NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
4WORED1.MP3
8
1
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

ÇERKES ETHEM NE KADAR "ÇERKES",Tİ ?

Merje'ye yazisi dusen arkadasimizin yazinin icerigini saglikli kavramadigini dusunuyorum. Konu, Cerkes Ethem olayinin icerisinde, bireylerin isimlerinin onundeki "Cerkes" vurgusu ile ilgilidir. Her nekadar konu Cerkes Ethem ile ilgili olsa da konu sanata kaydigi ve hatalara neden olacak sekilde konunun deforme edilmesini engellemek icin " Cerkes vurgusu" ndan ne kastedildigini daha basite indirgeyerek yazmak gerekiyor :
24-12-2006 - 3515 kez okundu

Her ikisi de edebiyat dunyasinda kabul gormus, sanatciligi toplum tarafindan kabullenmis iki ayri "Cerkes asilli " yazarimiz oldugunu dusunelim :

Biri, sanatini cok iyi icra ederken, eserlerinde, ornegin Konya sehrinde yasiyan, etnik kimligi on planda olmayan herhangi kisiler arasinda gecen asklari, ve cevrenin dogal guzelliklerini sanatsal ustaligi icerisinde isliyor,

Digeri, icinden geldigi toplumun aydini olma sorumlulugunu da tasiyarak, ask hikayelerini veya dogayi islerken icinden geldigi toplumun -hani, ornegin, Cerkes toplumunun- kulturel yapisini veya biraz daha ileriye giderek sorunlarini, yine sanatsal ustaligi icerisinde, isliyor.

Her ikisinin de sanatci olduklarinin bilincinde olarak, ayni sanatsal yetenek duzeyinde olan bu iki sanatcinin durumundan bahsediyoruz.......

Mutlaka,
birincisinin sanatsal yetenegini takdir ediyor ve toplumumuz icerisinden cikmis bir sanatci olmasindan dolayi seviniyor, gurur duyuyoruz, ve kendisini sanatci kimliginden dolayi seviyoruz.

Ikincisinin sanatsal yatanegini takdir etmenin otesine gecerek, toplumumuz icerisinden cikmis ve toplumsal sorunlarimiza ilgi gosteren bir sanatci olmasindan dolayi daha cok seviniyor, ve kendisini daha cok seviyoruz.....

................

Bunun yaninda, sanatcilarin sadece sanatla ilgili fakultelerden mezun kisilerden olusmadigini ve sanat ile ilgili yorumlarin sadece sanatla ilgili bir fakulteyi bitirmis kisilerin tekelinde olmadigini da dusunmek gerekir.

Oyle olsaydi,

Tum basarili politikacilarin, sadece siyasal bilgiler mezunlari icerisinden cikmasi,
Tum yazar, sair vb. Edebiyatcilarin, sadece edebiyat fakulteleri mezunlari icerisinden cikmasi,
Tum filozoflarin, felsefe bolumleri mezunlari icerisinden cikmasi gerekirdi,

ki boyle degildir...

"Sanatci" lik sifati da diploma ile alinir- verilir bir sey degildir, bu konuda kabul goren kisiler tarafindan tasinir. Bu "kabul"u de cok farkli yapilar icerisinden gelen -icerisinde onemli olcude sanat okulu mezunu olmayan kisileri de barindiran- ancak, estetik kaygi tasiyan ve buna onem veren, ogretmen, ogrenci, gazeteci, muhendis, avukat, isci, memur vb. ve farkli egirtmlerden gelen sanat elestirmeni olan kisilerden olusan topluluk gerceklestirir.

Ayrica, Cerkes toplumu yogun sorunlari olan bir toplumdur. Bu nedenle de, genlerini tasiyan, kulturunden beslenen, analarinin dogurdugu yazarlari ve ressamlarinin ilgisine layik olmayacak bir toplum degildir.

Kisilerin, Cerkes asilli olup olmadigi, annesi ve babasinin kimler olduguna bagliyken, bu kadar sorunlu bir toplum icerisinden gelip, onun sorunlari ile ilgili bir seyler yapan veya yapmayan insanlarin isimlerinin onunde "Cerkes vurgusu" nun olup olmayacagina da toplum karar verecektir.

Saygi ve selamlar.......CERKES ETHEM OLAYINA FARKLI ACILARDAN BAKMAYI DENESEK ..

1. ETHEM "bey" in nasil "hain" ekini aldigi Turkiye Cumhuriyeti yakin tarihi ile ilgili herkesin konusu olmalidir. Bu konuya taraf olmasi gerekenler, tarihciler, aydinlar, vb.. dir. Ayrica bizlerin, Cerkes kimligimiz disinda, TC aydinlari olarak bulunmamiz gereken tarafta budur.
Yine de bunun, Kurtulus Savasi' nin bir ic dengeleri sonucu olustugunu ve "Politikayi bilenler" ile "sadece asker olmayi bilenler" arasindaki mucadelenin sonucu oldugunu pek cogumuz iyi-kotu biliriz.

2. "Ethem Bey"lik seviyesine gelmeden onceki baska lakaplari dururken (Cakir gibi) "Cerkes" lakabinin "Hain" likle birlikte gundeme gelmesi ilginctir ve asil bizleri ilgilendirmesi gereken de budur.
a. Cerkes Ethem ne kadar Cerkes'tir ?
Anasi-babasi Cerkes olan, birliklerini Cerkeslerden olusturacak kadar cevresi olan bir insanin genetik anlamdaki Cerkesligi tartisilamaz.
"Cerkes" (Cerkes niteligini on ad olarak ekleyecek sekilde, vurgulu anlamdaki Cerkes) olmak ile "Cerkes asilli" olmak arasinda fark vardir.
Ornegin, gecenlerde bir dernegimizde soylesisi, Cerkes ressamimz... olarak ilan edilen arkadasimiz, "Cerkes asilli" anlamindaki "Cerkes" bir ressam olmakla birlikte( ki bu duzeyde estetik kaygilari olan birisinin aramizdan cikmis olmasi ile gurur duyariz) "Cerkes Ressam" olmak arasinda fark vardi. Estetik kaygi, Cerkeslikle yogrulmadigi icin, Cerkeslik problemlerini tuvale tasimaz... Cerkeslikle ilgili hic bir konuyu bu gune kadar islememis olan birisi, bu anlamda Cerkes Ressam olarak adlandirilamaz.

Ethem bey bu anlamda Cerkes midir ?

Yani, yetkinliklerini, cagdaslari Berkuk pasa, yazarlar, vb.leri gibi Cerkeslik icin kullanan bir insan midir ? HAYIR !...

Bu anlamda "hain" ile "Ethem" in bir araya "getirilmesi" degil, Cerkeslik vurgusunun yapilmasi ve bunun hain tanimlamasiyla bir araya getirilerek "hain Cerkes" imajinin yaratilmasidir bizleri rahatsiz eden..

"Hain" lik te gorecelidir. M.K.Ataturk galip olmasaydi( ne mutlu ki oldu), Osmanli Imparatorlugunun mirasini devam ettirenler tarafindan "mevcut duzene baskaldiran bir hain olarak" tarihe gecittirilecekti. (Tarihe gecirttirmek, subjektiflik icerir. )
........
Sosyal gelismeleri icerisinde isyanlari ile bilinen Fransa'da, bir general bir isyan planlanlar. Isyan hareketini baslatamadan, alinan istihbaratlar sonucunda yakalanan General savci karsisinda sorgulanir :
- Soyle bakalim, tarfarlarin kimdi ?
- Eger basarili olsaydim, sen dahil tum Fransa. Basarili olamadigim icin sadece ben !..

Ethem bey'in hainligi bir anlamda Fransiz Generalini animsatirken, bizleri rahatsiz eden, "Resmi Ideoloji"nin temellerini attigi anlayisin-kulturun, Cerkes'in yanina "hain"i eklemesi, ve tarihinde pek cok "belgeli hainleri" olan bir ulkede, sadece,ihaneti tartismali olan Ethem'in, "Hain Cerkes Ethem olarak" tarih kitaplarina bu sekilde gecmesidir. Burada asil karsi olunmasi gereken olgu tum bunlarin, kulturlesmis bir ideoloji tarafindan yerlestirilmis olmasi ve silmemekte direnilmesidir. Yoksa neden bir suru Cerkes'in adinin onune "Cerkes" adi konmaz diye de sorulabilir. Ki bunun cevabi yine Resmi Ideolojinin varligidir...
Hani kitaplarda, Cerkes Yasar Dogu, Cerkes Omer Seyfettin, Cekes Avni Lifij, Cerkes Osman Pasa......gormek mumkun olabiliyor mu ?

Samil JANE
Kaynak Marje

Etiketler:
çerkes ethem ne kadar "çerkes" ti ?

YORUMLAR
abzegh_55 Bu konu hakkında çok şeyler yazıldı cizildi kurtuluş savaşı yıllarındaki ince siyasetler bu konuyu gündemde kalmasını sağladıı bugun turkiye tarihine yön vern insanlardan cemal kutay konu hakknda yorumda bulunurkenn ağlıyorr SADECE AMACI VATANA HİZZMET OLAN BİR ADAMI OZAMANKİ SİYASİ KAYGILAR VATAN HAYİNİ YAPMIŞTIR DİYEE VE devem deyorr 18 yasında ata binmiş babasından kacak askeri okula girmiş at üzerinde o ayaklanmadan bu ayklanmaya koşmuşş ankaranın verdiği butun görevleri tam manasıyla yapmışş mecliste ayakta karsılanmış bu adamı neden vatan hayini yaptılarr bu etik deyildi idye konuşmasına devam ediyorr ve göz yaşı töküyorr Bşına cerkes eklenmesini ben anlıyorumm çunki bizim milletimizz çerkes olmakla herzaman gurur duyarr ethem beyde duyuyordurr bundan eminim başkası takmamıştır çerkes takısını kanında bir nebze çerkeslik olan herkes BN ÇERKESM diyorr kaldıkı çerkes bir anadan ve çarkes bie babadan ollan ethem bey gururla çerkesimm demiştirr bunu kimsenin taktığına inanmıyorumm.iki abiside savaşta şehit düşen ethem bu vatana ihanet etmemiştirr onun soyunda ve genlerinde hainlik olgusu yokturr .Günümüzde ülkemizde bulunann bazı kritik görev yerlerinde bunlar cok iyi biliniyo .Ülke menfatleri içn çok önemli olan xxx yapılanmasıda ethem beyin kuvay_i seyyariye sinden esinlenilerk kurulmuşturr .ay yıldızz bayrak altında yaşayan herkes bu vatan için canını vermelidir Vatan demek namus dmek.bizim çerkeslik olgumuz idoloji deyil sadece kültürümüzü yaşatmakk ve korumaktır .Bu konuyuda kimsenin başka yönlere çekmesi kabul edilemezz .
hanhable Ben Sayın Jane'ye katılıyorum Çerkes Ethem'e Çerkes lakabını veren İsmet İnönü'dür.Ethem bey'in bu lakaptan hoşlanmadığı ve Zaten İsmet İnönü'nün bunu bilerek bu şekilde bir Lakab taktığını tarihten öğreniyoruz.Kaldı ki isminin önünde bu şekilde bir lakap olmasaydı bu kadar gündemde olmaz hakkında bu kadar kitap yazılmaz ve Çerkeslerin bu kadar gündeminde olmazdı .Bolu düzce hendek ayaklanmalarını hepimiz biliyoruz bu ayaklanmaları çıkaranlar Çerkes ve Abhaz kökenliydiler neden bu ayaklanmalar hakkında hiç gündemimiz ve bilgimiz yok ayrıca Çerkes ethem'in bu ayaklanmaları bastırırken binlerce Çerkesi katletmekten başka seçeneği yokmuydu.Açıkça ifade etmeliyimki Çerkes ethem'in itibarını T.C. geri verebilir.Ama işin aslının farkında olan Çerkeslerin gözündeki itibarı asla iade olunmayacaktır.

Şimdiye kadar pek bu açıdan pek kimse yaklaşmadı lütfen hemen tepki mesajları yazmadan önce tarafsız düşünmeyi deneyin..
proen Sn. Şamil Bey;Öncelikle, yazmış olduğunuz bu yazının insanlar üzerinde ne etki yaratacağı hakkında düşündünüz mü? Yazınızın doğru veya yanlış olduğunu savunmak istemiyorum.

Zaten yazdıklarınıza da düşüncelerinize de katılmıyorum.

Benim, annem babam Çerkez, her iki dedem ve büyük annelerim de Çerkez. Onlardan önceki lerde öyle. Şimdi ben neyim sizce. Burada ideolojik bir yaklaşım sergilemiyorum.

Ancak şunu belirtmek isterim. Evet, bu vatan için mücade eden ATATÜRK dür, ama sizde biliyorsunuz ki, Çerkez ethem gerçek bir Çerkez dir, ola ki değil se bile ülkemizin o durumunda, hiçbir zaman Türk ordusuna bir tek kurşun attırmamıştır.

Benim kaynağım, şu yazar veya bu tarihçi değil sn jane. Sizde biliyorsunuz ki, tarih gerçeği değil istenileni yazar. Benim kaynağım, şuan bu ülke için harbiye mezunu yüzbaşı babasını kaybetmiş olan büyük dayımdır. Şuan bu insan 102 yaşında. Eğer merak ederseniz onunla tanıştırabilirim sizi de. O insan anlatsın size, babasını son görüşünü film karesi gibi anlatsın. Şahsen her seferinde ben dinlerken, gözlerim dolar ve ağlarım. Ve sonra gurur duyarım. Evet ben çerkezim. Ailemin bana dilimizi öğretmese de çerkezim. Örf ve adetlerimizi şehirde tam olarak yaşayamasam da çerkezim.

Kusura bakmayın ama Çerkez ethem de Çerkez.

Burada bahsettiğiniz yazarlarımızın isimlerinin önüne Çerkez neden gelmedi. Peki, ben soruyorum size, siz Bursa da tanınan bir insansınız, şize Çerkez şamil jane demiyorlar. Ama ne diyorlar, Bursa da şamil jane vardır, çerkesidir, ona git, sıkıntını çözer. Şahsen bunu bildiğim ve sizi merak ettiğim için sadece tanışma fırsatım oldu.

Sizler büyüklerimiz olarak, bizlere yol gösteren insanlar olmanız gerekirken, böyle bir polemiğe sürüklemeye, zihinlerimizi bulandırmaya hakkınız olmadığı düşüncesindeyim.

Biz gençler olarak, bu vatan da doğmuş, bu vatan da aş bulmuş insanlarız ki, gerektiğinde bu vatan için canımızı da veririz, ancak kökenimizi asla ve asla da unutmayız, unutamayız.Bir büyüğüm olduğunuz için sevgi ve saygılar

osmantopak Doğru ve yerinde bir tespit.Ülkemizin ve devletimizin yönetiminde,anlayışında ve siyasetinde sorunlar bulunmakla beraber,çözüme kavuşturulması gereken meseleleri bulunmaktatır.bunların en önemlisi ve en acillerinden biride devletimizin anayasasındada yer alan toplumsal barışı ve birliği sağlamak amaçlı eşitlik,vatandaşlık,laiklik ile ilgili maddelerine uymayan bir yaklaşımla yazılan ve anlatılan tarih,üstelik ideolojik bir bakış açısıyla topluma empoze etmek,toplumsal barışa hizmet etmez,bu tarz bir yaklaşım din,dil,ırk gözetmeksizin herkes eşittir anlayışına uymaz,etnik bir ön isimle topluma aksedilen konular;toplumun,içinde yaşayan ve başka etnik topluluklara ön yargılı yaklaşmasını kin ve nefret duymasına sebep olur,

Bu konuları bu şekilde,bilinçli olarak,maksatlı bir biçimde bu güne getirmeleri;ayrışmayı ve cumhuriyetin kuruluşundaki birlik ruhunu yok etmeyi amaçlamakta.Bunu ta başından beri kendilerine iş edinmiş,ülkenin kuruluşunda bir kürek harcı olmayan hain zihniyetin işidir ve bu zihniyete sahip olanlar bu halkın sırtından geçinen ve dahi son yıllardaki ülkemizin ve devletimizin demokratikleşme hamlelerini boşa çıkarmaya çalışan,sosyal devlet anlayışından uzak,kendi çıkarlarından başka birşey düşünmeyen,kaos ortamından,kutuplaşmalardan beslenen,köşe başlarını tutmuş AZGIN AZINLIKtır.Ama bun zihniyetinde hareket alanı daralmaktadır,sahip olduklarını terke mecbur olmakla ve halka geri vermeye başlamışlardır.

Devleti yönetenlerin halkına olan güvensizliği devam etmeyecek ve bu tip tarihsel meslelerde ELBEDTE İADEYİ İTİBARDA bulunacaktır.bunu yapmakla halkının devletine olan güvenini artıracaktır.

Bize düşen,bu yanlışın düzeltilmesi yönünde ilgili mercilere girişimlerde bulunmaktır,ve bu yönde insanımızın bilinçlendirilmesi zaruridir.Meseleyi gündeme getirenlere ve gündemde tutanlara teşekkür ederim.

Osman TOPAK
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır