NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
4WORED1.MP3
apsuva
2
13

Nart Ajans Reklam

ÇERKEZ VE ABAZALAR DÜZCE'DE BİRARAYA GELDİ

Gürcistan ile Osetya arasında başlayan çatışmanın ardından Rusya'nın Gürcistan'a müdahalesi sonunda varılan ateşkesten sonra Abhazya ve Osetya'nın bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte Türkiye'de yaşayan Kafkas kökenli Türk vatandaşları 'Barış ve Bağımsızlık Yürüyüşü' düzenlediler.
31-08-2008 - 3274 kez okundu

Bağımsızlık kutlamalarının yapılması için Kafkas kökenli Türk vatandaşlarının yoğun olduğu Düzce tercih edildi. Ankara ve İstanbul'dan hareket eden Abhaz ve Çerkezler, Düzce merkeze bağlı Arap Çiftliği köyünde bulunan Kuzey Kafkas Kültür Derneği binasının bulunduğu alana araç konvoyları ile geldiler. Çerkez ve Abhazlar ellerindeki Osetya ve Abhaz bayrakları ile Dernek binasının bulunduğu alanı doldurdular.
Yüzlerce Çerkez ve Abhaz Türk vatandaşının biraraya geldiği Düzce'de basın açıklaması yapılmasına izin verilmedi. Türkiye'de yaşayan Abhaz ve Çerkezlerin Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarına destek vermek amacı ile Barış ve Bağımsızlık yürüyüşü düzenleyen Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Cihan Candemir, daha kalabalık bir toplantı düzenlemeyi amaçladıklarını, ancak resmi izinlerde çıkan bir sorun nedeniyle yer değişikliği yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, amaçlarının kimseye rahatsızlık vermeden sevinçlerini paylaşmak olduğunu söyledi. Cihan Candemir, şunları ifade etti:
"Biliyorsunuz, son Kafkasya olaylarından sonra Abhazya'nın ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını Rusya tanıdı. Bu 2 tane Ülke, bizim Kardeşlerimizin yaşadığı Akrabalarımızın yaşadığı ülkeler çok büyük baskı altında yıllarca yaşayan bu ülkeler, verdikleri bu onurlu var olma mücadelesinin sonunda bağımsızlıklarını kazandılar. Yani bir baskıdan kurtuldular. Biz 144 yıl önce Ata topraklarından zorunlu olarak sürülürken orada kalan insanlarımız mutlu yaşamadılar, büyük baskılar gördüler. Kendi Bağımsızlıklarını Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonda ilan ettiler. Son alaylardan sonra Abhazya ve Güney Osetya bağımsızlıklarını ilan ettiler ve Rusya Federasyonu da bunu tanıdı. Bunun arkasından başka tanımaların da geleceğini biliyoruz. Kendi Ülkelerinde bağımsızlarına kavuşan bu kardeşlerimizin Bağımsızlığını, bu mutluluğunu bizde burada yaşıyoruz ve paylaşıyoruz. Bu amaçla bu toplantıyı düzenlemiştik. Daha büyük bir katılım olacaktı. Maalesef Dün buradan aldığımız bir haberle Bayram yerinde yapacağımız toplantının yasaklandığı söylendi. Muhtara gerekli bildirimler yapıldı. Fakat çok vakitte bizim haber veremediğimiz bu insanlarımız, buraya geldiler bu bayramımızı paylaşmak için. Aslında bunun 10 misli bir kalabalık toplanacaktı. Biz bunu yaparken hep şuna özen gösterdik. Bir kere sevincimize kimseyi rahatsız etmemek gibi bir prensiple yola çıktık. Bunun için azami özen gösterdik. Ama Mülki idarecilerimiz bilmediğimiz bir nedenle böyle bir yasaklamaya gittiler. Ama gelen arkadaşlarımıza da Emniyet yetkililerimiz büyük anlayış gösterdiler ve bizde burayı seçtik ve Dernek binamızın önünde toplandık. Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını ve sevinçlerini hep birlikte yaşayacağız."
Abhazya Milletvekili ve Dış İlişkiler Sorumlusu Soner Gogua da 'Barış ve Bağımsızlık Yürüyüşü'ne Türkiye'de yaşayan Abhaz ve Çerkez Dernekleri tarafından davet edildiğini belirterek, "Bugün burada yapılan bir barış ve bağımsızlık yürüyüşü. Artık Türkiye'nin Abhazya ve Güney Osetya gerçeğini göz önüne alarak bu yönde politikalar üretmesini istiyoruz. Sesimizi duyurmalarını istiyoruz. En nihayetinde de Hem Abhazya'nın hem de Osetya'nın bağımsızlarını tanımasını istiyoruz" dedi.
Toplantının yapıldığı Kuzey Kafkas Kültür Derneği Bahçesinin bahçe tellerine, 'Bağımsız Osetya' ve 'Bağımsız Abhazya' yazılı pankart asıldı. Çerkez ve Abhaz Türk vatandaşları, ellerinde Oset ve Abhaz bayrakları sallayarak bağımsızlık kutlaması yaptılar. (CİHAN)

Etiketler:
çerkez ve abazalar düzce biraraya geldi

YORUMLAR
Emir_Safa Anladığım kadarıyla çekince şu: bir takım olaylar neticesinde yeni azınlıklar oluşması istenmeyen bir durum. Bu yersiz ve gereksiz bence ancak hassas olmak gerekli diye düşünüyorum.

Mesela "Çerkez, Abhaz kökenli Türk vatandaşı" demek yerine "Çerkez, Abhaz etnikli(veya kökenli) Türkler" demek önemli fark yaratır. Sonuçta Türk milleti ırka değil birlikteliğe ve ortak ülküye dayalı bir millet olduğundan Kafkas kökenli Türk'leri Türk vatandaşı olan bir azınlıkmış gibi algılamak isteyenlere malzeme verilmemesine özen göstermek gerek.

Zaten olay tam anlaşılmadığından sanki Gürcistan'dan kopma imiş gibi gösterildiğinden gereksiz de olsa bir kaygı yaratıyor önyargıların oluşmaması için özen göstermeli.

Sevinç tamam ama bir de şu açıdan bakın. Türkiye'de yabancı bir devletin bayrağını açıp gösteri yapmak dans etmek nasıl algılanır. Karmaşık olan Kafkas konularına pek ilgisi olmayan insanların gözüyle de bakılması gerek.

Kendi kendimize istediğimiz gibi eyleniriz ancak amaç diğer insanlara da birşeyler anlatmak olunca nasıl görüneceğiniz ve nasıl algılanacağınız konusu birinci önceliktir.

Kuşaklar boyu bu topraklarda yaşayan, kurulduğu günden beri Türkiye Cumhuriyeti'nde var olan bütün Çerkezler elbette Türk'tür. Kökleri ve örfleri ve genleriyle ortak oldukları Kafkasya'ya da elbet gönülden bağlıdırlar.

Normal şartlarda hiçbir sakıncası olmayıp ciddi faydaları olan bu gönül bağının farklı algılanmasına farklı gösterilmesine lütfen izin vermeyelim. Kafkas kökenlilerin bir azınlık değil Türk milletinin bir parçası olduğunu vurgulamak gerek.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır