NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
8
9
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

KÜRT DE BİZİM, ÇERKEZ DE BİZİM, LAZ DA BİZİM.. EVET AMA "LAYT" OLARAK MI ?

2007, Türklerin mitingleri yeniden keşfettiği yıl olarak geçecek tarihe. Memleket 12 Eylül'den bu yana bu kadar arka arkaya miting görmemişti
25-06-2007 - 2829 kez okundu

Cumhuriyet mitinglerine pek sempatiyle yaklaştığımı söyleyemem ama terör mitingi başka. Terörün (her şeklinin!) bitmesini benden daha çok isteyen belki de yoktur. Bu köşede bin kere de yazdık. İNSANLARIMIZ NEDEN ÖLÜYOR? NEDEN TERÖR VAR? SORUNUN TEMELİNDE NE VAR? NİYE KİMSE HESAP SORMUYOR BU SAVAŞ NEDEN BİTMİYOR?

Diye yırtındık durduk.

Ve fakat on yıl, hatta on beş yıl önce yapılması gereken mitingin bugün, işler komple sarpa sardıktan, dibimizde bir Kürt devleti kurulduktan, işin içine yedi düvel karıştıktan sonra ve de Askeriyemiz EMRETTİĞİ pardon rica ettiği için (kitlesel duruşşşş..) yapılması hakikaten çok acayip.

Çok çok çok acayip. Eşyanın tabiatına bundan daha aykırı bir şey düşünemiyorum.

İşe yarayacaksa ne güzel! Hiç itirazım yok. Terörün temelinde ne yatıyor diye düşünecek, gerçekleri su yüzüne çıkaracak ve bugüne kadarki yöntemlerin işe yaramadığını, başka bir şeyler yapılması gerektiğini, makul, mantıklı ve medeni çözümler bulabilecek, bunları tartışabileceksek, ne güzel!

Memleket büyük, memleket güzel, sahip çıkalım evet!.

Fakat bu miting kime karşı yapıldı ben anlamış değilim. Dağdaki PKK'lıya karşı mı ? Utanacaklar ve silahlarını bırakacaklar diye bir saf umut mu var? Hükümet mi eleştirildi? Siyasi bir çözüm yoluna gitmediler diye? Veya askere daha fazla yetki vermedi diye? Mesela Irak'a giriş gibi.

Genel Kurmay'ın emriyle pardon ricasıyla yapıldığına göre TSK'ya yönelik bir eleştiri olması elbette beklenemez de ama bu durumda ne protesto ediliyor?

Amerikalılar Irak operasyonu için "neden bu kadar kayıp var? Bir strateji hatası mı var? Bir başarısızlık mı söz konusu?" diye çatır çatır sorabiliyorlar.. Yani.. Bilmem anlatabiliyor muyum..

***


Peki pankartlar ne diyor?

"Kürt de bizim, Türk de bizim, Alevi, Sünni, Laz, Çerkez, Yahudi, Rum, Ermeni de bizim, Doğu da bizim, Kıbrıs da bizim... Hepimiz tek milletiz. Bizi beğenmeyen utansın."

(Ben düzelterek yazdım. O kadar imla hatasını tekrar etmeye hiçbir klavye dayanmaz. Türkçe imla kuralları "bizim" değil anlaşılan... Kimin için var onlar? İngilizler için mi )

Fakat imla bir yana niyet iyi. Benim anladığım şu: "Kürt'e değil, PKK'ya karşıyız" demeye çalışan, en azından benim saf saf böyle yorumladığım, kardeş kardeş, barış barış, "hep - beraber - yaşayalım endash işte endash ne endash olacak - bu endash vatan endash hepimizin" diyen bir slogan.

Asalım keselim minvalli şeyler de olabilirdi. İnternette var çünkü.

İyi de "Kürt de bizim" deyince "Kürt realitesi" de kabul ediliyor mu bakalım? Yani oldukları gibi kalsınlar mı denmek isteniyor yoksa bir "layt" Kürtlük mü isteniyor tümüyle şüphe içindeyim. Asimile olmuş, Türkçe konuşan, Türkçe isimler taşıyan, iyi kebap yapan, töre möre, aşiret maşiret demeyen, vur ensesine al lokmasını, "he gurban" diyen çalışkan inşaat işçileri, lokantacılar, şarkıcılar mı isteniyor?

Bir çözüm? Bir teklif?

Ve ayrıca Çerkezler, Lazlar, Rumlar nereden çıktı?

Kürtler bizim kardeşimizdir, yok aslında birbirimizden bir farkımız, -ki var- sarılın öpüşün denmeye çalışılırken neden araya Lazlar, Çerkezler karıştırılır hakikaten enteresan. Ortada ne Lazca, ne Çerkezce diye bir dil kaldı (Lazca'nın Karadeniz şivesiyle konuşulan Türkçe olmadığını biliyorsunuz umarım) ne de o milletin gelenek göreneklerini yaşayan, ne de zaten bir hak iddia eden var..

Yani insanın anneannesinin Çerkez olup Çerkez tavuğunu pek güzel yapması ve Çerkezlikle ilgili bütün bilgisinin bu olmasıyla insanın Yüksekova'da yaşayıp on beş göbek Kürt olması, zorunlu haller dışında daima Kürtçe konuşması, beğen ya da beğenme Kürt gelenek göreneklerini dibine kadar yaşaması arasında bir benzerlik yok. Ama araya ısrarla komple asimile olmuş Çerkezler, Lazlar ve varlıklarıyla yoklukları pek belli olmayan Rumlar vs sokuşturulduğuna göre demek ki arzu Kürtlerin de sayılan diğer cemaatler gibi "layt" olması.

Eee o zaman da işte çok beklersin terörün bitmesini..

İçi boş klişelerle nereye kadar...
Tuğçe Baran VATAN

Etiketler:
kürt de bizim çerkez de bizim laz da bizim evet ama "layt" olarak mı ?

YORUMLAR
adigesetenay bu yazıyı cerkezleri tanımadan yazdığı belli cerkez olup da cerkez olduğu belli olmayan çok az çerkez vardır. bu sayılı kişiler yüzünden bütün çerkezler benliğini unutmuş damgası vurulamaz.
FIJIABZEH VAY VAY VAY ŞU KONUŞANA BAKIN ULAN SEN KİMSİN ÇERKEZLERE KOMPLE ASİMİLE OLMUŞ LAYT DERSİN BAHSİNİ ETTİĞİN ÇERKEZLER GEREKTİĞİNDE MİLLİYETİ İÇİN KAFKASYADA CANINI VERDİ DAHA yakın tarihte abhazyadaki savaşa türkiyeden gidenleri hatırla(bunu asimile olmuş çerkezmi yapacak)KÜLTÜRÜMÜZÜN yaşaması için gayet iyi çalışmalarımızda var. SENİN BUYAZIYI YAZARKEN AKLIN NERDEYDİ
FIJIABZEH YAZIYI YAZANIN GÜZEL BİYÖNÜNÜ YAKALAMIŞSIN
FIJIABZEH inanmaya devam et SANA KATILIYORUM.
dradige vay vay vay tuğçe hanım adam olmuşta çerkezlerle ilgili atıp tutmaya bile başlamış.
artık bakalım bu ülkede daha neler göreceğiz.
ya bu arkadaş gazetesinin magazin köşesinde sadece kendisi gibi tipiklerin okuyabileceği yazılar yazan derin siyasi deneyimi (!!!) sosyete ve özellikle nişantaşı konularında engin bilgiye sahip olan bir arkadaşımız.
şimdi bu arkadaş eline kalmei pardon klavyeyi almış çerkezlerle lazlarla ilgili eşsiz bilgilerini (!) bizlerle paylaşıyor.
ya senki lailadan reinadan çıkmayan kaniş köpeğine sayısız methiyeler düzen biri olarak hangi bilgi ve deneyimlerine dayanarak çerkezlerle ilgili yazı yazıyorsunki be akılsız.
arkadaşlar bu gibi tiplerin yazdıklarını kaale alıpta ümitsizliğe düşmeyin ve moralinizi bozmayın.
bu tip özgür bir ülkede özgür biz medyada 2 satır yazı yazabiliyorsa bunun müsebbibi o light dediği çerkezler ve lazlardır.bunu unutmayın.
Kurina komple asimile olmuş çerkesler diyor yazıda.ben asimile olmadım ve olmaya da hiç niyetim yok. bu yazıyı okuduğum zaman içim bir garip oldu 143 yıl önce zorla vatanlarından koparılan ve belkide bu topraklarda benliğini en fazla koruyan bir millet biz çekesler.bilmiyorum bu yazılanları benim gibi üzülerek okuyan başkalarıda oldu mu eğer olduysa lütfen kültürümüze sahip çıkalım dilimizi örf adetlerimizi yaşatalım ve asimilasyon kelimesini kendimizden uzaklaştıralım.Diyeceksiniz ne yani hiç mi asimile olmadık evet ne yazık ki buna maruz kaldık ama ben kendi adıma mücadelemi veriyorum ben çerkesim ve benim sahip çıkmam gereken bir geçmişim var diyenn herkesin de bu mücadeleyi verdiğine ve vermeye de devam edeceğine inanıyorum.
emgal Biz bu ülkeye gelmeseymişiz ne olurdu buranın hali çok merak ediyorum :D vaybe bi zamanlar söylenmesi bile sakıncalı idi şimdi herneyse . abziyarizi
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır