayMarja ..."Adige-Abhaz kültüründen bahsederken esas amacımız, milli temelin oluşması, yani bir milliyet olarak bize has olan bütün elemanların yeniden doğuşudur.Aynı zamanda Çerkes kültürünün bütün Kafkasya kültürü ile ilgili olduğunuda çok iyi anlıyoruz.Bu anlamda bütün Kuzey Kafkasya halklarının kültüründe ortak bir Kafkasya kültürünün, tek bir mantalitenin var olduğunu söylememiz için esas teşkil eden özellikler vardır...." diyen DÇB Birinci Başkanı YUri Kalmıkov ruhu DÇB ne hakim olmadığı müddetçe daha çok vetolar yer çerkesler birbirinden ve parça parça birbirine tahammülsüz bir topluluk olmaktan çıkamayız. Yeterki aramıza nifak tohumları eken önünde eğilerek biat edilen o malum güç aradan çıkartılsın ve özgür irade hakim olsun.
Gubaada DÇB'nin ne kadar antidemokratik bir yapı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bu durumu şiddetle protesto ediyorum.
Gerekçeleri neymiş. Ajans Kafkas'ı Moskova'dan "akretide" değil diye mi almadılar salona acaba?
yelpash Alınan karar gerçekten çok ilginç ve üzücü bir karar. Bu kararın alınma nedeniyle ilgili bir açıklama DÇB yada Federasyon tarafından yapılmalı ayrıca kararın alınmasını taleb eden yada bunu öneren Federasyonmu yoksa yoksa DÇB mi bununda açıklanması gerekiyo adı dünya çerkes birliği olan bi oluşumun bu şekilde davranması birazda tuhaf oluyo acaba Kafkasya Forumunu oluşturan insanlar ve Birleşik Kafkasya Dernekleri dünya çerkeslerinden sayılmıyormu. Bu kararla dünya çerkeslerini temsil etme iddasında olan bi kuruluş kendisiyle aynı görüşte olmayan çerkesleri yok mu sayıyor? Bu tür bi organizasyonda DÇB ye yada Federasyona Üye olmayan dernekler ve oluşumlar dışlanılmamalıydı.
Kojege Verilen kararı kınıyorum!
SesiAdyg Çerkes demokratlığına yakışmayan bir davranış olarak görüyor ve kınıyorum. Muhalif görüşleri ne zamana kadar dışlayabilirsiniz. Sizin lokomatif gücünüz gençler olmalı ama nedense gençlerin düşünceleri şu an hiç birşeyi değiştirmeye yetmiyor.Çünkü değer verilmiyor.
dcb Ajans Kafkas'ın salona alınmamasını son derece maksatlı buluyorum bu yapılan Xabze ye bilgi edinme hakkına sığmaz Çerkeslerin bir kongre düzenleyipte bu kongreye Alanında en iyi olan bir haber kurumunu almamaları son derece saçma ..
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır