NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
3
11
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

TRT NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

(Gürcü Diasporasının Yayına tepki açıklaması) 10 Mart Pazartesi günü TRT 1 kanalında yayınlanması planlanan, Banu Avar'ın hazırlayıp sunduğu "Sınırlar Arasında" programının "Sohum Zamanın İçinde" bölümü TRT Haber Dairesi'nin kararı ile yayından kaldırılmıştı. Oysa 24 Mart gecesi aynı programın bu kez "sansürlü" hali ile yayınlanacağı duyuruldu.
21-03-2008 - 2348 kez okundu

"Sansürlü" veya "sansürsüz", böyle bir programın yayınlanması Gürcistan'ın uluslararası alanda tanınmış sınırlarına, şu an zirvede bulunan Türkiye-Gürcistan ilişkilerine yapılmış bir hakarettir. Türkiye, Gürcistan'ın mevcut sınırlarını tanıdığını defalarca beyan etmiştir. Ayrıca Gürcistan'a ekonomik, sosyal ve askeri yardımlar yapmakta, ordusunu eğitmektedir. Gürcistan'ın NATO üyeliğini destekleyen ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Gürcistan ile ilgili dış politikası böylesine açık olan Türkiye'de, kamuya ait olan bir TV kanalının, Gürcistan'ın tanınmış sınırları üzerinde tartışma ve ihtilaf yaratmayı amaçlayan bir program yapımı kararı alması, bunu bütçesinden finanse etmesi ve yayınlama kararı alması anlaşılamaz uygulamalardır.

Dünyada hiçbir devletin tanımadığı Abhazya'nın tepesinde gerçekte Rus yanlısı bir kukla yönetim bulunmaktadır. 1992-1993 ve 1998 yıllarında Abhazya'da meydana gelen ve Rusya tarafından kışkırtılan savaşta, büyük çoğunluğu Gürcülerden oluşan 10.000-35.000 arası sivil, ayrılıkçı yönetim tarafından katledilmiş ve 250.000 Gürcü uygulanan etnik temizlik çerçevesinde, baskıyla ve zorla, binlerce yıldır yaşadıkları topraklarından edilmiştir. Bugün Rusya güdümündeki ayrılıkçı yönetim bu insanların evlerine dönmelerine izin vermemektedir. Rusya desteğindeki Erivan yönetiminin yukarıda anılan yıllarda Azeri kardeşlerimize yaptıkları katliam ve sürgünün aynısını Gürcülerin de yaşadığı unutulmamalıdır. Hocalı'da yaşanan katliamın onlarca benzeri Gürcü topraklarında da yaşanmıştır ve Gürcülerin belleklerinde sıcak bir şekilde yerini korumaktadır. Abhazya'daki savaşta asıl mağdurun Gürcüler olduğu ve etnik temizliğe uğratıldıkları, AGİT dâhil birçok uluslararası kuruluş tarafından tanınmış ve belgelenmiştir.

Rusya, Kosova'da Batı'ya karşı aldığı yenilginin rövanşını Abhazya üzerinden alma yoluna gitmektedir. Bu programın Rusya'nın Abhazya'yı tanıma yönünde adımlarını sıklaştırdığı bu günlerde ekrana gelmesi dikkat çekicidir. Türkiye'deki ayrılıkçı hareketlere destek veren programların bazı yabancı televizyon kanallarında ekrana gelmesi ve bu yönde atılan adımlar bizleri nasıl derinden yaralıyor ve sinirlendiriyorsa, bu programın da Gürcü halkını yaralayacağı kesindir.

Tanıtımından tek yanlı bir bakış açısı ile hazırlandığı anlaşılan bu programın Gürcistan'ın ayrılıkçı problemlerinin çözümüne bir katkıda bulunmayacağı, halklar arasına nefret tohumları ekeceği muhakkaktır.

Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı "Sınırlar Arasında" programının "Sohum Zamanın İçinde" bölümünün yayınlanması kararını protesto ediyor ve söz konusu bölümün TRT tarafından ivedilikle yayından kaldırılmasını talep ediyoruz.

İMZA

- Türk-Gürcü Eğitim ve Kültür Vakfı (İstanbul)

- Artvin-Batum Kültür Dayanışma Derneği (Gölcük-Kocaeli)
- Batum-Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği (İznik-Bursa)
- Batum ve Havalisi Kültür Yardımlaşma Derneği (Bursa)
- Gönen Batum ve Artvinliler Kültür Derneği (Gönen-Balıkesir)
- Gürcü Kültür Derneği (Düzce)
- Hendek Batum ve Havalisi Kültür Derneği (Hendek-Sakarya)
- İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği (İnegöl-Bursa)
- Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (Orhangazi-Bursa)

- Chveneburi.Net (www.chveneburi.net), Genatsvale.Net (www.genatsvale.net), Artvinli.Com (www.artvinli.com).

- Çveneburi Kültürel Dergi, Pirosmani Dergisi, Sinatle Yayınları

------------------
Protestonuz İçin:
TRT
Faks: 0312 491 28 17
E-Mail: aktifhat@trt.net.tr
Kaynak:chveneburi.net

Etiketler:
trt ne yapmaya çalışıyor?

YORUMLAR
thlishe Gürcüler ne yapmaya çalışıyor!

Binlerce yıldır yaşadığınız topraklar diye bahsettiniz BAĞIMSIZ ABHAZYA topraklarından. Abhazlar Abhazyanın binlerce yıldır otonkton halkıdır.

Ayrıca Türkiye-Gürcistan ilişkileri üst düzeydeyken nereden cıktı bu Abhazya programı diyor, protesto etmeye kalkışıyorsunuz. Türkiye bulunduğu coğrafi konum ile denge politikası izlemek zorundadır. Vatandaşlarımızın zaten yıllardan beri süregelen bu politika yüzünden maddi ve manevi halleri ortadadır.Türkiye'de Gürcü nüfusu var ise bir o kadar da hatırı sayılır ABHAZ nüfusuna sahip ve bu diaspora toplumuna karşı sessizde duramaz. Dünya sadece Gürcülerin etrafında dönmüyor efendi.
Bizler Abhazı, Çeçeni, Adiğesi, Dağıstanı, Oseti, Kabardeyi,Wubıhı,Janesi... ile soykırıma uğramış Kuzey Kafkasyanın otonkton kardeş halklarıyız ve kaldı ki bizler müslüman olmayıp hristiyan olsaydık, Ruslara boyun eğseydik soykırıma uğramazdık ve belki Abhazya gibi diğer boylarımızda bağımsız devletlerine sahip olurdu.
Daha düne kadar Rusya'nın yanında yer alan Gürcüler şimdi neden Amerika'nın yanında?Çok basit... Onların desteklerini almasaydınız BAĞIMSIZ ABHAZYANIN dışındaki tüm Gürcü topraklarıda ABHAZ toprağı olacağından korktunuz.
Uzun lafın kısası;
BAĞIMSIZ ABHAZYA BİRLEŞİK KAFKASYA!
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır