NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
4WORED3.MP3
1
2
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya
ADİGE CUMHURİYETLERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ:

Tliap A.A. Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nin başkentinde 23 Kasım 2008 tarihinde düzenlenen Çerkes Halk Kongresi'ne katılan delegeler, Çerkes gençlerinin Rusya Federasyonu'na bağlı bir Birleşik Adige (Çerkes) Cumhuriyeti kurulması talebine açık destek verdi.
12-02-2009 - 1576 kez okundu

Birleşme önerileri doğrultusunda, uzun süredir milli harekette yer alan ve bu kongrede de sesini duyuran Adigey Adıge Hase sivil toplum hareketi Adigeysk Şubesi'nin, "Çerkes Halk Kongresi delegelerinin kararının desteklenmesi ve Rusya Federasyonu'na bağlı Adigey, Karaçay - Çerkes ve Kabardey - Balkar Cumhuriyetleri toprakları üzerinde Birleşik Çerkesya Cumhuriyeti'nin kurulması" hakkındaki bildirisi 2008'in Aralık ayında yayınlanmıştı.
Bu bildirinin yayınlanmasından sonra meydana gelen gelişmeler açıkça gösteriyor ki, Adıgeysk yerel yöneticileri bu birleşme düşüncesine karşı olmak bir tarafa, aksine bu fikri hayata geçirmek isteyenlerle saf tutuyor.
Devlet görevlileri ile yerel yönetim organlarındaki bazı yöneticiler birleşme fikrini coşkuyla karşıladı. Bunun delili de, Adigeysk şehir idaresinde ve devlet hizmetinde çalışan çok sayıda görevlinin, Adigey Cumhuriyeti Adıge Hase sivil toplum hareketinin Adigeysk Şubesi tarafından açıklanan hedeflerin gerçekleştirilmesi için etkili bir şekilde çalışmaya talip olmasıdır.
Talebi destekleyen isimler şunlar:
Carimok Aslan Şumafoviç - Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı,
Mugu Adam Saferbieviç - Adıgeysk Sosyal Güvenlik İşlemleri Dairesi Başkanı.
Gatagu Adam Mossoviç - Spor Komitesi Başkanı, (Emekli Antrenör),
Tlehas Mugdin İsmailoviç - Arşiv Dairesi Yöneticisi, (çok sayıda ünlü şarkının yazarı),
Habokov Murat Muhtaroviç - Tapu Kadastro Müdürlüğü Başkanı.
Ayrıca şehir idaresinde görev yapan 20 ismi daha buraya ilave edebiliriz.
Hatırlatalım, Adigeysk Adıge Hase, Adigey ulusal sivil toplum hareketlerinden biri olup, Avrupa Parlamentosu, Rusya Federasyonu Devlet Duması ve Devlet Başkanı'na, Rusya - Kafkasya savaşı döneminde Adige (Çerkes) halkına yapılan soykırımın tanınması için yapılan müracaatın imzacılarındandı.
Yine hatırlanacağı gibi, Adigeysk Adıge Hase 2006 yılında, "Adigey'in, Rusya Devleti'ne gönüllü katılışının 450.yılı kutlamaları'nın engellenmesi için de bir çağrıda bulunmuştu.
Adıgeysk Adıge Hase'nin görüşleri, cumhuriyet ve federal merkezin istekleri ile sık sık çelişiyor. Buna rağmen Adıgeysk Adıge Hase'nin düzenlediği konferanslara şehir idari yönetiminden görevliler iştirak ediyor. Bu da onların bir vatandaş olarak, halkımızın önemli sorunlarına duydukları ilginin bir göstergesidir.
Adigey, Karaçay - Çerkes ve Kabardey - Balkar Cumhuriyetleri'nin bir araya getirilerek, Birleşik Çerkesya Cumhuriyeti kurulması talebinin, Adigey ve Karaçay - Çerkes Cumhuriyetleri'ndeki bazı üst düzey bürokratları rahatsız ettiği de sır değil. Nitekim, Adigey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov, Rusya Federasyonu'na bağlı büyük bir cumhuriyetin kurulması fikrinin yanlış olduğunu söylemişti.
Adigeysk Şehir İdaresi görevlilerinin çoğunun Rusya Federasyonu'na bağlı bir Birleşik Çerkesya Cumhuriyeti'nin kurulması fikrini destekleyerek, Adıge Hase faaliyetlerinde etkin bir şekilde yer alması, Adigey'li bazı bürokratların Devlet Başkanları'nın düşüncesine katılmadıklarını gösteriyor.
Bu durum bize, Adigey, Karaçay - Çerkes ve Kabardey - Balkar belediyelerinin, Rusya Federasyonu'na bağlı Adige (Çerkes) Cumhuriyetleri'nin birleştirilmesi sürecine hızlı bir şekilde adapte olduğunu düşündürüyor. Bu da zaten sorunu yeni bir aşamaya taşıyor.
Adigeysk Belediye Başkanı K. S. Mamiyoka'nın dediği gibi,"Buz hareketlendi''.
Evet, konuyla ilgili gelişmeleri bu şekilde yorumlayabiliriz.
___________________________
Kaynak: www.elot.ru/main/index.php, 27/Ocak/2009
Tercüme:KAFKASEVİ

Etiketler:
adige cumhuriyetlerinin birleştirilmesi buz hareketlendi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır