NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
4SIMD.MP3
apsuva
12
2

Nart Ajans Reklam

NALÇİK'TE 21 MAYIS

NALÇİK'TEKİ 21 MAYIS ANMA PROGRAMI (Nalçik/Ajans Kafkas) - 21 Mayıs sürgün gününde Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin şehir merkezlerinde, köylerinde ve başkent Nalçik'te yas mitingleri düzenlendi.
23-05-2006 - 3247 kez okunduCaucasus Times'in sürgünün 142. yıldönümünde Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'te düzenlenen anma töreni ile ilgili yaptığı haberinde verdiği bilgilere göre, şu anda Kuzey Kafkasya'da yaşayan Adıge sayısı yaklaşık 800 bin olarak tahmin edilirken, diasporada yaşayan Adıge sayısı farklı kaynaklara göre, 4 milyonun üzerinde.

21 Mayıs sürgün tarihi dolayısıyla Kabardey-Balkar'da sabahın erken saatlerinde yas mitingleri başladı, günün anlam ve önemine uygun müzikler çalındı, tiyatrocular tarafından tarihi trajedinin bazı anları sahnelendi.

Başkent Nalçik'te, Rus-Kafkas savaşları öncesinde var olan 12 Adıge soyunun kan ve ruh bağlılığı düşüncesini sembolize eden, sürgün anıtı

"Hayat ağacı" önünde çok sayıda insan toplandı.

Sürgünü anma programında toplananlara hitaben yaptığı konuşmasında, Rus-Kafkasya savaşlarının sonuçlarını olumlu olarak değerlendiren ve Rusya'nın Adıge halklarının kültür ve ekonomik gelişmelerikatgkıda bulunduğu için Rusya'ya minnettar olduklarını söyleyen Kabardey-Balkar Adıge Xase Başkanı Muhammed Hafıtse'nin ardından mikrofonu Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesinden Doçent Yuri Şenibe aldı.

Şenibe, şu anda Kafkasya'ya yönelik ikinci bir savaş yürütüldüğünü söyledi. Şenibe'ye göre, 13 Ekim 2005 tarihinde öldürülen Müslümanların hiçbir suçu yoktu. Onlar sadece ibadet ediyorlardı, milli birer problem haline gelen alkol ve uyuşturucuya karşıydılar. Ancak onları takip etmeye başladılar ve sonradan yok edebilmek için ellerine silah almaya zorladılar.

Şenibe'nin bu konuşma esnasında mikrofonun elinden alınmaya çalışıldığı, ancak mitinge katılan insanların da ona destek verildiği belirtildi.

(CAUCT)ÖZ/SEV

Etiketler:
nalçik 21 mayıs

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır