NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
12
9
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

ÇERKEZLER İZMİT'TE SÜRGÜN ATEŞİ YAKTI(İHA)

Türkiye'nin dört bir yanından Kocaeli'nin Kandıra ilçesine gelen Kafkas dernekleri üyeleri, 143 yıl önceki sürgünde hayatını kaybeden ataları için anma töreni düzenledi.
21-05-2007 - 2537 kez okundu

1864 yılında Osmanlı-Rus savaşları sonrasında ana yurtlarından gemilere bindirilerek sürülen Kafkas kökenli vatandaşlar için Kocaeli'nin Kandıra ilçesi Karaağaç köyünde anma töreni düzenlendi. Törene İstanbul, Düzce, Sakarya, Yalova, Kocaeli ve Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan çok sayıda Çerkez katıldı.

Karaağaç köyüne akın eden Çerkezler, atalarına ait mezarları ziyaret edip Karadeniz'e siyah çelenk attı. Havanın kararmasıyla birlikte sahilde toplanan Çerkezler, sahil boyunca ellerinde meşalelerle
birlikte yürüyerek sürgün ateşini yaktı. Türkçe ve Çerkezce şiirlerin okunmasının ardından konuşmalar yapıldı.
Kocaeli Kafkas Derneği Başkanı Sami Korkut, "Osmanlı-Rus savaşları sonrasında 1.5 milyon Kafkas, Rusya'dan sürgün edilmiştir. O zamanki şartları ve Karadeniz'in azgın dalgalarını düşünürseniz durumun ne kadar vahim olduğunu anlarsınız. Atalarımız, Karadeniz'in her limanına gemiler tarafından atıldı. Buraya Karaağaç köyüne gelen atalarımız arkalarında binlerce mezar bırakarak iç bölgelere Sakarya'ya, Düzce'ye, Kocaeli'ne göç ettiler ve hayatlarını buralarda sürdürdüler" dedi.
"Yaşasın bağımsız Kafkasya" sloganlarının atıldığı anma töreninde bir konuşma yapan Kafkas Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir ise, "Yüzlerce yıl önce anavatanından sürgün edilen atalarımız için buradayız. O gün hayatlarını kaybeden atalarımız, eminiz ki bizleri izliyor ve gurur duyuyordur. Ruhları şad olsun" diye konuştu.
Anma töreni, 143 yıl önce yaşanan dramın anlatıldığı konuşma ve sinevizyon gösterileri ile sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.

(İHA)

Etiketler:
çerkezler izmit sürgün ateşi yaktıiha

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır