NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
1
9
4SIMD.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

ABHAZYA CUMHURİYETİ DEVLET BAŞKANI SERGEY BAGAPŞ'IN TÜRKİYE GEZİSİ İPTAL ED

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Sergey Bagapş ve beraberindeki heyet, 17-24 Ekim 2007 tarihleri arasında yapılması planlanan ve tüm hazırlıkları tamamlanan Türkiye gezilerini, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının tek taraflı, ısrarlı talep ve baskısı üzerine, bugün (16 Ekim 2007) iptal etmişlerdir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi ve açıklama kamuoyuna daha sonra duyurulacaktır. Saygılarımızla Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi Adına Başkan İrfan Argun
16-10-2007 - 2708 kez okundu

KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU (2)
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Sergey Bagapş ve beraberindeki heyetin iptal edilen Türkiye ziyareti programı çerçevesinde 20 Ekim 2007 tarih Cumartesi günü Hendek Uzuncaorman köyünde yapılacak olan toplantı, aynı heyecan ve coşkuyla, hatta daha yüksek katılımla gerçekleştirilecektir.
Herkesin bu çağrıya gerekli ilgiyi göstermesini bekliyoruz.
Saygılarımızla
Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi
Adına
Başkan
İrfan Argun
KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU (3)
Son derece üzgün olduğumuz olumsuz bir durumla karşı karşıya bulunmaktayız.
Konu'nun sizleri de ne derece üzeceğini tahmin etmekteyiz.
Bildiğiniz gibi Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sergey Bagapş'ın Komitemizce Türkiye'ye davet edilmesi ile ilgili düşünce, 08 Şubat 2007 tarihinde o dönemin Dışişleri Bakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül'e yazılan bir yazıda gündeme getirilmişti.
Yazının içeriği, Abhazya-Gürcistan arasındaki savaşın bittiği 30 Eylül 1992 den itibaren sadece Gürcistan'ın argümanları ile hareket edilmesinin camiamızda yarattığı kırgınlığı hafifleteceği düşüncesi ile, Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Sergey Bagapş'ın Türkiye Cumhuriyeti'nce davet edilmesi talebimiz ile ilgiliydi.
Konu ile ilgili yazının yazılışından uzun bir süre sonra Dışişleri Bakanlığınızca davet edilen Komite mensuplarına, talebimizin Sayın Sergey Bagapş'ın Şaakaşvili ile Türkiye'de görüşmesi şartı ile kabul edilebileceği iletildi.
Ancak, Abhazya'nın Gürcistan'la belli periyotlarla yapılan rutin heyet görüşmeleri, Gürcistan'ın 25.07.2006 tarihinde Birleşmiş Milletler kararına rağmen Yukarı Kodor Bölgesi'ne asker indirerek yerleştirilmesi sonucu askıya alınmış, yüzyüze görüşmeler askerlerin geri çekilmesi ve sözde "sürgündeki hükümet" olarak ifade edilen kukla hükümetin Kodor'dan çıkarılmasına bağlanmıştı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz'e Abhazya Devleti'nin, Kodor'dan geri çekilme işlemleri tamamlanmadan Gürcistan tarafı ile görüşme yapmayacakları şifahi olarak iletildi.
21 Nisan'da yapılması planlanan gezi, Sergey Bagapş'ın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 17-24 Ekim tarihlerine ertelendi.
Gezi ile ilgili hazırlıklar büyük bir heyecanla sürerken, Dışişleri Bakanlığına davet edilen Komite mensuplarına Kafkas Masası Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz tarafından Sayın Bagapş'ın Türkiye'ye yapacağı seyahatin iptal edilmesi şifa'en tebliğ edilmiştir.
Toplumumuzu temsil eden kurumlarla yapılan görüş alışverişi sonrasında, tarafımıza iletilen talep anlamlı ve uygun bulunmayarak programın aynen uygulanması hususunda mutabakat sağlanmış, Dışişleri'nin bilgisine de sunulmuştur.
Ancak, önce Türkiye Tiflis Büyükelçisi Ertan Tezgör, daha sonra da Ünal Çeviköz, Abhazya Dışişleri Bakanlığı'nı arayarak gezinin ertelenmesi yönünde taleplerinde ısrarcı olmuşlardır. Öne sürülen "Türkiye'nin içinde bulunduğu özel şartlar" gerekçesi inandırıcılıktan uzaktır ve toplumumuzda ciddi bir hayal kırıklığı yaratmıştır.
Ancak Abhazya Devlet Başkanı Sayın Sergey Bagapş Türkiye diasporasında yaşayanların Abhaz ve Kuzey Kafkas Halklarının herhangi bir sorun yaşamamaları düşüncesiyle planlanan Türkiye ziyareti iptal etmiştir.
Saygılarımızla
Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi
Adına
Başkan
İrfan Argun

Etiketler:
abhazya cumhuriyeti devlet başkanı sergey bagapş türkiye gezisi iptal ed

YORUMLAR
sedat Ben kutlamadım protesto ettim oradaki kuklalarla beni karıştırma.
http://www.nartajans.net/nuke/News-file-article-sid-2225.htm
Nugzar aşuba ne demiş
RUS VATANDAŞIYIM ve ABHAZYA RUSYANIN BİR PARÇASI OLMA YOLUNDA
Artık abhazyadaki haberler bir kaç kişinin tekelinde değil orda ne dönüyor ne oluyor hepimizin haberi var .Rusçası olanlar girer bakar inanmıyorsa .Dediklerimin hepsini ispatlayabilirim..
antu Yahu önce bi kendine baksana sen! daha geçen rusyaya bilmem kaçıncı katılışı coşkuyla kutlamadınmı? Ayrıca şehitlerime ve gazilerime laf atacak cibilliyette bir adam değilsin klavye arkasında bir halkın onurunu kırıcı yazılar yamana müsade edilmesine şaşırıyorum..Abhazya neyse Adigeyde Çeçenistanda Kabardey Balkarda o bizim için..Ama sen bunu o kafanla anlayamazsın! Benim genel kurmay başkanım bile kabardeyken sen burda dır dır dır kulaktan dolma kadın dedikoduları yazman çok komik! sana cvp verme gereği bile duymazdım ama bilmeyen kardeşlerim yazdıklarını kale alırda inanırlar diye için elvermedi!

Saçı uzun aklı kısa bayanlar için kullanılır dedikodu yapmanda dolayıdır sana da bu lafım!

TAHİR ANKUAB
VANACHA41 Nart Çetaw arkadaşıma aynen katılıyorum. Hodri meydan. ortak bir duruş için size alın süper bir fırsat.
sedat Esas çamuru sen atıyorsun doğruları söyleyince gürcü ağızlı olunuyor demek .Sanki o kutlamalara Abhaz devlet başkanı tebrik mesajları yollamadı.Abhaz'yanın diğer kafkas devletlerinden bir farkı yok hepsi rusyaya bağımlı.Sınırdan Rusya birini sokmak istemezse Abhazya'ya adımını atamaz bile.Zaten benim eleştirim halka değil devletlerin başında olan Rus yanlısı yöneticilere ve kendi çıkarlarını her şeyden üstün tutan Abhazya'da ki yatırımları daha iyi para etsin diye olimpiyatlara alkış tutan işadamı bozmalarına .Kardeşlik mesajları veren arkadaşa da bir sözüm var.Abhazya nın bağımsızlığı için şehit olan olan şeref madalyası alan çeçen ve adigeler şimdi nerde bir sormak istiyorum.Bu insanlara Abhazyada yaşama hakkı bile çok görüldü.Çeçenler şimdi neden istenmeyen adam oldular terörist ilan edildiler.Kardeşlik işine geldiği zaman başlayıp bitmez .(Not Saçı uzun aklı kısa da bayanlara söylenen bir laftır.Burada kullanılmasında ki derin manaları ben çözemedim doğrusu :) )
KETAW72 Maf,

Maalesef bu tek taraflı iptal karşısında da daha önceki davalarımızda olduğu gibi 7 milyonluk bir halkın ortak duruşunu sergileyemeyeceğiz gözüküyor.

Ne yazık ki Abaza ve Adige halkları tuhaf ve anlamsız bir şekilde " Soçi'ye destek veren bir kısım Abaza", "Bilmem kaçıncı katılımları kutlayanlar" şeklinde gruplaşarak karşılklı suçlamalarla vakit öldürüp diğerlerinin! ekmeğini yağlamak durumda. Yalnız dikkat ediyor musunuz: Hiç birimiz hiç birimize laf söyleyecek konumda değiliz. Anlamsız kavga ve tartışmalar girdabında yuvarlanıp duruyoruz. Unuttuğumuz şey ise son derece basit ve göz önünde: Burdan Kafkasya politiğini yönlendiremeyeceğimiz gibi hakkımız da yok....

Hepimize sesleniyorum: Bu tek taraflı iptal karşısında ortak bir duruş sergileyebilecek miyiz?Bunun için adım atacak mıyız?

NART ÇETAW
acbekasuwa TC de azınlık bir millet olarak her zaman sesini duyurmakda zayıf kalan biz çerkesler,bu durum karşısındada sesimizi duyurmayacak gibi duruyoruz ,,,artık yeter uyuyan devi uyandırmayın,bizleride bazı milletler gibi devletine düşman etmeyin
antu Ülkeleri rusyaya bilmem kaçıncı katılış kutlamaları yapanlar Abhazya ya çamur atmakta nerden yüz buluyorlar çok merak etmekteyiz..Daha ilk yorumda bana gürcü ağızlı biri tarafından yazılmış gibi geldi ya neyse...saçı uzun aklı kısa diyelim!
sedat T.C. tarafından resmen tanınmayan bir devletin başkanı üstelik T.C. nin Gürcüstan ile ilişkileri ortak havalanı açıp kapıda vize alarak geçebilecek kadar iyi düzeyde iken.Bagapş'ın Türkiye'ye gelmesinin istenmemesi gayet normal.Bunun dışında seçimler öncesi şu anki hükümetin karşısında yer alan seçimin ardından AKP hükümetinin gelmesi ile de bunu aksini iddia eden Abhaz komitesinin hükümet ve Dışişleri nezdinde etkisi ve lobi gücü gayet zayıftır.Her ne kadar derin devlette Çerkeslerin varlığı söylenip dursada bu insanlar.İlk etapta Çerkeslerin değil yaşadıkları devletin bekaasını düşünen kişilerdir.Şu anki resmi devlet politikasında malesef Abhazya'nın hiç bir yeri yoktur.Soçi Kış Olimpiyatlarına getireceği geliri düşünerek taraftar olup geçmişte yaşanan soykırımı gözardı eden bazı Abhazlar (herkes üstüne alınmasın) yüzünden artık diğer Çerkes halklarının da desteği azalmıştır.Gerektiğinde Adigelerin desteğini isteyecek olanlar yaptıkları icraatlerde bu gibi günleri düşünerek hareket etmeli ve insanları kullanmaktan vazgeçmelidirler.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır