NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
3
1
11
13

Nart Ajans Reklam

BOMBALI CİNAYET 'ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜNE' UZANDI

İzmir'de ''Çerkez İbrahim'' olarak bilinen İbrahim Çiftçi'nin öldürülmesiyle ilgili davada, olayda kullanılan el bombalarının, İstanbul'daki Ergenekon kod adlı operasyonda ele geçirilenlerle aynı seriden olması nedeniyle, konuyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan bilgi istenmesi kararlaştırıldı.
29-01-2008 - 2470 kez okundu

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Alsancak'taki kafeteryaya el bombası atarak İbrahim Çiftçi'nin ölümüne, 11 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Erdinç Utaş ile avukatlar katıldı. Tutuksuz yargılanan Mehmet Kabadayı ise duruşmaya gelmedi.

Erdinç Utaş'a, mahkeme heyeti ''El bombalarını nereden buldun'' şeklinde soru yöneltti. Bombaları 2 ay kadar önce Çeşme'de eniştesi Mehmet Kabadayı'dan aldığını söyleyen Utaş, şöyle konuştu:

''Kabadayı'nın el bombalarını nereden aldığını bilmiyorum. Onun eli uzundur. Otelinde, yurdun çeşitli yerlerinden gelen mafya ilişkili kişiler kalır. Kabadayı bu bombaları, Çiftçi'yi öldürmem için verdi. Aralarında, daha önceki bir uyuşturucu satışından ortaklık vardı ve para konusunda anlaşmazlık yaşıyorlardı. Kabadayı, Çiftçi'den para istiyordu. Çiftçi'nin 'Borcum yok' demesi üzerine kalemini kırdı. Paraların bir bölümü, evde bir bavulda duruyormuş.

Bunları Kabadayı'nın eşi olan kız kardeşim Neriman'dan öğrendim. Neriman, böyle para kazanmalarından dolayı utanıyordu. Kendisi kanser hastası olmuştu. 'Keşke paramız olmasaydı da ben de kanser olmasaydım' diyordu. Kardeşim tedavi görürken öldü. Kabadayı onun ölüm nedeni oldu.''

Daha önceki ifadelerinin hatırlatılması üzerine Utaş, yakalanmasının ardından götürüldüğü İzmir Emniyet Müdürlüğü Bozyaka hizmet binasında polislerce tehdit edildiğini ileri sürdü. Utaş, ''(El bombalarını eniştenden aldığını söyleme) diyerek tehdit ettiler. Korktuğum için ben de Konak'ta tanımadığım kişiden aldığımı söyledim'' dedi.

Olayda tutuksuz yargılanan Mehmet Kabadayı'nın avukatı Özer Kırca, Utaş'ın savunması karşısında, sanığın iftira attığını öne sürerek, ''Utaş, daha önce eniştesini öldürmeye çalıştı. Bundan dolayı ceza aldı ve tahliye oldu. Bu olay nedeniyle de suçu eniştesinin üzerine yıkmaya çalışıyor'' dedi.

-ERGENEKON BAĞLANTISI-

Cumhuriyet Savcısı Nesli Tunç Emeklioğlu, davayla ilgili tevsii tahkikat talebinde bulundu. Emeklioğlu, şöyle dedi:

''İstanbul'da halen devam eden ve Ergenekon soruşturması olarak basında adı geçen İstanbul Emniyetinin operasyonunda, İstanbul Emniyeti Kriminal Dairesi bu operasyon kapsamındaki olaylarda kullanılan bombaların, maktul İbrahim Çiftçi'nin öldürülmesinde kullanılan bombalarla aynı menşeli olduğunu saptadığından, Ergenekon Soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına talimat yazılarak bombaların menşenin sorulması, bu bombaların piyasadan kolaylıkla ulaşılıp ulaşamayacağının belirlenmesi talep ve mütalaa olunur.''

Mahkeme heyeti, savcı Emeklioğlu'nun talebini üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından bilgi istenmesini kararlaştırdı. Mahkeme heyeti ayrıca, sanığın tutukluluk halinin devamına, Mehmet Kabadayı'nın konuyla ilgili mahkemece tekrar dinlenmesine de karar vererek yargılamayı erteledi.

Alsancak İkinci Kordon'da, Ekim 2006'da Aslan Cafe adlı iş yerine düzenlenen bombalı saldırıda, kentin tanınmış kişilerinin de aralarında bulunduğu 12 kişi yaralanmıştı. Çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan yaralılardan ''Çerkez İbrahim'' lakaplı İbrahim Çiftçi yaşamını yitirmişti. Çiftçi'nin daha önce şoförlüğünü yaptığı ve olayın faili olduğu ileri sürülen Erdinç Utaş yakalanmış, Utaş'ın el bombalarını temin ettiğini ve kendisini yönlendirdiğini söylediği eniştesi Mehmet Kabadayı da gözaltına alınmıştı.
Zaman

Etiketler:
bombalı cinayet terör örgütüne uzandı

YORUMLAR
cerkez_mkt Allah rahmet eylesin! tekrardan.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır