NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
4SIMD.MP3
1
11
12

Nart Ajans Reklam

AVRUPA PARLAMENTOSU'NDA "ÇERKES GÜNÜ" SONUÇ BİLDİRGESİ

Federasyonumuz tarafından, Avrupa Parlamentosu Parlamenteri Sayın Cem Özdemir'in destekleriyle, 06.10.2008 tarihinde Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda "Çerkes Günü" etkinliğimizin üçüncüsü gerçekleştirilmiştir. Organizasyon partneri Alman Çevre Koruma Derneği'nin (NABU) Kafkasya'da çevre koruma aktiviteleriyle ilgili bir sergi ile katıldığı etkinliğe Kafkasya ve Kafkas Diasporası'nın bulunduğu pek çok ülkeden çok sayıda delege iştirak etmiştir.
14-10-2008 - 1831 kez okundu


Etkinliğin ilk bölümünde, "Çerkeslerin Dünü, Bugünü ve Geleceği" başlıklı konferans gerçekleştirilmiştir. Konferansta, Kanada McMaster Üniversitesi, Antropoloji Departmanı ve Dil Bilimi Departmanı Profesörlerinden tanınmış bilim adamı John COLARUSSO, Çerkeslerin sosyal, kültürel yapısı, konuştukları diller ve bugünkü durumları hakkında bir sunum yapmıştır. Kafkasya'da konuşulan dillerin zengin özelliklerini örneklendirerek açıklayan Colarusso, Çerkes dilinin hem dil bilimi hem de tarihi açıdan daha çok incelenmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Konferansın ikinci konusmacısı, Kopenhagen Üniversitesi'nde araştırmalarını sürdüren Coğrafya ve iletişim uzmanı Lars Funch HANSEN, Çerkesya'nın jeopolitik özelliklerinin tarihsel sürece ve bugünkü gelişmelere etkilerini anlatan sunumunda, Kafkasya'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun zayıf bir döneminden yararlanan Rusya tarafından kademeli olarak işgal edildiğini ve Rusya'nın Asya kıtasındaki nüfuzunun artmasından endişelenen İngiltere tarafından bir tampon bölge olarak dikkate alındığını vurgulamıştır. HANSEN'e göre Çerkesya'nın Kara Deniz kıyısındaki stratejik konumu, Rusya'nın kıyı şeridini Çerkeslerden arındırılması kararı almaya yöneltmiş ve 1864'deki nihai yenilgiden sonra dağ kesimlerinin de arındırılması ile kolonizasyon süreci devam etmiştir.

Konferansa Türkiye'den katılan yazar, avukat ve aktivist Sefer E. BERZEG, Çerkes Diasporası'nın oluşum süreçlerini ve sonrasında Çerkes sürgünler tarafından meydana getirilen sosyal, kültürel ve politik oluşumları özetlediği sunumunda, Çerkesler'in bulunduklari ülkelerin bilim, sanat, askerlik ve yöneticilik alanlarında önemli roller oynadıklarını, bununla beraber anavatanları Kafkasya'daki tüm gelişmelere de aktif olarak dahil olduklarını vurgulamıştır.

Konferansın son konuşmacısı, Southampton Üniversitesi'nde Kuzey-batı Kafkasya'nın tarihi ile ilgili çalişmalarını sürdüren Irma KREITEN, 19. yüzyılda Rusya'nın Kafkasya özelinde uyguladığı emperyal politikaları ve bu politikalarda Avrupalıların oynadıkları rolleri sorguladığı sunumunda bölgenin destabilizasyonunda Büyük Oyun icerisinde birbirine karşılıklı güveni olmayan ve saldırgan politikaların etkin olduğunu vurgulamış, sonuç olarak Çerkesya'nın askeri bir temizlik politikasının hedefi haline geldiğini belirtmiştir.

Verilen kısa bir aradan sonra Avrupa Parlamentosu Polonya Milletvekili ve Dışişleri komisyonu başkanı Sayın Jacek Saryusz-Wolski ve Avrupa Parlamentosu Almanya Milletvekili Sayın Jorgo Chatzimarkakisle federasyonumuz temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde sorunlarımız ve isteklerimiz dile getirilmiş, çözüm yolları konusunda destek ve tavsiyeleri alınmıştır.

Etkinliğin sonunda, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Jacek Saryusz-Wolski'nin dahil olduğu 30'a yakın Avrupa parlamenteri ile Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı'nın Dış ilişkiler Danışmanı Viacheslav CHIRIKBA ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Maxim GUNJIA'dan oluşan Abhazya Cumhuriyeti delegasyonu, federasyonumuzu temsilen Başkan Admiral DAŞDEMİR ve gözlemci olarak Cengiz GÜL, John COLARUSSO ve Zeynel A. Besleney'in iştirakleriyle, moderasyonun Cem ÖZDEMİR tarafindan yapıldığı bir bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda, Avrupalı Parlamenterlere "Abhazya-Gürcistan" sorunu ve Abhazya'daki son gelişmeler, bizzat Abhaz yetkililer tarafından aktarılmış, Avrupalı parlamenterlerin sordukları detaylı sorular cevaplandırılmıştır.

Avrupalılara kendimizi anlatma noktasında çok önemli bir etkinlik olduguna inandığımız bu toplantıların, gelecek zaman içerisinde içerik olarak dahada zenginleştirilerek, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa ülkeleri nezdinde faaliyetlerimizin sürdürülmesi konusundaki kararlılığımızın devam edeceğini, bu etkinlik sonrasında bir kez daha değerli kamuoyumuz ile paylaşmaktan dolayı mutluluk duymaktayız.
Saygılarımızla,

AVRUPALI ÇERKESLER FEDERASYONU

Etiketler:
avrupa parlamentosu "çerkes günü" sonuç bildirgesi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır