NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
35305319 - Adige Nise 15.MP3
2
9
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

ÇERKESLERDEN TAYYAR'A SERT YANIT

Zaman Gazetesi'nde Nuriye Akman'a konuşan gazeteci Şamil Tayyar'ın, Ergenekon'un içinde Çerkez ve Abhaz kökenlilerin yoğunlukta olduğu iddiasına, Çerkezlerden çok ağır bir yanıt geldi. MUHAMMET KUTLU'nun özel haberi... Çerkezler iddialara cevap verdi
07-04-2008 - 2177 kez okundu

MUHAMMET KUTLU'nun özel haberi

Zaman Gazetesi'nde Nuriye Akman'a konuşan gazeteci Şamil Tayyar'ın, Ergenekon'un içinde Çerkez ve Abhaz kökenlilerin yoğunlukta olduğu iddiasına, Çerkezlerden çok ağır bir yanıt geldi.

Türkiye'de bulunan 56 Kafkas derneğinin üst kuruluşu olan, Ankara merkezli Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Cihan Candemir, Cafesiyaset.com'a yaptığı özel açıklamada, söz konusu röportajda, ciddiye alınacak hiçbir bilgi kırıntısı göremediğini, ancak konunun hassasiyeti dolayısıyla açıklama yapmak zorunda hissettiğini kaydetti.

Cihan Candemir, gerek röportajı yapan Nuriye Akman'ın, gerekse söz konusu iddiaları ortaya atan Şamil Tayyar'ın, ne Kafkasya, ne de Çerkezler hakkında en ufak bilgileri olmadığının anlaşıldığını söyledi.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Cihan Candemir, Şamil Tayyar'ı, iddialarıyla ilgili belge ve bilgileri derhal kamuoyuna açıklamaya davet etti.

İşte Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Candemir'in açıklaması:

"Nuriye Akman'ın Şamil Tayyar ile yaptığı röportajı okudum. Yapılan röportaj içinde ciddiye alınacak ve cevaplandırılacak hiçbir bilgi kırıntısı göremedim. Bir zamanlar Amerika'nın meşhur komik Mad Dergisi çıkardı. Orada, 'Saçma sorulara zırva cevaplar' köşesi vardı. Sorulan sorulara ve cevaplara bakınca onu hatırladım. Ne soranın, ne de cevap verenin Kafkasya hakkında, Çerkezler hakkında hiçbir bilgisi olmadığı, yakın tarihi dahi bilmediği anlaşılıyor.

En basitinden Nakşibendİliğin çıktığı Orta Asya'yı Kafkasya'da zannediyorlar. Ayrıca Şamil Tayyar'ın ifadeleri de çelişki dolu. "Elimde ciddi belgeler yok" derken, çok ciddi iddialarda bulunmakta bir sakınca görmüyor. Türkiye'nin şu anda en büyük sorunu bilgi kirliliğidir. Ne yazık ki bu bilgi kirliliğinin çoğunu belgesiz ve bilgisiz konuşan sözde uzmanlar yaratıyor. Toplumda yeterince okuma alışkanlığı ve bilgi birikimi olmadığı için, böyle ciddi gazetelerde söylenen iri lafları da doğru zannediyor.

Röportajı yapanların kasıtlı olarak böyle bir haberi yaptıklarına inanmıyorum. Çünkü kasıtlı ve bilinçli yapılsaydı, içinde birazcık tutarlılık ve bilgi kırıntısı olurdu. Bunu, bilgi sahibi olmayan birinin, kendisini topluma önemli göstermek için bilgisizce yaptığı, talihsiz bir açıklama olarak görüyorum.

Nuriye Akman ve Şamil Tayyar'a sorulacak birer soru sorulabilir. Nuriye Akman'ın Çerkez Ethem ile ilgili, Kafkasya ile ilgili ne okuyup ne bildiğini şahsen merak ediyorum. Şamil Tayyar'dan ise, Çerkez toplumu adına, iddialarını kanıtlayacak bilgi ve belgeleri (varsa) hemen açıklamasını talep ediyorum.

Çerkezlerde soy, sop, şecere çok açıktır. Herkes kimin ne olduğunu bilir. Ergenekon olayına bulaşmış olup bizim bildiğimiz tek bir isim yoktur. Çerkez toplumunun yanında olacağı en son örgüt veya fikir ise Ergenekon denilen ne olduğunu dahi tam anlayamadığımız oluşumdur. Söyleyeceğim son söz, bu iddiaları ortaya atanları, Türkiye'deki etnik ayrışma tehlikesine bilinçsizce benzin döktükleridir. Bu konuda gereken açıklamaları yapmalarını Nuriye Akman ve Şamil Tayyar'dan en kısa zamanda bekliyoruz."

ŞAMİL TAYYAR NE DEDİ?

AK Parti iktidarına son vermek için çalışmalarını bu noktaya kilitleyen Ergenekon Terör Örgütü içinde kafkas ve abhaz kökenli isimler kim

Şamil Tayyar, Zaman Gazetesinden Nuriye Akman'ın sorularını şu şekilde cevapladı..

TAYYAR'DAN YENİ BİR İDDİA

Türkler Ergenekon'da iken şamandılar. Bu örgütlenmenin Şamanist bir yanı da var mı acaba?

Bilmiyorum. Ancak bunlara baktığınızda Kafkas kökenlilerin yoğun olarak bu hareketin içinde olduğunu görüyoruz.

Kafkas kökenliler derken?

Abhaz ve Çerkez ağırlıklı bir yapılanma.

Allah Allah bunu ilk defa duydum.

Ben de ilk defa söyledim zaten.

Kafkasya öyle bereketli bir toprak ki mesela Nakşibendi tarikatı da oradan doğmuş ve Türk siyasi sisteminde çok etkin olmuş. Sen şimdi neye vurgu yapıyorsun?Valla Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan, bunlarla doğrudan ya da dolaylı ilintili olan tüm isimlerin şeceresini döktüğünüz zaman, böyle ağırlıklı bir tablo ortaya çıkıyor. Bu bir tesadüf müdür, yoksa özellikle bir tercih midir bilmiyorum. Ama bu kesimin MİT içinde de bir dönem çok ciddi ağırlığı olduğunu herkes biliyor. Belki bu aidiyet, kendilerine bir kolaylık da sağlıyor. Bu hareketin güçlenebilmesi için nüfuz kullanabilen, her meslek grubundan insanlara ihtiyaçları var. Bu bazen bir gazeteci olur, bazen bir yargı mensubu. Bazen bir psikolog olur, bazen bir istihbarat görevlisi. Maalesef Türkiye'de etnik köken kimi zaman bu mücadelenin hemşehrilik bağını kolaylaştırabilir. Küçük ölçekli çetelerde bile, hemşehrilik duygusu çok önemli hale gelebilir. Buna ilişkin elimde çok ciddi bilgi ve belge olmadığı için üzerine gitmedim. Ama tabloda beni ürküten birtakım sinyaller var. Yani 'aynı kökenden insanların yoğun olarak bu hareketin içinde yer almasının siyasi anlamı var mı, tesadüf mü?' bunun araştırılması gerekir.

Neredeyse ikinci Çerkez Ethem isyanı diyeceksin!

Böyle bir ironi de yapılabilir yani. Tabii beş Çerkez bir araya gelip de hadi devleti kendimize göre dizayn edelim düşüncesiyle yola çıkmış değiller. Ama bu yapı içerisinde Kafkas kökenlilerin ağırlıkta olması, ister istemez zihinlerde soru işareti bırakıyor.

Etiketler:
çerkeslerden tayyar sert yanıt

YORUMLAR
beruk Belirli zaman aralıklarıyla basında KAFKAS kökenliler ile ilgili yalan ve yanlış haberler çıkıyor.Kendine yer arayan basındaki bu kişiler çamur at izi kalsın mantığıyla çalışıyorlar.Sayın CİHAN CANDEMİR bey gazateciyi belgeleri açıklamaya davet ediyor ellerinde belge varmı acaba açıklama yapacaklar! Ben eminimki yanlış bilgi aldıklarını söyleyip bu konuyu geçiştirecekler.Tepki görmezlerse yazmaya devam edecekler ,tepki olursada geri adım atmaktan kaçınmıyacaklar.
saygılar..
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır