NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
12
13
35305319 - Adige Heku 01.MP3
8

Nart Ajans Reklam

DEĞERLİ GÜRCÜ KARDEŞLERİMİZ 'TRT NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?' SORUNUZA CEVAP

1992 yılında, binlerce yıldır yaşadıkları topraklarında kurdukları devletlerden arta kalan küçücük vatanlarında Şevardnadze'nin ve onun destekçisi yönetimin vahşice saldırısına uğrayan Abhaz halkı, meşru müdafaa hakkını kullanıp canını kurtardığı için daha düne kadar Gürcistan'ın ve Rusya Federasyonu'nun da dahil olduğu BDT tarafından dünyadan tecrit edilip, insafsızca ablukaya alınıp, ambargoya maruz bırakılmıştır. 15 yıldır açlığa, yoksulluğa ve yokluğa maruz bırakılan Abhazya halkı ve yönetimleri, Abhazya' da 350.000 kişilik nüfusu ile hem uluslar arası alanda ve hem de ülkeleri içinde gelişmişliğine yakışır tarzda demokratik ve uluslar arası hukuk kurallarına uygun, örneğine az rastlanan bir şekilde gerek Gürcistan'la ve gerekse AGİT-BM ve Rusya Federasyonu yönetimi ile yaptığı barış görüşmelerinde başarılı bir sınav vermiş ve görüşülebilir bir toplum olduklarını Dünya kamuoyu önünde kanıtlanmışlardır.
24-03-2008 - 1948 kez okundu

İşte TRT Dünya kamu oyunun ve Allah'ın bildiği bir doğruyu Türk kamuoyuna da tanıtmak istiyor. Saldıran ve saldırgan olmayan bu küçük ama yürekli toplumun ne kadar barışsever olduğunu savaş ve kanla hiçbir yere varılmayacağını özümsemiş yöneticilerinin tutum ve davranışlarının ne kadar haklı olduğunu bilmeyen, bilmek istemeyen veya doğrulardan kaçıp görmezden gelenlere de göstermek istiyor.

Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde ortadan kalkan Sovyetler Birliği Anayasası hükümleri Gürcistan-Abhazya bağlantısının ve özellikle Abhazya'nın yeni dönemdeki statüsünün ne olacağını görüşmek için yaptığı çağrıya karşı Gürcistan'ın silahlı kuvvetlerinin yaptığı haksız saldırı Abhazya' da yaşayan Ruslar, Türkler, Kazaklar ve diğer Kafkas halklarından oluşan gönüllülerin de katılım ile püskürtüldü. 3 Eylül 1992'de Abhazya ile Gürcistan arasında Moskova'da anlaşma yapılıp ateşkes sağlandı. Gürcistan anlaşmaya uymadı.Savaş yeniden şiddetlendi. 27 Temmuz 1993'te Gürcistan ile Abhaz yetkililer Soçi' de bir araya gelerek yeniden anlaşma imzalandı.Gürcüler buna da uymadılar. Savaş devam etti ve Abhazya Gürcü kuvvetlerinin işgalinden kurtarıldı. 30 Eylül 1993'de savaş sona erdi. Ancak, müteaddit barış görüşmelerine rağmen (Gürcülerin anlaşmaz tutumu nedeni ile) bir siyasi çözüme ulaşılamadı.

1993 yılından bu yana, açlık ve yoksullukla, yoktan var ettiği ve ürettikleri ile ölüm kalım savaşı veren, Abhazya halkı dünyadan tecrit edilmiş bir vaziyette her türlü barış girişimleri sonuçsuz kalmış bir toplum olarak; yetiştirdiği ürünü satamayan, ithalat yapamayan, varolan çok yüksek turizm potansiyelini kullanamayan, emeklisine maaş veremeyen, elektriğini üretip kullanamayan, yurdundan dışarı çıkıp akrabalarını ziyaret edip, akrabalarına kapısını açamayan bir toplum olarak bütün zorluklara direndi.

Bugün kendi kendine yeterli, geleceğe ümitle bakan, komşu ülke Rusya Federasyonu ile olumlu ilişkiler kuran, ithalatını, ihracatını bir sisteme oturtmuş, sosyo-ekonomik ve politik yönden demokratik yollarla kurulmuş bir devlet düzeni ile bölge barışına her türlü katkıya hazır bir toplum olarak, parlamentosunun aldığı, halkının referandumla onayladığı kararla, 1992'ten bu yana "defacto" bağımsızlığının tanınması için uluslar ve uluslar arası kuruluşlar nezdinde çağrıda bulunmuştur.

Diğer kardeşlerimiz Güney Osetya için de aynı durum sözkonusu bulunmaktadır.

Bu zor sürecin de aşılacağına inanıyor ve komşu Gürcistan ve Türkiye'de yaşayan siz Gürcü kardeşlerimizle biz Kafkas kökenlilerin gerçekleri görüp bu barış sürecine insan olarak, katkıda bulunacaklarına inanıyoruz.

Şövenist-Milliyetçi Gürcü yöneticilerin yanlış kararlarına salt Gürcü olmak nedeniyle onay vermek zorunda değilsiniz. TRT, doğruyu göstermek suretiyle bu barışa katkı sağlamak istiyorsa buna engel olmaya hiç kimsenin hakkı olmamalıdır.

Biz Ne Gürcistan'ın Nato'ya girmesine ve ne de Türkiye ile olan iyi münasebetlerinin sürdürülmesine karşıyız. Gerek Abhazya'da, gerek Gürcistan'da, gerekse tüm bölge de;

çağdaş insan gibi bir yaşamın tesisi ve kalıcı bir barış ortamının yaratılması temel dileğimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

IMZA

1. Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi
2. Kafkas Dernekleri Federasyonu (Bağlı 56 dernek adına)
3. Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu (Bağlı 15 Dernek adına)
4. Birleşik Kafkasya Konseyi Kültür Sanat Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı (BİRKONSEV)
5. Kafkas İşadamlari Derneği (KAFİAD)
6. Kafkas Araştırma Kültür Dayanışma Vakfı
7. Kafkas Kültür Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı
8. Alan Kültür ve Yardım Vakfı

Etiketler:
değerli gürcü kardeşlerimiz ne yapmaya çalışıyor? sorunuza cevap

YORUMLAR
KETAW72 Diasporamızın gücü bir kez daha kanıtlanmıştır. Eksikte olsa, sansürlü de olsa gerçeklerin bulanık suyu dağıtması ümidiyle....

Ançadu Apsuwara Yuwmirdzin.
KETAW72
Kurumlarımızın kamuoyuna duyurusuna aynen katılıyorum. Gürcü şövenizmi artık son ermeli......Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır