NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3
apsuva
3
2

Nart Ajans Reklam

ANKARA KAFKAS DERNEĞİ EKİBİ ELBRUZ FESHEDİLDİ

8 Mart Dünya KadınLar Gününde Ankara Kafkas Derneği Binasında YapıLan Kokteyl de alkol oLduğundan Dolayı Tepki Göstererek Gösteri Yapmayan Elbruz Halk Dansları Topluluğu Ankara Kafkas Derneği Tarafından Feshedilmiştir... Kaynak:Kafkasya.net Nartajans olarak Elbruz'un bu davranışı destekliyor ve içkili ortamlarda gençlerimizin hizmet etmesi ve sahne almasını direten tüm yönetimleri kınıyoruz. Benzeri olaylar malesef daha önce de meydana gelmiş ve bir çok gencimizin derneklerden uzaklaşmasına sebeb olmuştur.Thamatelerimiz bir an önce düğünlerde silah atılmasını yasakladığı gibi içkiyi de yasaklayıcı yönde karar almalıdır..
10-03-2008 - 7066 kez okundu

Etiketler:
ankara kafkas derneği ekibi elbruz feshedildi

YORUMLAR
misostcebagi Sevgili enişte, sevgili Hakan, xabzeye göre damatlar böyle zamanlarda konuşmaz. Abilere bu konuları lütfen sor. Yoksa farkında olmadan sıkıntıya düşersin.
sosrukuo Ankara Kafkas derneğine içkili ortam yakıştırması yapmak kimsenin haddine değildir. Bu derneğin tarihinde demokratik ve sosyal etkinliklerin her türü yeri geldiğinde yapılmış olup, alkollü ya da alkolsüz etkinlikler de düzenlenmiş ve hiçbir dönemde bu şekilde bir tepkiyle karşılanmamıştır. Burada Elbruz ekibini iki yılda bu hale getirenleri gerçekten takdir etmek gerekiyor. Alkol insanları yoldan çıkarmaz, sadece zaten yoldan çıkmış olanları açığa vurur. Ancak görüyoruz ki, Türkiye'nin en köklü bir iki çerkes örgütünden biri olan kafder'i kamuoyu önünde haksız bir biçimde yıpratmak için nasıl olduğunu bilmedikleri bir ortam hakkında bilgisizce ve saygısızca yazarak yolun neresinde olduklarını anlamamız için bir çok kişiye alkol de gerekmiyormuş.
hakan eken
nibjognezir (yoruma teknik bir nedenle ara vermiş oldum,özür dilerim.)Her derneğimizin öncelikle bulunduğu bölgede sonrada Diasporadaki sorumluluğu hepimizce malumdur.Bu sorumlulukları yerine getirmekte ve özellikle de ülke bürokrasisindeki ve siyasetindeki ağırlığı içinde GÜÇLÜLÜĞÜ çok önemlidir.Derneklerimiz bu gücünü HALKINDAN-TABANINDAN alır.Bu yüzden başta Ankara Kafkas Derneği olmak üzere bütün derneklerimizin, herkese hitap etmesi,farklı düşüncelere sahip olsa da hemşehrilerinin bütünün katılabileceği faaliyetler organize etmesi gerekir.Hele hele herhangi bir organizasyonunun kırgınlıklara,ayrılıklara ve kutuplaşmalara sebep olmaması gerekir.Bu Toplumsal Bir Sorumluluktur.Kültür değerlerini yaşama gayretinde ve kaygısında olan,dilini konuşan,çocuklarına öğreten,Xabze'ye özen gösteren bir çok aile-bir çok hemşehrimiz yıllarca Ankara Kafkas Derneği'nin maalesef önünden bile geçmemeye özen göstermiş;AKD'de siyasi davranıldığını,içkili organizasyonlar yapıldığını ve hatta bir dönem Barlarda kavga-gürültüyle sabahlayan Ekip elemanlarını sebep göstermişlerdir.Bu yapıdan uzak kalmakla da Ailelerini ve Kültürlerini korumaya çalıştıklarını ifade etmişlerdir.Bir Kültür Derneğinin bu şekilde anılması ne kadar acıdır.Derneğe katılımların az olması ne büyük bir kayıptır.Son birkaç senede bu olumsuz imaj silinmeye çalışılmıştır.Her organizasyona halkımız içtenlikle katılmış ve Dernek içi sirkülasyon da Miniğinden Thamadesine herkesi kapsayarak artış göstermiştir.Ancak yeni yönetimin uygulamaları sanki bu olumlu gelişmenin önünü kesmek amaçlı gibi.Sanki yine herkesin geldiği bir Kültür Merkezi değil de,kendi düşüncelerine uygun olanlarla mutlu azınlık şeklinde yaşayacakları küçük bir dernek arzu ediyorlar gibi.
Dernek başkanı sayın Vacit Kadıoğlu,genel kurulda yaptığı 2 konuşmada da Derneğimizin Olmazsa Olmazlarını paylaşan herkesle uyum içinde çalışırız demişti.Doğrusu bu OLMAZSA OLMAZ'ları merak etmiştim.Şimdi maalesef İÇKİ'yi mi kastetmiş diye düşünmeye başladım.Bu tip tasarruflar sadece Derneğimizin gücünü ve itibarını azaltır.
Elbruz Ekibi'nden tavır koyan arkadaşlarımızın da sanırım kaygılarının temelini Kültürümüzün ve Derneğimizin göreceği zararlar oluşturuyordur.Bu noktada sergiledikleri tavrı takdir ve saygıyla karşılıyor ve daha doğruya ve daha iyiye ulaşmamıza bir vesile olmasını diliyorum.
Yönetime düşen bu yanlışlardan dönmesidir.Toplumsal Birlik ve Beraberliğimizi arttırıcı,bütünleştirici ve katılımları çoğaltıcı uygulamalar yapmalıdır.
Bundan sonra ne olacak?Elbruz Ekibi'ni ve diğer çalışma gruplarını belirlerken içki içmek veya içkili ortamlara bakış açısı mı esas olacaktır?Yoksa Kültürel Kaygıyı hissetmek ve Değerlerimize sahip çıkmayı yaşamayı ifade eden Xabze'mize bakış açısı mı?Bu başta Derneğimiz ve bizler için çok önemlidir.Öfkeyle,kinle,inatla değil de aklı selim kararlarla haraket edilmesi dileğiyle,Saygı ve Sevgilerimi sunarım.Nezir Sofçu.
nibjognezir Herkesi sevgiyle selamlıyorum.Herkesin dünya görüşünün,fikir ve düşüncelerinin ifadeye dönüştüğü yorumlara da saygı duyuyorum.Her yorum sahibinin birinci niyetinin; kendi egosu değil de, en başta Kültürel Değerlerimizin sonrasında da kültürümüzün gelecek nesillere aktarımında Kurumsal niteliğiyle önemli olan Derneğimizin daha doğrulara ve daha iyilere ulaşması için üzerine düşen sorumluluk olduğunu düşünüyorum.
misostcebagi Bu yönetime oy vermiş biri olarak bu olay hakkında biraz yorum yapmak istiyorum.
1. Yeni Başkan kendisine referans olarak Xabze'yi ölçü alacağını söylemişti.Ancak kimin Xabzesini referans alacağını sormaya tabi ki luzum hissetmemiştik.Elbruz ekibine söylediği ifade edilen Buda size kapak olsun lafının Adiye Xabze içerisinde yerinin olmadığını düşünüyorum. Araştırdım bu lafı Bülent Ersoy, Hülya Avşar gibi değerli insanlar ağızlarından düşürmüyorlamış.
2. Duyduğuma göre Başkan bu veciz sözü ve ekip çalışmalarını iptal ettiğini gençlere 9 Mart günü söylemiş.Ancak Sıkıyönetim Komutanlığı Bildirisini andıran yönetim kurulu kararı duyurusunda kararın10 mart günü alındığı ifade ediliyor. Hem de oybirliği ile.
3. Yeni yönetimin yaptığı genele açık iki faaliyetin de (Fesapş ve Kadınlar Günü) içki ile anılması hakkımızda söylenen Bunlar Kominist.İki yaşlımızın dernekte namaz kılmasına tahammül edemediler suçlamalarına prim veriyor.
4. Ben yeni Başkanı seçim döneminde de pek tutmamıştım.Ancak eski dostlarım sayın C.B,sayın Y.K.T ve sayın E.E onu kontrol ve yönlendirme konusunda bize söz vermişler idi. Görünen o ki bu konuda ihmalkar davrandılar veya adam söz dinlemiyor, belki de anlamıyor.
5. Böyle giderse bir dahaki seçimi zor alırız.Unutmayın ki 40 yıllık tecrübelerimize, indirme bindirme tugaylarımıza rağmen ancak seçimi aldık.
Ha marje
evrim ((Birçok dernekte göze battığı için söylüyorum oyunların(okey vb.) kaldırılması istenirken alkolun yer almasını doğal karşılamanız şaşırtıcı.))
:))
cerkez_mkt '....istiyen içer istemiyen içmez .istiyen içilen topluma girer istemiyen girmezz ...''

Sayın Evrim

Bu tarz kurumları bırakın toplu taşıma araçlarında bile sigaranın yasaklandığı bir ülkede yaşıyoruz.Sigaranın yasaklandığı bir ülkede dernekte alkol alımının gayet normal olduğundan bahsediyorsunuz.

Birçok dernekte göze battığı için söylüyorum oyunların(okey vb.) kaldırılması istenirken alkolun yer almasını doğal karşılamanız şaşırtıcı.

Size içmeyin diyen yok ki dernekte içmeyin deniliyor.Dernek haricinde ne yaparsanız yapın deniliyor.Kişisel isteklere göre dernek yönetilmez.

Bu olayın sadece alkol kaynaklı olup olmadığı konusunda net bir haber yoktur.Dernek yetkililerinden açıklayıcı bir haber bekliyoruz.

Ankara Kafkas Derneği ve Elbruz hakkındaki yorumlarımızı netleşmemiş bir haber üzerinden yapıyoruz,yorumlarımıza dikkat etmemiz gerekir.
evrim istiyen içer istemiyen içmez .istiyen içilen topluma girer istemiyen girmezz . bu konuda herkezin fikrinede sonsuz saygım var ayrıca iyisi kötüsü tartışılabilir. ama bu karikatür gerçek bir ayıbımızdır. karikatürü hala kaldırmayan nart ajansa diyecek bir şey bulamıyorum.yarın öbür gün başka yerlerde şamar gibi önümüze çıkarsa hicvinize gülüp oturursunuzz .allahaşkına bir daha bakınnn komikmi geliyo size anlamadım gittii.
sedat Bazı arkadaşlar eleştiriyi ağır yapmışlar aslında ama her ne olursa olsun kötü'nün azı çoğu olmaz bence alkol hiç bir çerkes kurumuna girmemeli 8 mart ile ne alakası var alkol'ün insanlar içmeden duramıyormu anlamıyorum.Bizi de ruslar gibi alkolik bir nesile mi dönüştürecek bu insanlar.Karikatür o geceyi yansıtmamış olabilir ama bu manzaraya benzer bir çok manzara gördüm. Karşımda insanlar vuruldu.Sonra çerkeslik hatırına kurşun yiyenler şikayetçi olmadı.İçip içip silah atarak çerkeslik yaptığını sananlar ise yaptıklarına devam etti gitti.Derneklerimizin bu tip faaliyetleri yasaklayıp ortadan kaldırması gerekirken hala içkili faaliyetler düzenlemeleri son derece yanlış.İsteyen içkisini pekala evinde yada müsait bir ortamda içebilir.Şarhoş haliyle gençlerin karşısına çıkmaz.(Sakın çerkesler iyi içer belli etmez demeyin yaşına hürmeten saygı gören bir çok kişi bu yüzden kendini toplumda küçük düşürmüştür.) Ortada problemde kalmaz şahsen ben kendi ailemden birisini bu tip bir diretmenin olduğu ekibe göndermek istemezdim evinde içkinin damlasını görmeyen gençler böyle ortamlarda bunun normal bir şey olduğunu Çerkeslerin içki içmesinin ayıp değil bir gereklilik olduğunu bilinç altlarına kazırlar ve ileride kendileride Alkole başlamaya meyilli olurlar bu yüzden kesinlikle bu tip ortamlarda içki olmamalı ve kimsede bu tip ortamlarda bulunmaya zorlanmamalı ..
yekuasir karikatürün güzel olduğunu söylediğim için bir cvp verme gerekliliği hissttim. karikatürdeki insanların üzerine kendi adımı koyup düşünmem için önce bir düğünde içki içmiş ve aynı burda olduğu gibi saçmalamış olmam lazım. çok şükür böyle utanç verici bir duruma hiç düşmedim. çünkü düğünde dernekte içki içilmeyeceğini gayet iyi biliyorum. ve tabi bu durumların ne kadar nahoş durumlara sebep olduğunuda gayet iyi idrak edebiliyorum. karikatür hicvetmek içinde yapılır arkadaşlar ve benim bir çok düğünde karşılaştığım kötü bir durumu çok güzel hicvetmiş gerçekten.
evrim karikatürü güzel bulan arkadaşlarımız karikatürdeki karakterlerden birinin üstüne kendi adını ve diğerlerinede sevdiği çerkes arkadaşlarının adlarını koysun bir kerede öyle bakalımm.
Lhashako Benim tavrım her zaman nettir.SesyAdıg bence o gecede gösteriye çıkılmasını engelleyecek bir olay yoktur.Ayrıca geceye çıkmak istemeyen arkadaşlar bundan sonra içki olan düğünlerede gitmesinler, bu bu kadar basittir. Asıl sorun sizler sataşmaya yer arıyorsunuz ve bulduğunuz fırsatlarıda kaçırmıyorsunuz.
Ewet karikatür bir hicivdir adetlerin ne kadar dejenere olduğunu gösteren bir hicivdir. Bugüne kadar katıldığım bir çok düğünde içki oldu içtimde ama hiç bir zaman düğün alanına giripde oyuna katılmadım bizim buralarda da katılmazlar.Bu adetin nasıl yozlaştığını gösteren bir hiciv unsuru olarak çok güzel bir karikatür ama bu olayı bağlayan bir şey değil.
evrim şu çirkin karikatüre hiciv deyip geçtiniz ya pess.
SesiAdyg Lhashako neyi savunmaya çalıştığına bir karar ver.lafı eveleyip gevelemeye gerek yok.soru şu,elbruz ekibi içki içilen bir ortamda gösteriye çıksınmı? çıkmasınmı? bunun cevabını ver yeterli.bu kapı burda böyle açılırsa yarın öbürgün bu ekibi hatırı kırılmayacak bir büyüğün içkili düğününde cemiyetinde de çıkarmaya kalkarlar bunun önüne geçilemez.ankara derneği yönetimi vahim bir hata yapmış.
yekuasir ne kadar komik bir durumda olduğunuzun farkındamısınız. hani şu gençler çocuklar derneğe niye gelmiyor diye senelerdir tartışılan yerde, hani çocuklar kötü alışkanlıklar edinmesin diye ailelerin güvenerek yolladıkları yerde, hani toplumumuza örnek olması gereken thamadelerin/ayhabıların olması gereken yerde, hani dilinize pelesenk ettiğiniz xabzenin yaşanması gereken yerde siz alkol alınabilir diyorsunuz.
bide kaynağını nerden bulduğunuzu anlamadığım içkinin örfümüzde adetimizde olduğu saçmalığı varki dillere destan. velevki adet arkadaşlar "adet uygun olandır" diye boşuna dememiş kazanuko jabağı.eğer bu adetse uygun olmadığı düğünlerimizde karşılaştığımız rezilliklerden, kaybettiğimiz canlardan anlaşılmıyormu sizce. ankaradaki gecede bişey olmadı ama yaklaşımı oldukça garip tabi....(bu arada herkes içkiyi bıraksın demiyorum adımı şeriatçıya falan çıkarırsınız neme lazım.nacizane fikrim düğünde dernekte içilmesin büyüğüyle küçüğüyle cozutulmasın)
elbruzun hepsimi katıldı birazımı protesto etti bilmiyorum ama protesto edip çıkmayanları canı gönülden tebrik ediyorum çok yerinde bir tepki olmuş.
ankara derneğinin ekibi fes etmek yerine yanlıştan dönmesi mantıklıydı ama herkesin mantığı xabzesi farklı bizim diaporada ne diyelim...
inşallah bizi bitirenin ekip dernekçiliği olduğunu ekip dışında siyasal,kültürel,ekonomik vs. hiçbir organizasyonun,çalışmanın yapılmadığı derneklerin bizi gösteri salonlarından başka biryere götüremeyeceğinide inşallah anlar birgün buraya yazanlarda bu tartışmaları en azından gündemin sıcak olduğu (bugün gibi) zamanlarda abhazya,çeçenya,adıgey,osetyavs. için yaparız...(çokmu hayalciyim nedir)

Not:bu arada karikatür bence çok güzel bir hiciv eser olmuş ve tabiri caizse konuyada cuk oturmuş....

Lhashako Sayın Nartajans yetkilileri bir zahmet bahsedilen gecenin fotoğraflarınıda sitelerine eklerler mi? Öyle bir ima oluşturulduki 8 MART gecesi herkes zil zurna sarhoş oldu ,eğlence gırla gitti.Tam tersine sadece resimlerden ortamın ne kadar nezih olduğunu görebilirsiniz.
Bizim kültürümüzde Alkol eski tarihin en eski çağlarından beri vardır ve biz Çerkesler adam gibi içmeyide biliriz, kültürel deformasyona uğrayıp düğün alanına alkollü girenlerin suçunu sadece alkole indirgemek işin biraz kolaycılığı olur.İsteyen içer istemeyen içmez isteyen içkili ortamda bulunur istemeyen bulunmaz bu kişileri bağlar önemli olan Xabzeye uygun davranıp davranmadığınızdır.
bahtiyar Karikatürler hicvetmek için de kullanılır.Hikmet Cerrah abimizde düğünlerin salt bir eğlence aracı olmadığını Çerkes toplumuna içki ve silah girdiğinde ne gibi sonuçların ortaya çıkabileceğini bize gayet güzel göstermiş her ne şekilde olursa olsun düğünlerimize ve tüm toplantılarımıza alkollü olarak gelinmesine ve alkol alınmasına karşıyım şahit olduğum olaylarda toplumuzca Thamate olarak adlandıralan insanların bile Alkol'un etkisiyle nasıl küçük düştüğüne alkollü kişiler tarafından vurulan insanlara bir çok kez şahit oldum bu sebeble bu karikatürün bu haberde yer almasında hiç bir sakınca görmüyorum ..

Ankara derneğinin resmi açıklamasınıda okudunuz sitemizde yazılan haberden daha farklı bir açıklama getirmediler.Yapılan yorumlar ise sahibini bağlar sitemizin sorumluluğunda değildir.Bazı arkadaşlar Nartajans ı haberden dolayı eleştirmiş biz eleştirilere de saygılıyız.Ama bu olayın müsebbiblerine hiç bir eleştiride bulunmamış esas olan şudur ki ankara derneğinin hatta federasyonun elindeki yegane ekibin bu şekilde ve alkol yüzünden çıkan bir tartışma yüzünden feshedilmesi son derece acıdır.Gençlerimizin Alkol sigara vb kötü alışkanlıklardan
uzak tutulmasını sağlama gibi bir misyonuda bulunması gereken derneklerimizin bu misyonu unutup içkili ortamlarda gençlerin sahne almasını diretmesi son derece yanlıştır.İçki içmek her insanın kendi sorumluluğundadır ama toplum içinde çocuklarımızı emanet edip yolladığımız derneklerimizde ve ekiplerde bulunan gençlerin bu tip ortamlara çıkarılmaya zorlanması,kabul edilmediğinde ise onları yok sayıp dışlamak bizim toplumumuza ait değerler değildir.

Nehuşe Bahtiyar
SesiAdyg Bu güzide ekibin başındaki arkadaşımızı canı gönülden tebrik ediyorum vermiş olduğu karar örnek bir karar.şehir belirtmek istemiyorum ama yıllar önce bir şehirdeki derneğimizde gençleri içkili bir gecede hizmet ve oyuna zorladıklarını ve o derneğin tam 10 sene kendine gelemediğini hatta 5 6 sene kapalı kaldığı bilgisini bir arkadaşımdan aldım,şimdi yeni yeni toparlanmış dernek.Karikatür ne demektir nerelerde nasıl kullanılır bunu bilmemek gerçekten düşündürücü.oysa bu haberle direkt alakalı olmasada gülümseterek tam oturmuş bu karikatür.bu karikatürü kötüleyenler dünyaca ünlü karikatüristimiz ve çerkes olduğunu her yerde övünerek ifade eden yanılmıyorsam imzadan gördüğüm kadarıyla sn. Hikmet Cerrah.onada bir özür borcunuz var.
Nesren Nartajansın yanlı taraflı olayın içeriğini tam öğrenmeden yaptığı bu haberi kınıyorum.
Yukarıdaki karikatürde çok iğrenç bu arada.
evrim yazının başındaki karikatürün örf ve adetlerimize ayrıca toplumumuza saygısızlık olduğunu düşünüyorum .ayrıca nartajansın taraflı haberciliğini de kınıyorum.konunun iyice araştırıldıktan sonra başka platformlarda tartışılabileceğini düşünüyorum ;yerdiğimiz kimmm tututuğumuz kimm .....
KETAW72 Yorumlara dikkat etmek gerekiyor bence. Genç arkadaşlarımız alkol olan bir kokteylde sahne almayı reddetmişler. Kararlarına saygı duyulmalıydı, feshetmek anlamsız ve metazorik olmuş.

Kaldı ki içki içmek veya içmemek kişisel bir tasarruftur. İçki içenlere bir yaptırım uygulamak ne kadar doğru olur tartışılır. Ancak düğün sahibi veya organizasyon düzenleyenler bu konuda içkili veya içkisiz düzenleme yapabilir.

Wuzınş'e.
Nart ÇETAW

nehusenuri Değerli arkadaşlar Lütfen Yorumlarınızda İnsanlarımızı kırıcı ve aşağılayıcı cümleler kullanmayınız.Yorumlarınızı yaparken seviyeli yapınız.Elbruz ekibi'nin Feshi konusunda Ankara kafkas Kültür derneği ile Nartajans olarak görüşülüp konun içeriliğini sizlere aktaracağız.
Saygılarımızla
Nuri TANDOĞDU
YELMIRZE lütfen meseleleri üstün körü öğrenip saçmalamayın sayın sıte sorumlusu yada haberi koyan her kimse!! kimse kimseye meze yada kımse kımse kımsenın oyuncagı değıldır.bu çıkmama fikri Elbruz un ortak fikride değildir ayrıca! kimseye danışmadan sonuc üzerine yorumlar yapıp kurumları yıpratmak yakışmaz,gerçi sizler alışkınsınız..!!
Kankosh Erkan
nehusenuri Değerli arkadaşlar Lütfen Yorumlarınızda İnsanlarımızı kırıcı ve aşağılayıcı cümleler kullanmayınız.Yorumlarınızı yaparken seviyeli yapınız.Ankara kafkas Kültür derneği ile Nartajans olarak görüşülüp konun içeriliğini sizlere aktaracağız.
Saygılarımızla
Nuri TANDOĞDU
asuvaemel Elbruz kendine yakışanı yapmıştır kendilerini tebrik ediyorum.Çerkes gençleri şarhoşlara eğlencelik yapacak bir gençlik değildir. bu zihniyeti kınıyorum.

hanhable Bu yönetim daha seçimlerde xabze 'yi çiğneyerek ileride nasıl icraatler sergileyeceğinin sinyalini vermişti. Malesef 8 mart günü Aslan Mashadov'un şehadet günü bugun kokteyl düzenleyip ekip sahne alması bile yanlışken içki verilip gençlerin sarhoşlar karşısında sahne almasını istemek eğer doğruysa çok ****** bir davranış.Eğer bu doğruysa ankara derneği üyelerinin derhal yönetimi feshedip bu lekeyi temizlemesi lazım bu durumda Elbruz kendine yakışanı yapmıştır kendilerini tebrik ediyorum.Çerkes gençlerini şarhoşlara eğlencelik yapmak isteyen zihniyetide kınıyorum.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır