NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
4WORED3.MP3
13
4SIMD.MP3
2

Nart Ajans Reklam

AYRILIKÇI ÇERKESLER .(TOKTAMIŞ ATEŞ)

Geçenlerde de üzerinde durmuştum. Seçimlerden umudunu yitirenler ya da en azından, umudu azalanlar, seçim ortamını germeye çabalıyorlar. Böyle bir gerginlik ortamı yaratmanın en kolay yolu da, etnik konulara ağırlık vermek... Bin kez yazdım, ömrüm oldukça yazmaya devam edeceğim. Demokratik bir ülkede seçimler; iktidara aday bir partiyi, en kolay biçimiyle iktidara taşımak için değil; toplumdaki tüm düşünce ve eğilimlerin, parlamentoda temsil edilmesi için yapılır.
30-06-2007 - 3090 kez okundu

Ülkenin ve devletin "birlik ve bütünlüğüne" saldırmadıkça; herkesin, kendi özellikleri ile meclislerde temsil hakkı bulunması gerekir. Tabii, daha önceleri tanık olduğumuz biçimde; daha ilk günden, devletin resmi dili olan Türkçe'den başka bir dilde yemin etmek istedikleri durumlarda; kendilerine uzatılan dostluk elini, geriye çevirmiş sayılırlar. Elbette bunun sonucuna da katlanacaklardır. Yukarıda, başka bir nedenle dile getirdiğim üzere; bin kez yazdığım bir konuyu, gene özetlemek istiyorum. Türkiye'de Türk olmak demek; hangi etnik kökenden, hangi dinden, hangi mezhepten gelirse gelsin; Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olmak ve anadili ne olursa olsun, resmi dil Türkçe'yi kullanmak demektir.

Bunun dışındaki görüşler; ya "tahrik"tir ya da net biçimiyle "provokasyon"dur.

* * *

Sürekli olarak eskiden dile getirdiğim hususları, gene dile getirmek durumunda kalıyorum ama gerekiyor. Türkiye'de "Kürt"ü, "Kürtçü"yü ve "Ayrılıkçı"yı birbirinden ayırmak zorundayız. Eğer bunu yapmazsak ve her "Kürt"ü ve "Kürtçü"yü, "Ayrılıkçı" sayarsak; herkesten çok, ayrılık hayalleri görenlere hizmet ederiz. Benim "Kürtçü" olarak isimlendirdiğim kategori, etnik özelliklerini ön plana çıkartmak istemekle birlikte, asla ülke bütünlüğüne karşı olmayan, asla ayrılıkçı olmayan vatandaşlarımızı kapsar. Bunlar, en azından kendi aralarında, anadillerini konuşmak isteyen, kültürlerini geliştirmek isteyen insanlardır. Bunlar, sevinçte ve tasada ortak olduğumuz, birinci sınıf vatandaşlarımızdır. Ayrılıkçı hayaller peşinde koşan çok ufak bir azınlığı, kendi hain hayalleriyle baş başa bırakmamız için; gerçekten ayrılıkçı olmayanlarla, bunları, birbirinden ayırmamız gerekir. Zaten eğer bu türden hayallerin bir sonuç vermeyeceği ortaya çıkarsa, bu ufak gruplar, kendiliğinden erir ve kaybolurlar.

Bunun çok ilginç bir örneği, Çerkezler'dir. Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki kaotik dönemde, ciddi bir Çerkez ayrılıkçılığı yaşanmıştı. Osmanlı İmparatorluğu'nun, tümüyle parçalanacağını düşünen kimi Çerkez gruplar; "Acaba bize de ufak bir toprak düşer mi " düşüncesine kapılmışlardı. Ancak ne mutlu ki; bunları "tepeleyenler" de, gene kimi Çerkez gruplarının ağırlıklı olarak yer aldıkları, ulusal güçler olmuştu.

* * *

Türkiye Cumhuriyeti, Türkler'in kurduğu ve diğer etnik grupların, "azınlık statüsünde" olduğu bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti; Türkmenler, Kürtler, Lazlar, Çerkezler, Gürcüler, vb. gibi tüm etnik grupların, ortaklaşa kurdukları bir devlettir ve burada herkes "Birinci sınıf vatandaş"tır.

Bunun, böylece bilinmesinde yarar vardır. Bundan 10 küsur sene önce, Fındıkzade'de otururken, karşı komşumuzun kızının nişanı vardı. Babası gelerek, bir düğün salonunda yapılacak nişanda, çocukların yüzüklerini takmamı rica etti. Biz, kız tarafı oluyorduk. Damat tarafı Güneydoğulu idi.

Nişandan bir gün önce PKK, Bakırköy'de Çetinkaya mağazasına yangın bombası attı. Çok sayıda vatandaşımız öldü. Taraflar nişan konusunda tereddüde kapılmışlardı. Benim görüşümü de sordular. "Bir şey olmaz" dedim ama doğrusu içim pek rahat değildi. Zira Türk orta sınıfının duygusallığını biliyordum.

Neyse, nişan gergin bir hava içinde başladı. Fakat dakikalar geçtikçe gerginlik ortadan kalktı. Birkaç saat sonra, Samatya'daki bir düğün salonunda; "Türk ile Kürt kardeştir/Aksini söyleyen kalleştir" türküsü eşliğinde, hep birlikte halay çekiliyordu. Etnik tahrikler, çok şükür etkili olamıyor...

Etiketler:
ayrılıkçı çerkesler toktamış ateş

YORUMLAR
KETAW72 Toktamış Ateş bu tür yazılar yazanların kervanındaki ne ilk ne de son kişi olacak. Bu kadar şaşmamalıyız bence. Biz bize sahip çıkmadıktan sonra taşlamak isteyen çok olacaktır.

Çok şükür hala Çerkesliğimizden övünenlerimiz ve kültürümüze, kimliğimize sahip çıkanlar var da direnebiliyoruz.

Değil bu ülkede hiç bir ülkede adımız bölücülükle eşdeğer tutulamaz. Böyle düşünenler de bunlara destek olanlar da birliktelik mesajı değil, ortalık karıştırmaktan öteye gidemez.

Werepsau Adiğexer, Werepsau Azağexer, Werepsau Peukhxer... Werepsau Kavkaz Lhepqxer.
melekkar çerkezlerin kimliklerine sahip çıkması,her toplumda saygı gösterilmesi neden herkesi rahatsız edio?biz kendimizi üst kimliğe ait görmüoruz herkes bizi diğer etnik kökenlilerle karşılaştırınca dahha kaliteli buluo.hem isterseniz bana ırkçı diyin ben hayatta bi kürtle bi abazayı aynı kefeye koymam.ayrıca bu ülkedeki herkes türk diil türk vatandaşıdır.ben türk vatandaşıyım.bu ülkenin bi genci şehit old benimde içim sızlıo bu ülkenin ulusal bayramlarında bende istiklal marşını gururla okuorum ama kökenim abaza türk diil.ne türkiyeye ihanet ederim nede türküm diyebilirim.kürtler mi ülke bitinlüğüne karşı olmuomuş,sadece kendi dillerini konuşmak isteyen,asla ayrılıkçı olmayan insanlarmıymış:)kürtlerle bizi karıştırmayın allah aşkına.ben kürtleri ayırmıorum ve diorumki her kürdün içinde vardır bi pislik avrdır bi başkaldırma.ve allaha şükür abaza olarak dünaya gelmişim diorum nese uzatmayım habziyarizi
emgal Toktamış ateş senin kim olduğunuda biliriz neyse boşverin biz cerkeslerin kim olduğunu dünya alem biliyor , bilmeyende öğrenir gider . Abziyarizi
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır