NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
2
apsuva
35WERE~1.MP3
8

Nart Ajans Reklam

TURKİYEDEKİ DİGER BİR ETNİK GRUBUN İNTERNET SİTESİNDEN BİR ALİNTİDİR

Turkiyedeki diger bir etnik grubun internet sitesinden bir alintidir, nekadar dogru bilemiyorum ama Turkiyedeki Cerkesler hakkindaki bu makale baskalarinin bize bakis acisini anlamak bakimindan faydali olabilir,
21-05-2007 - 2597 kez okundu


-----------------------------------------
................
......
İhsan Sabri Çağlayangil, cumhuriyetin ilk Çerkez bürokratıdır. Çünkü Mustafa Kemal, Çerkez Ethem olayından sonra Çerkezlere mesafeliydi.
Çağlayangil 1938 de Malatya Emniyet Müdürü iken Elazığ'a nasıl gittiğini, uyduruk bir mahkeme kararıyla Seyid Rıza ve arkadaşlarını nasıl idam ettiğini ve hala o ihtiyarın (Seyit Rıza) cesaretine hayran olduğunu, hatıralarında uzun uzun anlatıyor. Tabii ki, Mustafa Kemal'e yaranmak için, bunları yapması gerekiyordu. Menderes gelince hemen onunla birleşti. Uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı, Meclis Başkanlığı ve 12 Eylül öncesi uzun süre vekaleten Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü. Çağlayangil'in en büyük özelliği, Çerkezleri yeniden Cumhuriyet yönetiminin içerisine çekmesidir. Şu anda MİT içerisinde güçlü bir Çerkez lobisi vardır. Dışişleri ve orduda da önemli görevlerde Çerkezler görev yapmaktadır. Doğan Güreş ve Yaşar Büyükanıt gibi Genelkurmay Başkanlığına kadar yükselmiş olanlar da var.
Uzun yıllar TİP Genel Başkanlığını yapan Behice Boran da sol gelenekçi birkaç Çerkezden biridir.
Deniz Baykal, büyük katliamda dedesi gemiyle kaçıp Antalya'ya gelip yerleşen Çerkez bir ailenin çocuğudur. Göçmenliğin verdiği korkaklık ve pısırıklığı nedeniyle, hiçbir zaman CHP içerisinde birinci adam olmayı düşünmedi. 1995'te İnönü'nün çekilmesiyle Genel Başkan oldu ve hemen Çiller'le koalisyonu bozdu. O zaman Genelkurmay Başkanı olan Çerkez kökenli Doğan Güreş, Baykal'ı çağırdı ve derhal hükümeti yeniden kurma emri verdi. Bu arada Baykal'a, Çerkez lobisinin siyasi lideri olma sözü verdi. Baykal, Genelkurmay Başkanı'ndan bu sözü aldıktan sonra, CHP'yi Çerkez Halk Partisi'ne dönüştürdü. Şu anda, CHP Haluk Koç, Önder Sav, Onur Öymen, İnal Batu, Atilla Sav ve Cevdet Selvi gibi Çerkez kökenli siyasilerin elinde. Baykal'ın listesinden 54 Çerkez parlamentoya girdi.
Baykal, Çerkezliğine örtü olarak Kürt ve Alevi düşmanlığı yapıyor. Bunu, bir zamanlar; " Bizim İstanbul İl Başkanımız Kürt ve Alevi değil" deyip övünç kaynağı yapıyordu. Baykal da biliyor ki, Türkiye'de Alevi ve Kürt düşmanlığı yapanların, siyasette yükselmede önlerinde engel kalmıyor. Bu nedenle, " Vur abalıya" mantığı Baykal'a doğal geliyor.
Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas Uzunyayla Çerkezlerinden dir. 12 Eylül öncesi, Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nı yapıyordu. Yazıcıoğlu da birçok ülkücü gibi, 12 Eylül'den nasibine düşeni aldı. Yazıcıoğlu, Türk ırkçılığında hep başrolde oynadı. Şu anda BBP Genel Başkanlığı yapıyor. Ülkücü camianın büyük çoğunluğu Çerkezlerden oluşuyor. Bunların hepsi yeminli Kürd düşmanıdırlar.
AKP içerisinde başta Abdullatif Şener olmak üzere, çok sayıda Çerkez kökenli milletvekili vardır. Bu dönem, parlamentoda 80 civarında Çerkez kökenli milletvekili bulunmaktadır. Kürd kökenli milletvekillerinden sonra, ikinci büyük çoğunluğu oluşturuyorlar. Bu sadece Çerkezlerin çabalarından ve başarılarından kaynaklanmıyor. Aynı zamanda, Baykal'ın Çerkezler için oluşturduğu siyasi lobiden de kaynaklanıyor. Baykal, sağcıları CHP'ye davet ederken, diğer partilere oy veren Çerkezleri kast ediyordu.
Ahmet Necdet Sezer, Çerkez kökenli bir ailenin çocuğudur. Eşi, Bitlisli Kürümoğuları'ndandır, yani; İnönülerle aynı aşirettendir. Sezer, değişik yerlerde hâkimlik ve en son da, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevinde bulundu. Şu anda Cumhurbaşkanı'dır. Tam tarafsız olması gereken bir görevdeyken, bazı açıklamalarında da görüldüğü gibi, tarafsız olduğunu söyleyemeyiz.
Yukarıda da belirttiğim gibi, İslami gelenekçi bir toplum olduğu için, sanat çevresinde çok azlar. Mesela, tiyatrocu Pelin Batu veya türkücü Zülfü Livaneli gibi. Fakat, son zamanlarda bu alanlarda da Çerkez kökenlilere rastlamak mümkün.
Devletin ekonomik talanlarından köşeyi dönmüş çok az sayıda Çerkez var. Devlet, bunları da Karadenizli Pontuslar gibi hep kontrol altında tutmuş, sınırı aşmamaları için dikkatli davranmıştır.
Medyadan tanıdığımız ve çok önemli işlere imza atmış Çerkezleri unutmayalım. Şaban Karataş, Halit Kıvanç, Orhan Boran, Hıncal Uluç, Ümit Özdağ ve Taha Akyol bunlardan bazılarıdır.
...................
..............
Eylul 2006

Etiketler:
turkiyedeki diger bir etnik grubun internet sitesinden bir alintidir

YORUMLAR
velidarova Yanlışlar ve yalanlanlar dünyasında doğruları bulmak o kadar zorlaştı ki...Gerçi cahiller meydanda bilgeler kenarda olursa böyle olur.Bazı doğrular olsa da safsata bir yazı.
KETAW72 işte o mefhum site....

http://www.navkurd.eu/nivisar/aksoy/cerkez_turkleri.htm

Eylül 2006 tarihli bir yazi. Bilen yanlis yazinca olay bilmeyen yanlis yazinca facia.....
nesya Son derece gereksiz çarpıtılmış gerçeklikten uzak saptırılmış bir yazı. İnsanların dertleri ne acaba? Yarım yamalak bilgilerlerle uydururk bir gündemle insanların aklını bulandırıyorlar!
nesya Son derece gereksiz çarpıtılmış gerçeklikten uzak saptırılmış bir yazı. İnsanların dertleri ne acaba? Yarım yamalak bilgilerlerle uydururk bir gündemle insanların aklını bulandırıyorlar!
nursi bu malalenin kaynagını da yazabilir misiniz boylece yazının dogrulugunu arastırmamız daha kolay olacaktır. Ayrıca cok celıskılı bır yazı devlet bazı cerkeslerı sınırı asmamaları ıcın hep kontrol altında tutmus da cumhurbaskanı olmasını engelleyememis mi?
irsiti bu saçmasapan ve tamamı ile uydurma olan yazıyı kimin yazdığını çok merak ettim. sitenin adını da yayınlarmısınız lütfen!
pappa55 YA İNSANLAR RAHATSIZ KENDİLERİ İLE İLGİLİ YADA DERTLERİ NE ANLAMADIM NEYSE
KETAW72 Bu makalede sayilanlar tamamiyle Çerkezler değildir.

Belli bir mesafe, biraz kiskanclik biraz da hedef gostermeyi de iceriyor.

Alistik artik....

Nart
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır