NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
35WERE~1.MP3
1
4WORED3.MP3
13

Nart Ajans Reklam

KOSOVA ABHAZ'YA

Batı'nın 'yalancı Kosova dolması'nın tadından geçilmiyor Anadolu'nun dört bir yanında herkesin kendi usulünce pişirdiği bir yemek vardır. 'Yalancı dolma' derler... Misal, patlıcanla yapılanında, bir dolmaya katılan her şey vardır. Pirinç, soğan, nane, pulbiber, tuz, karabiber sıvıyağda iyice kavrulur, içi oyulmuş patlıcana doldurulur. 'Yalancı' denmesinin sebebi içinde sadece et bulunmamasıdır. BM'nin Finli özel elçisi Martti Ahtisaari'nin Kosova Planı da 'yalancı dolma' misali. Zira Ahtisaari, Kosova için bir devletin bütün niteliklerini sıralıyor, 'bağımsızlık' ifadesini ise çeşni niyetine de olsa katmıyor!
05-02-2007 - 2288 kez okundu

AB ile ABD'nin Sırbistan'a yedirmek istediği 'yalancı Kosova dolması' şöyle bir şey: Kosova kendi kendini yöneten, bir anayasası, bayrağı, milli marşı, kendi güvenlik güçleri bulunan, uluslararası anlaşmaları imzalama yetkisiyle de donatılmış bir yönetime sahip olacak. BM, IMF, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlara üyelik hakkı da bulunacak. Gel gör ki, bunu adı 'bağımsızlık' olmayacak. Ama Ahtisaari kendince önlemler de ortaya koymuş. Efendim, 'çok etnili demokratik Kosova'da 2 milyonluk nüfusun bugün artık topu topu 200 binini oluşturur hale gelmiş Sırp nüfus, azınlık haklarıyla korunacak. Ortodoks kültür ve tarih mirası da öyle... Sırbistan'ın haritası alenen yeniden çizilmeye çalışılıyor, ama Sırbistan'ın egemenlik hakkı, toprak bütünlüğü filan mevzu bahis edilmeden... Nitekim Kosova Başbakanı Agim Ceku'nun, "Plan Kosova'yı bağımsız ve egemen bir ülke olarak niteliyor" tespiti boşuna değil.
Uluslararası anlaşmalar, ülkelerin egemenlik haklarını garanti altına alan BM Şartı filan yürürlükte durduğundan, haliyle uluslararası basın geçen cuma Ahtisaari Planı'nı sunarken epeyce zorlandı. 'Bağımsız devlet yolunda adım', 'Bağımsız devletin yolu açıldı', 'Bağımsızlık demiyor ama...' gibi açıklama çabalarının yanında, 'bölgesel bağımsızlık' diye bir ifade kullanıverdiler. 'Bölgesel bağımsızlık'! Pek tuhaf bulabilir, yahut yıllardır ayrılıkçı emellere deva olan özerklik ne güne duruyor diyebilirsiniz. Ahtisaari Planı mart sonunda BM Güvenlik Konseyi'ne sunulduğunda, olur da Rusya, Slav kardeşliğini feda edip geçit verirse, nur topu gibi bir Kosova dünyaya gelecek. Ve Sırplar, 14. yüzyılda Sırp imparatorluğunun doğum yeri, Ortodoks mirasın sembolü olan, ülkenin 'Kudüs'ü görülen Kosova'dan AB üyeliğinin yüzü suyu hürmetine feragat ederse, sorun kalmayacak. Sırplar zamanla nüfus çoğunluğunu yitirdiğinden ve bugün Kosova'nın yüzde 90'ı Arnavut olduğundan, 'kendi kaderini tayin hakkı' devreye girecek. 1999'daki NATO müdahalesinden beri zaten BM'nin yönettiği Kosova, yarın öbür gün referandum yapıp alenen bağımsızlık ilan ettiğinde, kimseye söz düşmeyecek. Tabii Kosova'nın kuzeyinde yaşayan ve Priştine'nin hâkimiyetini katiyen kabul etmeyen Sırp nüfus büyük başağrısı. Kim bilir, belki bu başağrısını Kosovalı Sırplara da 'bölgesel bağımsızlık' vererek çözerler. Ne de olsa, eski Yugoslavya'nın unsurlarının birer birer egemenliklerini elde etmeleri, 21. yüzyılın 'kendi kaderini tayin hakkı'nın barışçıl örnekleri sayılıyor.
Yine de Kosova Planı'yla Batılıların içine bir kor düşmüyor değil. Hemen akıllarına, Batı'ya yanaşanların iktidarda bulunduğu Gürcistan'ın Rusya'ya meyleden özerk bölgeleri Abhazya ile Güney Osetya, sonra Moldova'nın Transdinyester'i geldi. Ya Moskova da bu bölgeler için 'bölgesel bağımsızlık' filan istemeye kalkarsa... Ama daha ötesi var. Misal, Britanya'da 'Ya bizimle 300 yıldır birlik anlaşması bulunan İskoçlar da Kosova gibi olmak isterse' tartışması başladı. Peki, ya özerk bölgeleri Bask ve Katalonya'yla barışçı birliktelik peşindeki İspanya ya da AB üyesi olduğundan KKTC yarası hiç kaşınmayan 'Kıbrıs Cumhuriyeti'? Hatta yarın öbür gün Amerika'nın Hispaniklerin yaşadığı, İspanyolcanın konuşulduğu New Mexico ya da Florida gibi eyaletleri de benzer talepler dile getirirse... Kim bilir, belki de Batı'nın 21. yüzyıl için projesi 'bölgesel bağımsızlıklar' platformudur.
Ceyda Karan

Etiketler:
kosova abhaz

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır