NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
1
4WORED1.MP3
10
12

Nart Ajans Reklam

KOD ADI: ÇERKES ETHEM OPERASYONU

Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik gündeme gelme gelen ve hızlanarak artması beklenen 'gerilim ortamı'nda AK Partili vekillere yönelik hesaplara ilişkin operasyon adı da belli. (Haber 7com.dan) 13 Mayıs 2006 09:02 Seda Şimşek'in haberi
13-05-2006 - 3364 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik son günlerde gündeme gelmeye başlayan ve hızlanarak artması beklenen 'gerilim ortamı'nda AK Partili 82 milletvekiline ilişkin yapılan hesaplara ilişkin operasyonun adı da konuldu, Çerkes Ethem.

Operasyonu BUGÜN'ün duyurduğu yeni cumhurbaşkanının AK Partili olmaması için kapalı kapılar ardında yapılan 'son çare' formülü Ankara kulislerinin en çok konuşulan konusu oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik son günlerde yavaş yavaş gündeme gelmeye başlayan ve hızlanarak artması beklenen 'gerilim ortamı'nda AK Partili 82 milletvekiline ilşkin yapılan hesaplara yönelik operasyonun adı da konuldu: Çerkes Ethem Operasyonu...

Siyasi kulislerde "Çerkes Ethem Operasyonu" adeta 'kod ad'a dönüştü. Son günlerde cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ortaya atılan iddialarla yakın tarihte yaşanan Çerkes Ethem olayı arasında bağ kuran siyasetçiler, CHP lideri Baykal'ın Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'i cumhurbaşkanı adayı olarak düşünebileceklerini açıklaması ile operasyonun adının konulduğu görüşünü dile getiriyorlar. Baykal'ın açıklamaları ile 'çengel operasyonunda' düğmeye basıldığını ileri süren özellikle siyasi çevrelerde şu yorumda bulunuluyor:

"Ethem Bey de bugün yaşananlara benzer olaylar yaşamıştı. Bilindiği gibi Çerkes Ethem Kurtuluş Savaşı'nda Kuvayı Milliye döneminin çetecilerinden biridir. Vatanın kurtuluşu sırasında önemli rol oynayan Atatürk'ün silah arkadaşı Kuvayı Milliyeci Çerkes Ethem bu rolünü fazla abartınca tasfiye olmuştu. Düzenli orduya geçişe direnen Ethem Bey, Gazi'ye meydan okumuş ve bir anda kendisini 'hain' sıfatıyla Yunan saflarında bulmuştu. Kimse Ethem Bey'in vatanseverliğinden kuşku duymuyordu, ancak yanlış tercihleri ve geleceği okuyamama onun bir anda 'düşman' saflara kaymasına sebep olmuştu."

ÇERKES ETHEM KİMDİR?

Kafkasya'nın Şapsığ Yöresi'nden göçederek Bandırma'ya yerleşen bir Adıge Ailesi'ndendir. 1886 yılında Emre Köyü'nde doğdu. Pşevu Ali Bey'in oğludur. Rüşdiyeyi ve Küçük Zabit Mektebi'ni bitirdi. Balkan Savaşları'na katılarak yaralandı. Birinci Dünya Savaşı'nda Sencer Eşref Bey'in yönetimindeki Teşkilat- ı Mahsusa'da çalıştı. Mütareke döneminin başlangıcında İzmir'de bazı siyasi eşkıyalık olaylarına adı karıştı. Yunanlıların İzmir ve çevresini işgali üzerine Anadolu'ya geçen Aşharuva Rauf Bey'in ve Zaraho Bekir Sami Bey'in uyarılarıyla Yunanlılara karşı eyleme geçti. Örgütçü yeteneğiyle diğer bazı Kuvay-ı Milliye çetelerini de tasfiye edip kendi güçlerine katarak sağlam bir cephe oluşturdu. Emrindeki atlı güçlere "Kuvay-ı Seyyare" adı verildi. Yunan Cephesi'ne çekilerek Marmara ve İç Anadolu'daki karşı ihtilal hareketlerinin bastırılmasında vurucu güç olarak kullanıldı. Bu suretle TBMM'nin toplanarak ülkenin kaderini eline almasında önemli bir rol oynadı.

MİLLİ KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Düzce, Adapazarı, Çorum, Yozgat gibi ayaklanma bölgelerinden toplayarak güçlerine kattığı yeni gönüllülerle daha da güçlenerek TBMM Hükümeti'nin dayanağı, en güçlü Kuvay-ı Milliye Komutanı haline geldi. Kendisine resmen "Milli Kahraman" unvanı verilerek TBMM'nde ayakta karşılandı. Fakat birliklerinin kendine özgü yapısı ve genellikle Kafkas Göçmenlerinden oluşması kuşkular yarattı, verdiği yersiz idam kararları ve köyleri yaktırması hemşehrileri arasında da antipati uyandırmaya başladı.

Ethem Bey'in Yozgat Ayaklanması'nın bastırılması sırasında, Hükümet üzerinde giriştiği bazı güç gösterilerinden de kuşkulanan Mustafa Kemal Paşa, sol eğimli Yeşilordu Cemiyeti gibi Kuvay-i Seyyare'yi de dağıtmaya karar verdi. Ethem'in TBMM'ye çektiği hakaret dolu bir telgraf, TBMM'nin bütünüyle aleyhine dönmesine neden oldu. Lozan Anlaşması'ndan sonra da 150'lik listeye dahil edildi. Önce Mısır'a sonra da Ürdün'e gitti. 150'liklerin affından sonra da Türkiye'ye dönmedi. 1948 yılında Amman'da öldü.

(Bugün)
Etiketler:
kod adı çerkes ethem operasyonu

YORUMLAR
kuzey sayın duman, kimsenin devlet kadrolarını MHP'lilerle doldurmasına gerek yok zaten.türkeş'in de dediği gibi kendisinin 12 eylül zindanlarında olduğu dönemlerde bile fikirleri her zaman idarede olmuştur.bu fikrin insanları ülkelerini bilemem ama özellikle devletlerini öylesine sevmişlerdir ki her devrin adamı olmuşlar ve idari kadrolarına ne pahasına olursa olsun sıkı sıkıya sarılmışlar ;sonuçta da benim sevgili yurdum bir siyasi ve ekonomik enkaz alanına dönmüştür.bundan da sadece tertemiz anadolu halkım zarar görmüştür.yoksa o kadroları dolduranlar değil!varsın nihal atsız ve onun gibi düşünenler hikmeti kendinden menkul fikirleriyle herkesi düşman görmeye ve bugün de yeni düşmanlar yaratmaya devam etsinler.dünya halklarla varolmuş ve varolacaktır.halk düşmanları ise ancak öz evlatlarının mirası reddiyle anılacaktır.
nejan özden
aldar Sayın Hakan Duman
Nihal Atsızın oğlu Yağmur Atsız babasının bu abuk subuk vasiyetini ciddiye almamıştır.Tam babasının tersi çizgide gitmiştir.
Böyle başka miletten olanları potansiyel hain olarak gören sürekli onların bir şekilde açığını arayan insanlar hiçbir zaman o insanların vatana hizmetlerinden bahsetmezler.Şu kişi ÇERKES deyin zorlarına gider.Aaa olur mu öyle şey hepimiz kardeşiz, vatanımız bayrağımız bir edebiyatları ama
sizi ayırıp hain grubuna sokmaya gelince onu her zaman kullanmaya çalışırlar.
Abdüllatif Şener gibi siyasetçilerin başına ne gelir ne gelmez bilemeyiz.Ama Cumhurbaşkanı da şu an Çerkes olduğuna göre Çerkesin bir makama gelmesi Çerkesleri ilgilendirmez.O o kişinin şahsi başarısıdır.
Ama bir makama gelen bir Çerkes Çerkesliği kullanılarak yıpratılıyorsa orda her zaman uyanık olmamız lazım.
HakanDUMAN Hatırlarsınız!

Yakın tarihte bir gün, kendisini M.K.Atatürk'ün en büyük varisi gören büyük bir (holding gibi) partinin değerli Adalet Bakanı Bakanlıkta sol kadrolaşmaya gittiği şeklindeki suçlamalar üzerine, TBMM.' nde meşhur savunmasını yapmıştır;

NE YANİ SOLCULARI ALMAYACAKTIM DA BAKANLIĞI MHP' LİLERLE Mİ DOLDURACAKTIM!...

Yaptığı kadrolaşmayı bu şekilde itiraf eden bir bakan geldi geçti bu ülkede. Başına hiçbirşey gelmedi.
Ama bu demek değil ki Abdullatif ŞENER' in başına birşey gelmez.

Büyük Türk Milliyetçisi Hüseyin Nihal Atsız' ın daha birbuçuk yaşında olan oğlu Yağmur Atsız'a vasiyetinde diyor ki;

Yağmur Oğlum!

Bugün tam bir buçuk yaşındasın. Vasiyetnameyi bitirdim, kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigar olarak bırakıyorum. Öğütlerimi tut, iyi bir Türk ol.

Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. Ruslar, Çinliler, Acemler, Yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.

Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizliler, Romenler yeni düşmanlarımızdır.

Japonlar, Afganlılar ve Amerikalılar yarın ki düşmanlarımızdır.

Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Lezgiler, Gürcüler, Çeçenler içer(de)ki düşmanlarımızdır.

Bu kadar çok düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı.

Tanrı yardımcın olsun!

Nihâl Atsız 4 Mayıs 1941

Dün Çerkez Ethem' i çekemeyenler O'nun başına nasıl bir ihanet tezgahladılarsa, bugün de Abdullatif Şener' in başına hiçbirşeyin gelmeyeceği garantisi yok.

Allah yardımcısı olsun...


psinawa_emre Bi şey daha var..Yaw sevinsemmi, gurur duysammı, artık ne denirse ..yani o mevkiye gelmiş birisi çerkesi çeçeni kayırsa ne olur Allah aşkına..kayırsın arkadaşlar.Daha ne yani..Keşke olsa.Keşke..ama nedense Allahın tek namuslu kulları biziz ya..böle devam edelim, daha aklımızın başımıza gelmesine çoooook zaman var..çok.bu kafa değişmes.
psinawa_emre Şenerin olayı Ethem operasyonu olacaksa, Erdoğanın olayıda %200 Gürcü Yusuf olayı dır:))
aldar Dsp'nin iktidar da olduğu ve Zekeriya Temizel'in çok beğenildiği ve Ecevitten sonra Dsp'nin başına geçebilecek en uygun isim olduğunun tartışıldığı dönemde Zekeriya Temizel İstanbul Belediye Başkanllığına aday gösterildi ve bu gazetelerde daha sonra Ecevit'in Temizel'i tasviye etmek için kullandığı bir yöntem olarak yazıldı.Ve ondan sorna da zaten Temizel tasfiye oldu.Biliyorsunuz Zekeriya Temizel bir Çerkes kökenli.
Şimdi de benzer şeyler galiba sayın Abdüllatif Şener için çeviriliyor olabilir.
Abdüllatif Şener hemşeri kayırmacılığı yapmadığı halde Sivas'ta Çeçenleri önemli noktalara getirdiği şeklinde asılsız propagandalar üretiliyor.Sivas spora katkılarından dolayı teşekkür ederiz Sivaslılar olarak, Sivas'a bu yardımlarından dolayı teşekkür ederiz diye teşekkürler yapılmasına rağmen birileri de sürekli Çeçenleri, Çerkesleri kayırıyor halbuki siz oy verip başa getirdiniz gibi oyunlar oynuyor.Aslında keşke Şener Sivastan değil de Ankaradan, İstanbuldan aday olsa da Çerkesler de Çeçenler de bu ithamlardan kurtulsa.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır