NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
8
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4WORED1.MP3
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

BAŞBAKAN ERDOĞAN:YARIN ÇERKEZİ, LAZI DA İSTERSE NE OLACAK?

Başbakan Erdoğan, Kürt sorununa açılım isterken "Kürtçe eğitim, seçmeli ders" gibi örnekler veren Diyarbakır Baro Başkanı Tanrıkulu'na "Yarın Çerkezi, Lazı da isterse ne olacak? Sorumluluk mevkiinde değilsen atış serbest!" karşılığını verdi.
06-01-2008 - 2501 kez okundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Diyarbakır Valiliği'nde 15 sivil toplum örgütü yöneticileriyle bir araya geldi. Basına kapalı olan ve gergin geçtiği belirtilen toplantıda STK temsilcilerinin PKK saldırılarından "şiddet" ifadesiyle söz etmelerine Erdoğan itiraz etti. PKK saldırılarının "terör" diye nitelendirilmesini isteyen Erdoğan, "Çünkü, şiddet basit bir şeydir. Kürt adına yola çıktığını iddia eden PKK Kürtleri öldürüyor. Buna ilk tepki koyan Kürt orijinli insanlar olmalı" dedi.
Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, "Şiddet bazı kesimler tarafından meşru görülüyor. Bunun giderilmesi için Kürt sorununda bazı açılımlar yapılmalı... Demokrasi ve özgürlükler başta olmak üzere" görüşünü dile getirdi.

Danıştay kabul etmedi
Erdoğan'ın, "Sen Başbakan olsan, benim yerimde olsan ne yapardın? Bu açılım ne olurdu" sözlerine Tanrıkulu, "Anadilde Kürtçe eğitim ve üniversitelerde Kürtçeye dair edebi bölümlerin açılması gibi, Kürtçenin seçmeli ders olması gibi" karşılığını verdi.
Bunun üzerine Erdoğan, gergin bir ifadeyle şunları söyledi: "Türkiye'de sadece Kürtler yok. Yarın Çerkezi de, Lazı da isterse ne olacak? Herkes talep edecek. O zaman nasıl birlikteliği sağlayacağız? Söylemek kolay. Bizde bir laf var. Sorumluluk mevkiinde değilsen atış serbest! Bekâra karı boşamak kolay!"
Kadın Merkezi Başkanı Nebahat Akkoç da sınır ötesi operasyonda ölenin kim olduğunun önemli olmadığını dile getirerek, "Bu olay insani. İzlediğimizde içimiz sızlıyor. Ben televizyonlardan naklen operasyon istemiyorum" diye konuştu. Akkoç'a, "Haklısınız" diyen Erdoğan RTÜK'e bu konuyla ilgili başvuruda bulunduklarını, ancak Danıştay'ın "Özgürlükler sansürleniyor" gerekçesiyle bu girişimi kabul etmediğini kaydetti.
Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya da kentteki faili meçhul cinayetlerin ortadan kalkması için MOBESE sisteminin uygulama konulmasını istedi.
STK temsilcilerinin bölgeye yeterli yatırım yapılmadığını ve teşvik verilmediğini belirtmeleri üzerine Erdoğan "Terör olaylarına rağmen bizim bölgeye yatırımlarımız inadına devam edecek. Sanayi Bakanlığı'nın çalışması var. Bölgesel, sektörel ve proje bazında üç ayağı olan teşvik sistemi geliyor" dedi.

Önder Yılmaz www.milliyet.com.tr

Etiketler:
başbakan erdoğanyarın çerkezi lazı da isterse ne olacak?

YORUMLAR
melekkar şu kalıplaşmış cümle oldu artıkİlazı abazası çerkezi.ya biz nie teröristlerle aynı kefeye konuluoruz.bizim bu topraklara yerleşmeiz asırlar oldu buzamana kadar ayaklanmayan ayırcalık istemeyen bi halkbu saaten sonra nie istesin ayrıca bizim anavatanalrımızı var isteyn gider kafkaslara..ama şuda var mesala abaza konuşulcak yerler evlerdir cemiyetlerdir biz türkiye vatandaşıysak türkçe konuşcaz aksine idda edersek kürt teröristlerden farkımız kalmaz..bence tabi..abziyarizi
nalmesij yarın çerkezide lazıda isteyecek elbet sayın erdoğan türk vatandaşı almanyada avusturyada avrupada kendi dilinde eğitim alınca ses çıkarmıosun yunanistan türkçe eğitime izin vermıo die bas bas bağırıosun çerkez laz kürt dilini özgürce yazıp öğrenmek isteyincemi suçlu oluyor avrupalı olamadınız gitti bu korkularınız neden anlamış değiliz almanyada türkler araplar yunanlar italyanlar ispanyollar kendi dillerinde eğitim tv vs her türlü imkanlardan yararlanıyor almanya bölündümü bu sizin korkaklığınızı gözterir insan elbette kendi anadilini koruyacak biz çerkezlerde aynen anadilimizi örflerimizi adetlerimiz koruyacağız bundan emin olun türkiyede avrupalı olmak istıyorsa kabullenecek bunları yoksa asyalı barbarlar olarak kalmaya devam edecek
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır