NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
2
10
8
9

Nart Ajans Reklam

A. ŞENER, ÇERKEZLER VE ÇANKAYA... (AKTİF HABER)

15.05.2006 Cumhurbaşkanlığı konusunda AKP içinde ismi geçenler arasında Abdullaltif Şener'de var. Şener nispeten genç yaşına rağmen siyasi tecrübesi oldukça fazla bir isim. Buna rağmen onun Çankaya'ya aday yapacak çok belirgin bir özeliğini göremiyorum doğrusu.
25-05-2006 - 4192 kez okundu

Ne fevkalade parlak bir siyasi geçmişi, ne de çok karizmatik bir kişiliği var. Dün Erbakan'ın yanındaydı ve bakandı bugün Erdoğan'ın yanında ve yine bakan.

Son zamanlarda laiklik konusunda yaptığı çıkışlar ise değil güven vermek tam aksine daha fazla endişe uyandırdı. Yok solcuymuş da, yok her SBF'li gibi biraz komünistmiş de. Şener'in bu çıkışı bir zamanlar hem Müslüman hem Atatürkçü hem de komünistim diyen yapan Cem Boyner'i yapmacık çıkışını hatırlattı bana.

Bu tür yapmacık çıkışlar artık güven vermiyor topluma. Özal gibi herkesi kucaklamak isteyenler her şeyden önce en az onun kadar siyasi ve etnik bağları aşmış bir gönüle sahip olmalılar. Siyasi hayatının büyük bir kısmı Erbakan hocanın rahleyi tedrisinde geçen A. Şener hocadan sadece siyaset öğrenmemiş olamaz. Şener aynı zamanda Erbakan hocadan biraz Müslüman ve biraz da komünist olmanın ne anlama geleceğini bilecek kadar din de öğrenmiş olmalı.

Abdulaltif Şener'in Çerkez olması dışında çok belirgin bir 'meziyetini' bilmiyorum doğrusu. Her ne kadar Çerkez olmadığımdan dolayı Çerkez bir kızla evlenme şansını kaçırmış birisi olsam da Çerkezliğin bir 'ayrıcalık' (!) olduğunun da farkındayım. Ama bence Çerkezlik bir 'ayrıcalık' ve 'meziyet' olsa da Cumhurbaşkanlığı için tek başına yeterli değildir.

Şu da bir gerçek ki Çerkezlik Abdulaltif Şener'e her siyasi yelpazeden destek sağlar. Yasalarımıza göre azınlık olmasalar bile devlette ve siyasette en az diğer azınlıklar kadar bir azınlık dayanışması sergileyen çok farklı siyasi düşüncedeki Çerkez Abdullatif Şener'i destekler. Elbetteki bu da az bir destek sayılmaz. Bakın CHP ve Deniz Baykal bile Şener'in Cumhurbaşkanlığına sıcak bakıyor. Çünkü, CHP solcu Çerkezler aracılığıyla Çerkez kökenli bir Cumhurbaşkanına şimdiki Sezer' yaklaştığı kadar yaklaşabilir ve yönlendirebilir.

Evet bence Cumhurbaşkanı bu Meclis seçmeli. Seçilecek olan Cumhurbaşkanı Sezer gibi Meclis dışından da olabilir. Ama şık olan Meclisin içinden olmasıdır. A. Şener de Meclisin içinde yer aldığına göre elbette ki o da Cumhurbaşkanlığına aday olabilir.

Ama bence yeni Cumhurbaşkanın en belirgin özelliği onun herhangi bir etnik grubun savunuculuğunu yapacak olması olmamalı. Yani Cumhurbaşkanı ne Çerkezlerin ne de herhangi başka bir enik grubun Cumhurbaşkanı değil 'cumhurun' yani ülkenin tamamının başkanı olacak niteliklerde olmalı. Yeni Cumhurbaşkanı hangi etnik kökenden olursa olsun etnik köken hamiliğini aşacak kadar gönlü geniş olmalı. Siyasi anlamda çok marjinal kalmış sol bir görüşün hamiliğini yapan bir Cumhurbaşkanından sonra şimdi de etnik korumacılık yapacak bir Cumhurbaşkanı bu ülkeyi ileriye götüremez.

A. Şener bakanlığı sürersindeki atamalar ile, özellikle göreve aldığı ve çok kısa sürede yüksek konumlara yükselttiği 'yakın akrabalarıyla' (Çerkez) bu vasıfları taşımadığını gösteriyor. Bu ülke yedi yıldan beri marjinal bir siyasi görüşün etkisinde kalan bir Cumhurbaşkanından sonra bir yedi yıl daha Çerkez korumacılığı yapacak bir Cumhurbaşkanını kaldıramaz. Bu ülke ve insanları bundan daha iyisini hak ediyor.

Sezer'den sonra Çankaya'ya çıkacak kişinin, biraz Laik, biraz Müslüman, biraz Atatürkçü ve tam Çerkez olmasının yanı sıra en azından biraz da dürüst olması gerekir. AKP iktidarı gibi medyanın kılı kırk yaran tutumuna rağmen pervasızca 'adam kayırmacılık' yapabilen bir bakanın, Osmanlı Sultanlarından daha fazla icrayı engelleme ve dokunulmazlık yetkilerine sahip bir Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak olması beni endişelendirmiyor değil doğrusu.

Ali Çakıroğlu

Etiketler:
a şener çerkezler ve çankaya... aktif haber

YORUMLAR
Ramazand Yazı iyi kurgulanmış ama yüzeysel bir yazı. Ben A. Şener'in şimdiye kadar etnik kayırmacılığına rastlamadım. Bu iddia sahibini müfteri yapar. Ayrıca bugünkü konjönktür içinde en uygun ismin A.Şener olduğunu düşünüyorum
cerkezkizi* Vatandaşın birisi bir şeyler yazmış ama ne yazdığından kendisi de bi-haber gibi geliyor bana... neden mi:.? Her şeyden önce sayın A. Şener' in bütün diğer özellikleri bir kenara bırakılmış da, sadece Çerkesliği mi cumhurbaşkanlığı için kıstas olmuş..? Öncelikle şu cümle, "Ama bence Çerkezlik bir ‘ayrıcalık' ve ‘meziyet' olsa da Cumhurbaşkanlığı için tek başına yeterli değildir." A.Şener çerkesliği cumhurbaşkanlığı için tek başına yeterli olacak bir meziyet olarak gördüğünü iddia etmiş bu konuda beyanlarda mı bulunmuş da, yazar vatandaş kendisini bu cümleyi kurmak zorunda hissetmiş acaba, muamma..!!! Yazar vatandaşın çerkezkızları konusuna değinmeden geçmediği de gözden kaçmıyor.!! "Cumhurbaşkanın en belirgin özelliği onun herhangi bir etnik grubun savunuculuğunu yapacak olması olmamalı." demiş yazar vatandaş. Söyler misiniz Türkiye'de bir etnik guruba dahil olmayan kaç kişi var. 74 milyonluk nüfusun ortalama (en az) %70'i bir etnik gruba dahil. Süzgeçten geçirsek geriye kimler kalacak çok merak ediyorum.!! Herhangi bir ülkede, herhangi kurumda, herhangi bir konumda olan hangi kimse olursa olsun, mutlaka tanıdığı veya bildiği kişilere öncelik tanır. Bu kaçınılmazdır. Bunu Türk'ü de yapar, Çerkes'i de, Kürd'ü de, İngiliz'i de... Ayıredilmesi gereken şudur ki, meziyet olduğu yazar tarafından da kabul edilen Çerkesliği, Çerkes gibi öğrenmiş, özümsemiş ve yaşamış dürüst, mert, güvenilir, özü sözü bir, cesur bir kişinin bu görevin altından layıkıyla kalkacağına inanılması gerektiğidir. Çerkes olup da bu meziyetleri taşımayan kimsenin var olduğuna inanmıyorum... Saygılar...
selcuk11 cevap vermekle insan yerine koymuş olursunuz bu gibi insan kılıklı beşerlere cevap vermeye bile değmez
gulru herhalde daha ciddi bi konu uzerıne düşünecek kapasitede deil arkadaşımız...
yada düşünme yeteneği yok...
otursun kendi saçmalıklarını tekrardan okusun...
bülent arınç üzerinede yorum yaparmı acaba?hani eşinin başörtüsü falan filandı diye yine kıt düşünürmü yoksa yine bizi çerkes olduğu bahanesiyle şaşırtırmı!
zavallılıktır bu başka bişey değil
nalmesij sen kim oluyorsunda bire adam abdullatif şener e dil uzatıosun bire gafil kendini bişe sanaraktan kendi işine bakkk zavallı
aglarcali Bu yazınıza çerkes olmayan bir komşumuzun yazdığı şiirinden aldığım dörtlükle cevap vermek istiyorum.
Türkiye Büyük Millet Meclisi
550 vekildir sayısı
Çerkes olsaydı yarısı
Cennet olurdu benim TÜRKİYEM

A.Şener in Cumhurbaşkanı olacağını sanmıyorum ama başkalarınca aday gösterilmesinin de neden rahatsızlık yarattığınıda anlayabilmiş değilim saygılar
necdetbe Devletine son derece sadık bir vatandaş olan yaşam biçimiyle demokrat,laik,müslüman bir kimlik taşıyan vatanparver olan çerkez vatandaşlarımızı adam kayırmacılıkla itham etmenizi kınıyorum.
aldar Laf olsun torba dolsun.
Şimdiki Cumhurbaşkanımız Sezer'de Çerkes, Baykal'da Çerkes.
Çerkes kayırmacılığı yapıyormuş falan filan her zamanki zırvalar.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır