NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
apsuva
3
4WORED3.MP3
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

YARDIM ÇAĞRISI

1999 yılında Rus katliamından Türkiye'ye sığınan binlerce Çeçen Mültecinin yaşadığı dramdan, bahsediyoruz. Çeçen mültecilerin büyük bölümü İstanbul Fenerbahçe' deki kampta, geri kalanlar ise Beykoz ve Ümraniye'deki diğer kamplarda ve kiraları yardımlarla karşılanan evlerde yaşam mücadelesi veriyor. Herhangi bir yasal statüsü olmayan Çeçen mültecilerin, burada yaşamak için herhangi bir resmi hakları da yok. Tamamen fiili bir durum sözkonusu. Yasal hakları olmadığı için çalışamayan, tüm sosyal ve hukuki haklardan yoksun olan Çeçen mülteciler, insani yardımlar ve bağışlarla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.
12-02-2007 - 2701 kez okundu

Terk edilmiş harabe barakalarda yaşayan çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlıların umutları her geçen gün azalıyor. Kamplarda sürekli sağlık sorunlarının yaşandığını ve ciddi tedavi bekleyen acil hastaların olduğunu söyleyen Çeçenler, özellikle çocuklarının eğitimsiz büyümelerine çok üzüldüklerini ifade ederek, " Bize kucak açıp ülkesine kabul eden Türkiye'de en azından çalışma hakkı, çocuklarımıza eğitim hakkı verilirse biz kimseye yük olmadan işimizi yapar, çocuklarımızı yetiştiririz" diyorlar.

Evet bu bir ayıptır. Fenerbahçe'deki bu ayıp Türkiye'nin ve hepimizin ayıbıdır. Bu Türkiye Cumhuriyetinin, Hükümetin, Muhalefetin, Dışişleri Bakanlığının, siyasilerin, milletvekillerinin, Kafkas Derneklerimizin, Kafkas Vakıflarımızın, Dostluk Kulüplerimizin, Federasyonlarımızın velhasıl hepimizin ayıbıdır.

Sorunun siyasi boyutu, Çeçenistan' daki savaş boyutu bir tarafa. Şu anda ortada insani bir sorun ve dram var. İşte biz işin bu boyutunu ortaya koymaya çalışıyoruz. Çeçenistan' daki savaş doğruydu değildi, zamanlıydı zamansızdı o ayrı bir tartışma konusu.

O kadar derneğimiz, vakfımız, kulübümüz, federasyonlarımız, dergilerimiz, radyolarımız, gazetemiz, internet sitelerimiz var, ama hemen hemen hiçbirinde bu sorun bugüne kadar yeterince gündeme gelmedi. İstanbul'da bildiğimiz kadarıyla Kafkas Vakfı ve Çeçen Derneği gibi birkaç duyarlı sivil toplum kuruluşumuz insani yardım konusunda ellerlinden geldiğince yardım yapıyorlar. Bazı yayın organlarımız zaman zaman meseleye şöylece bir değinip geçiyorlar. Ancak bunlar sorunu çözmüyor ve yeterli değil.

Bu meseleyi kimsenin üzerine atarak kurtulamayız. Bu hepimizin sorumlu olduğu bir meseledir.

Çeçenler savaşlarında haklıydı değildi demenin bir anlamı yok. O zaman Abhazlar niye savaşıyor diye sorarlar insana. Birileri Rusya'yla savaşmaya karşı çıkıyor ama Gürcistan la savaşmayı haklı görüyor. Bu bir çifte standarttır. Ancak bu tartışmaların da sırası değil.

Çeçenler buraya niye geldi demenin hele hiç anlamı yok. O zaman da sizin atalarınız zamanında buralara niye geldi diye sorarlar insana. Bütün bunlar bir tarafa Çeçen mültecilerin sorunu başta insani bir sorun olduğu için hepimiz ilgilenmeliyiz. Bunun başka izahı yok.

Uzun yıllardır yaşanan bu dramı bu ayıbı Uzunyayla.com olarak bir kez daha ve çözümlenmek üzere gündeme taşımak istiyoruz.Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'e, sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Sayın Dışişleri Bakanımız ve Başbakan Yardımcımız Abdullah Gül'e, Sayın Başbakan Yardımcımız Abdüllatif Şener'e, diğer sayın Bakanlarımıza, Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal'a, iktidar partisi ve diğer tüm siyasi partilere, tüm milletvekillerine, Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Cihan Candemir'e, Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı sayın Ata Katı'ya, tüm Kafkas Derneği ve Kafkas Vakıflarına, Dostluk Kulüplerine, konuyla ilgilenen bütün sivil toplum kuruluşlarına, dergilerimize, gazetelerimize, televizyonlarımıza, radyolarımıza, internet sitelerimize ve bütün insanlarımıza sesleniyoruz .

Afganistan'a, Lübnan'a, Bosna'ya, Somali'ye, Kerkük'e uzanan Türkiye Cumhuriyeti'nin eli, Fenerbahçe'ye niye uzanmıyor?

Bu insanlık dramı ne zaman bitecek?Yeter artık bu dramı sona erdirelim, bu ayıbı ortadan kaldıralım. İstanbul'da başta Fenerbahçe olmak üzere, Beykoz ve Ümraniye'deki diğer kamplarda binbir türlü zorluklarla yaşam mücadelesi veren Çeçen Mültecilerin sorunlarına çözüm bulalım, meseleyi tamamen halledelim, ortadan kaldıralım. Türkiye'nin ve hepimizin ayıbını temizleyelim.

Uzunyayla.com olarak seslendiğimiz tüm kurum, kuruluşlar ve kişileri üzerine düşen insani görevi yerine getirmeye davet ediyoruz. Biz insani çağrımızı yaptık ve sonuç alınıncaya kadar bu çağrımızın dikkatli bir şekilde takipçisi olacağız.

Biran önce hamasi nutukların bir kenara bırakılıp, bu insanların uluslar arası anlaşmalarda yeralan en basit haklarının verilmesi gerekmektedir. Bu insanların, Oturma izinleri çalışma izinleri ve eğitim hakları dahi verilmemektedir.

Acilen bu insanlara Mülteci haklarının tanınması gerekmektedir. Çerkes Çeçen veya Kafkas kökenli olmaktan öte insani sorumlulukları olan herkesi bu konuyla ilgili girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz.

SaygılarımızlaOğuz Berk

Uzunyayla.com

Genel Yayın YönetmeniÖNEMLİ AÇIKLAMA;

Bu duyuru ve çağrı öncelikle yardım toplama amacıyla yapılmamıştır. Maalesef 9 yıldır bu insanlara hergün 1 balık verilmiştir, önemli olan, bunların hukuki durumlarının çözülüp, oturma, çalışma ve eğitim haklarının verilmesidir. ANCAK BU İNSANLARIN ACİL İHTİYAÇLARI vardır. Konuyla ilgili Kafkas Çeçen Dayanışma Derneği'nden AV.Muktedir İlhan'dan bilgi alınabilir ve bağışların ulaştırılması sağlanabilir.

Av. Muktedir İlhan 0212 356 71 73 / 0212 356 71 74 ilhanm@mail.koc.net

Etiketler:
yardım çağrısı

YORUMLAR
siyeldar Yorum eklemeye gerek varmı? Bilemiyorum.
Herşey açıkca ortada. Malesef duyarsızlığımız her zaman olduğu gibi devam ediyor. O pırlanta gibi insanlar harap olurken, bizler yine olü toprağının altındayız. Hep birlikte marje diyelim. En azından fax ve mail trafiğini çalıştıralım, diyorum. SAYGILAR.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır