NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4SIMD.MP3
2
3
apsuva

Nart Ajans Reklam

KABARDEY BALKAR'DA GÜZELLİK YARIŞMASI YAPILDI

Kabardey Balkar'da güzellik yarışması yapıldı ve bir Kabardey kızı seçilerek rusya da yapılacak yarışmada Kabardey'i temsil edecek .Eğer juri beğenirse belkide Miss Russia bile olabilecek. Üyelerimize soruyoruz: "Kafkasya'da güzellik yarışmalarının düzenlenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz.?Bu sizce son derece normal bir şey mi Kabardey'deki Bir akrabanızın bu yarışmaya katılıp kazanmasını nasıl karşılarsınız?Anketimize katılın yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın..
23-09-2007 - 4070 kez okundu

Etiketler:
kabardey balkar güzellik yarışması yapıldı

YORUMLAR
melekkar merhabalar...yukardaki yorumlardan farklı bişe yazmıcam aynen katılıorumbencede çok gereksiz olmaması gereken bişe.iyi yöününden bakim olaya diorum ama yok yani olumlu bi yanı yok...
memresmustafa bu zamana kadar yapılan bir çok faaliyet oldu. güzellik yarışması artık dünya da kendi yerini edinmiş belli kriterler çerçevesinde yapılan bir tanıtım ya da bir etkinliktir. bu bir çok dünya ülkesinde düzenlenmektedir. ki kabartey balkar cumhuriyetinde düzenlenmesini de olgunlukla karşılamak gerek diye düşünüyorum. seçilen kişi kabartey olup olmaması da ne kadar önemli derseniz işin o boyutuna bakmamak gerekiyor diye düşünüyorum. sonuçda bazı gerçekler vardır ki hepimizin bildiği bunlardan kaçmamak gerekir. bence normal bir olay aşağılanma duygusuna da kapılmıyorum bir kabartey olarak..
Tram Bütün sorunlarımızı çözdük, başka yapacak hiçbir işimiz kalmadı, bir tek güzellik yarışmamız eksikti de, şimdi onu da hallettik çok şükür!.. 450. yıl saçmalığı bayram ilan edilip kutlanıyorsa, buna da şaşmamak gerek... Gönüllü olarak katıldık ya, herşeyimizle onlara benzememiz lazım... Tek kelimeyle ifade etmek gerekirse: "REZALET" ...

Ben Kabardey değilim ama, BİRLEŞİK KAFKASYA fikrini benimseyen biri olarak, bu ve benzeri olaylar, her samimi KAFKASLI gibi, beni de derinden üzüyor. Saygılar...

Haluk Esen (tram)
esenhaluk@GMail.com
esenhaluk@Hotmail.com
Surhay Çok doğru tespitler sonuna kadar katılıyorum.
osmantopak Geçmiş yıllardada aynı yarışmaya,temsilsizliğin,boyun eğmenin temsilciliği için temsilci göndermişlerdi.karşı çıktık;nedeniNİ,niçinini yazdık;fakat tesir etme noktasında başarı gösterememişiz,gerçi ordaki çerkeslikle burdaki çerkesliğin ahlaki onur anlayışları arasındaki makas bir hayli açılmış.

Ben konuya ahlaki olanın ilk anda anladığımız biçimi ile değilde(İNANÇ VE KÜLTÜREL OLAN AHLAKTAN ÜMİDİM KALMADIĞI İÇİN),siyaseten ahlakın ve tarihsel ilişkilerin ışığında kalarak yapılan uygulamanın yanlışlığında ısrarlıyım.konu ile ilgili fikirlerimi daha önceki güzellik yarışması haberinin birtanesinde yeteri kadar dile getirdim.daha fazla ezilmişlik yaşatan,bu onur kırıcı uygulama hakkında düşünmek miydemin ağrımasına sebep oluyor.

Ankete yardımcı olduysak ne mutlu bizlere. Bu tür konular hakkında ANKET UYGULANMASI'nda başarılı olunacağınıda eklemek isterim.


Osman TOPAK
hanhable Türkiye'de de durum pek farklı değil Tarkanın malum klibiyle gündeme gelip ünlü olan Sinemis Candemir'i İstanbul Birleşik Kafkas DerneğiNalmes organizasyonunda sahneye sunucu olarak çıkardı.Hani ünlü ve çerkes birisini sunucu yapmak adına üstelik o gün giydiği ultra mini eteği ön tarafta sahneye göre aşağıda oturan protokolde ki thamateleri utandırmıştı.
Bence Çerkeslik kanla geçmiyor yaşantısı davranışlarıyla Çerkes ise birisi övünmemiz aksi halde toplumdan dışlamamız gerekir.Yoksa bu tip insanlar tüm Çerkeslere malolur.
muharreM_ türkiyenin önde gelen 3-5 mankeni çerkes. biri de geçenlerde tv de çerkesim demiş, (hani şu hıncal uluç la arasından su sızmayan bayan silikon) arkadaş söylüyor sırıtarak... ne diyeceksin ki, bizden 3 çıkıyosa sizden 13 çıkar demekten başka..ben bu işi yapanların hangi haynape yada habzeden beslendiğini merak etmekteyim. bunlar çerkesim diye dolaşıyorsa biz bu sevdadan vazgeçelim..
janserey77 Bir Adige Kızı olarak böyle bir olayı okumuş ve duymuş olmaktan üzüntü duyduğumu belirtmek isterim.Çerkes kızları güzellikleriyle bilinirler bunu herkes bilir.Fakat dış güzelliklerinin yanında ruh güzelliklerininde olduğunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum.
Her zaman söylüyorum ben.Özellikle genç nesil genç nesil diye üzerinde basa basa duruyorum.Bu konularla ilgili bir kaç yazımda mevcut.Olaya karamsar bakmak hoş değil biliyorum ama her yerde zamana ve ortama ayak uydurmamız gerekirmi?Eğer bu davranış bizim kültürümüze ve kendimize manevi olarak zarar verecekse neden uyalım ki?Dahası uymamız gerekmezki.Bizler ayrıcalıklıyız her bakımdan diye bahsederiz.Ben naçizane Adige Kızlarımızı farklı platformlarda aktif ve başarılı görmek istiyorum.Bana görede, görünen ve bilinen klasik bireye hiç bir fayda sağlamayan aksine zararının olduğunu düşündüğüm alanlarda Adige Bayanlarının ön planda yer almaları son derece üzüntü vericidir.
Ben akıl ve bilgilerini ön plana çıkartacak,fikirlerini rahatça ve kolaylıkla söyleyebilecekleri düzeyde faaliyetlerde bulunup kendilerini topluma o şekilde tanıtmaları geleceğimiz adına daha uygun ve daha sağlam olur diye düşünüyorum.
Sözler daha uzamadan umarım bu gibi olaylarda daha fazla yer almaz kızlarımız,diyerek noktayı koymak istiyorum.

kashif Toplumları, kültürleri; kimliksiz, kişiliksiz ve de kendi olarak kalma iddialarından vazgeçmiş birer “sürü” haline getirmek için kullanılan, modern dünyanın “masum” oyunlardan birisidir, güzellik yarışmaları. Bu tür dayatmalara, bu oyunlara alet olmayalım diyeceğim ama Türkiye'de de ilk alet olanlardanız ne yazık ki.
hanguase Bir Kabartey kızı olaraktan hiç de doğru bulmadım, geçmiş bu kadar çabuk unutulmama malı, ve böyle şeylere izin verilmemeli.
emgal Kendi kültürleri ve insanı için bir şey yapmıyorlarda hayatta olmayacak ipe sapa gelmez işlerle uğraşarak sanki dalga gecercesine , bir matah mış gibi lanse ederek gümdemi doldurmaya çalışıyorlar bu yarışma bize uygun düşmez . Abziyarizi
FIJIABZEH KAFKAS cumhuriyetlerinde yapılacak başka etkinlik mi kalmadı.bi çerkez kızınında rusya güzeli seçilebilmesi durumu yani ruslarla özdeşleşme bence çok garip bi durum hiç hoş değil.Bir yanda rus askerleri çeçen kadınlara zulum uyguluyor.KAberdey cumhuriyetinde yapılan işe bak gerisini siz düşünün
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır