NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
35WERE~1.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
3
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

SAMSUN DA "KAFKASYA GÜNLERİ " BAŞLADI

Derneğimizin her yıl düzenlemiş olduğu "Kafkasya Günleri" adlı etkinlikler, 11 Mayıs 2006 Perşembe günü saat 19.00'da kalabalık bir üye ve hemşeri topluluğumuzun ve yerel medya temsilcilerinin katılımıyla dernek merkezimizde başladı.
12-05-2006 - 2465 kez okundu

"Geçmişten Günümüze" adlı fotoğraf sergisinin dernek başkanımız S. Ahmet Gültekin tarafından açılmasından sonra başkanımız etkinliğin ve "11 Mayıs"ın anlam ve önemi hakkında bir konuşma yaptı.

Dernek başkanımız S. Ahmet Gültekin konuşmasında şunları söyledi:Değerli Hemşerilerimiz, Dava Arkadaşlarımız,Derneğimizin düzenlemiş olduğu "Kafkasya Günleri" adlı geleneksel etkinliğimizin açılışına göstermiş olduğunuz bu güzel ilgiden dolayı teşekkür ediyor, hepinize hoş geldiniz diyorum.

Bugün programımız "Geçmişten Günümüze" adlı Fotoğraf Sergisi ile başlayacaktır. Sergimiz, Kafkasyalıların tarih sahnesine çıktıkları "Nartlar" döneminden günümüze kadar geçen bir tarihsel süreci görsel olarak aktarıyor.

Bu gün ayrıca Kafkasya tarihinin en mutlu günüdür. 11 Mayıs 1918'de Kafkasya 300 yıldır peşinde koştuğu, uğrunda yüz binlerce şehit verdiği bağımsızlığına kavuştuğu gündür.

11 Mayıs 1918'de kurulan Birleşik "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti", Rus sömürgeciliğine son vererek emperyalizmi Kafkasya topraklarından atmıştı.

Bu akşamki etkinliğimiz "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti"nin kuruluşunun 88. yıldönümünü vesile ederek hazırladığımız programdan oluşmaktadır.

Amacımız Kafkasya'nın yüzlerce yıllık özgürlük savaşının ve özlemlerinin somut sonucu olan ve Kafkasya Birliğinin sembolü durumundaki bu devleti tanıtmaktır.

Tarihsel arka planı olan toplumsal problemlerimizi aşarak "Geleceğini Yeniden Oluşturma" meselesiyle karşı karşıya olan Kafkasyalılar gerek anavatanında gerekse sürüldükleri çeşitli ülkelerde bu temel problemleri çözmek ya da yavaş yavaş yok olmak noktasındadırlar.

Toplumsal hafızamızın yavaş yavaş silindiği bu talihsiz süreçte tarihimizde bize örnek olacak, bize yaşama, varolma sevinci verecek güzel olayları hatırlamamızda büyük yararlar var düşüncesindeyiz.

"Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti" bu açıdan çok önemli.

Dedelerimiz, yakın tarihimizde kurulan bu ilk modern devletimizi dış baskılar yüzünden sadece 3 yıl yaşatabildiler ama bize güzel ve çok önemli bir örnek bırakarak bu dünyadan göçtüler.Değerli misafirlerimiz,

11 Mayıs 1918, tarihimizin en kararlı ve en mutlu günlerinden birisidir. 80 yıl önce bugün "Milletler Hapishanesì" Çarlık Rusya'sının aniden çöküşünden yararlanan Kafkasyalılar bağımsızlıklarını ilan ederek Birleşik "Kuzey Kafkasya Cumhuriyetini" ilan etmişlerdi.

Bu büyük gün bizi millet olarak görmek istemeyenlere en büyük darbe; devlet olabileceğimizin inancını belgeleyen en açık delil idi.

11 Mayìs 1918'de ilan edilen ve hukuki dayanağı 1-7 Mayıs 1917'de Terekkale'de toplanan "Kuzey Kafkasya Halkları Kurultayı" olan bu cumhuriyet tüm Ahbazları, Adigeleri, Çeçen-İnguşları (Vaynaklar), Dağıstanlıları, Karaçay-Balkarlıları, Osetleri içine alıyordu.

1864 sürgün felaketinden 1917 Rus ihtilaline kadar 33 yıl aralıksız devam eden hazin bir esaret devresinden sonra kazanılan bu milli bağımsızlık Kafkasyalılarca büyük önem taşımaktadır. Kafkasyalılar konuşulan onca farklı dile rağmen, devlet olma irade ve yeteneklerini 80 yıl öncesinde göstermişlerdi.

Kimlik, hedef, kader ortak paydasında biraraya gelen Kafkasyalı halklar bağımsız devletlerini kurdukları gibi yürütmeyi de başarmışlardır.

Devletin yıkılması iç ihtilaflar sebebiyle değil, önce beyaz sonra da kızıl Rus ordularının saldırılarıyla olmuştur.

Birleşik "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti" uluslararası ilişkiler açısından da çok önemlidir. Birleşik Kafkasya ilk defa uluslararası arenaya bağımsız bir faktör olarak bu dönemde çıkmıştır.

Bu sayede Kafkasya'nın bir siyasi kimlik olduğu gösterilmiş "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti" resmen tanınmış 1919 Paris Barış Konferansına katılınmıştır.

Kısacası, Kafkasyalılar, kendi adlarına konuşma, pazarlık etme, muhatap alınma hakkına sahip olmuşlardır.

"Sürgünün ilk günlerinden itibaren gurbetteki Kafkasya atayurdunun ve soydaşlarının kaderine karşı duyarlı olmuş, oradaki tüm özgürlük hareketlerini desteklemiş geleceğini Kafkasya'da görmüştü.

Bu gelenek 11 Mayıs döneminde de sürmüştür. Gurbetteki Kafkasya 11 Mayıs bağımsızlık döneminde Kafkasya'daki soydaşları ile işbirliği içerisinde aktif bir rol oynamıştır.

Kafkasya'dan gelen temsilci heyet resmi Osmanlı makamları ile görüştürülmüş cumhuriyeti iç ve dış düşmanlara karşı desteklemek için Türkiye Çerkeslerinden oluşan bir kolordu gönderilmiş, İsmail BERKOK, Mustafa BÜTBE ve Aziz MEKER, Mustafa KEMAL'in onayı ile Kafkasya'ya gitmişlerdi."

"Bu konuda dün olduğu gibi bugün de gurbetteki Kafkasyalılara önemli görevler düşmektedir. Türkiye, Ürdün, Suriye ve İsrail'den anayurda dönerek orada kökleşme çabaları, tüm olumsuzluklara rağmen onurla direnen Ahbazya'mızda özgürlük ve Kafkasya birliği için şehit olan SIBA Efkan, KOZBA Vedat, ARGUN Zafer gibi gençlerimiz, Kafkas Halkları Konfederasyonu'nun çağrısına uyarak Kafkasya Cumhuriyetlerinden Ahbazya'ya koşan, can veren, sakat kalan kardeşlerimiz; bu görevi vaktinde kavrayarak gereğini yerine getiren insanlarımızdan sadece bir kısmıdır."

Ayrıca Çeçenistan'ın bağımsızlık savaşı süresince olağanüstü çabalarla sürdürülen yardım kampanyalarında da görülmüştür ki diasporadaki Kafkasyalılarda "anavatan ile kader birliği duygusu" kaybolmamıştır.

Kafkasya'daki sıcak savaşlar şimdilik azalmış görünmekle beraber, Rus emperyalizminin gölgesi Kafkas dağlarının üzerindedir.

Her türlü gelişmeye hazırlıklı olmalıyız ve umudumuzu hiç kaybetmemeliyiz. Atalarımız ne güzel söylemiş "Umut Olmayınca At Koşmaz"

Son yıllardaki gelişmeler ispatlamıştır ki. "Kafkasya tüm organları ve tüm hücreleriyle titreyerek kendine dönmeye, birleşmeye o eski mağrur ve güzel Kafkasyamız olmaya çalışmaktadır".

Bu mücadelede her insanımıza ihtiyacımız var. Kendini bir "tarih yetimi" olarak gören tüm Kafkasyalıları bu çalışmaları sonuna kadar desteklemeye çağırıyoruz.

Değerli misafirlerimiz,

Mayıs ayı ayrıca bizim için çok acı bir olayın da yıldönümü. 21 Mayıs 1864 yılında savaşı kaybeden Kafkasyalılar özellikle Batı Kafkasya'dan sürüldüler. Biz Samsun'da yaşayan Kafkasyalılar bu sürgünün çocuklarıyız. Kafkasya'nın ve özellikle Batı Kafkasya'nın içinde olduğu büyük problemlerin en büyük sebeplerinden biri de nüfusunun büyük bir kısmının hiç bir canlıya reva görülmeyecek bir şekilde topraklarından sürülmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan nüfus azlığıdır.

Adiğelerin ve Abhazların büyük bir kısmı, Ubıhların ise tamamı bu sürgünde topraklarından koparıldılar.Bu ay sürgünün 142. yıldönümü. 21 Mayıs 1864. Biz bu tarihi de hiç unutmamalıyız. Ayrıca çocuklarımıza da özellikle öğretmeliyiz.Değerli misafirlerimiz,

Derneğimiz adından da anlaşılacağı gibi bağımsız birleşik özgür bir Kafkasya ideali dışında hiç bir ideoloji taşımamaktadır.

İnsanlığın yüz karası olarak tarihe geçmiş olan 70 yıllık zulüm devrinin sona ermesiyle yıkılan Sovyetler Birliği'nin geride kalan kalıntılarının tamamen silinerek 11 Mayıs 1918'de atalarımızın kurduğu "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti"nin bir benzerinin yeniden ihyası, en büyük idealimiz olduğu gibi en tabii hakkımız olduğunu da ifade etmek istiyoruz.

Büyük sürgünün açmış olduğu yaralar da ancak bu şekilde sarılabilir.

Bunun için dünyanın bir çok ülkesinde yerleşik olan bütün soydaşlarımıza ve siz hemşerilerimize bu yolda büyük görevler düşmektedir.

Yaşasın Bağımsız Birleşik Kafkasya.

Yaşasın Birlik ve Bağımsızlık Mücadelemiz.Hepinize saygılar sunuyorum.Dernek başkanımız S. Ahmet Gültekin konuşmasından sonra saat 20'de "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti"ni tanıtıcı program başladı.11 Mayıs 1918 ve "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti" konulu şiirlerden oluşan şiir dinletisi ve "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti"ni tanıtıcı sinevizyon gösterisi izleyicilere duygulu dakikalar yaşattı.

Program katılımcılarla yapılan sohbet toplantısı ile sona erdi."Kafkasya Günleri" adlı etkinliğimiz 12 Mayıs Cuma günü, "Geçmişten Günümüze" adlı fotoğraf sergisi ve saat 20'deki film gösterimi ile devam etmektedir. Birinci filmimiz, "Son Samuray"dır.

Etiketler:
samsun da "kafkasya günleri " başladı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır