NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
12
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4SIMD.MP3
13

Nart Ajans Reklam

İSTANBUL DOSTLUK KULUBÜ YÖNETİM KURULUN'DAN AÇIKLAMA.

HÜRRİYET GAZETESİNDE ÇIKAN "ÇERKES VE ABHAZLARIN OYU KILIÇDAROĞLU' NA " KONULU HABER HAKKINDA KAMUOYUNA AÇIKLAMA. 20 Şubat 2009 Tarihli Hürriyet gazetesinde "Çerkes ve Abhazların oyu Kılıçdaroğlu'na" başlıklı bir haber çıkmıştır. Bu haber İstanbul'da bulunan çeşitli Kafkas Derneklerinin ortak etkinliğinin kamuoyuna yanlış bir aktarımı olarak camiamızda rahatsızlık yaratmıştır.Sonuç olarak kamuoyunu bu konuda aydınlatmak gereği doğmuştur.Aşağıdaki açıklamalarımızı saygıdeğer toplumumuzun bilgilerine sunuyoruz:
22-02-2009 - 2520 kez okundu

1-İstanbul'da bahsi geçen 17 Derneğimiz sivil toplum kuruluşları olarak kültürümüzü yaşatmak amacıyla kurulmuş ve faaliyet göstermektedir. Derneklerimizde her türlü siyasi görüş ve ideolojiyi paylaşan insanımız mevcuttur ve dernek-üye ilişkilerimiz son derece demokratiktir.Bu yapı içerisinde tüm üyeleri tek adaya yönlendirmek şeklindeki uygulamalar geçersizdir ve antidemokratiktir. 2-İstanbul'daki derneklerimiz tüm partilere eşit mesafede olmak konusunda karar almıştır. Temel kriterlerimiz ve üyelerimize tavsiyelerimiz laik,demokrat,ülke bütünlüğüne saygılı temel kimliği yanında, şeffaf ve dürüst belediyeciliği benimseyen ve ülkemizdeki kültürel değerlere önem veren adayların desteklenmesi şeklindedir.Bu çerçevede hangi partide olursa olsun dürüst hemşerilerimizin de desteklenmesi doğaldır.Bu ilke tüm dernekler tarafından paylaşılmaktadır.Ancak bu genel tavsiye dışında tüm üyelerin oylarına ipotek koyacak bir yapılanma veya zorlama antidemokratik olmasının ötesinde toplumsal kültürümüzle bağdaşmamaktadır. 3-Sayın Kılıçdaroğlu'nun toplumumuzla buluşmasına önayak olan kuruluş İstanbul Dostluk Kulübüdür. İstanbul Dostluk Kulübü organizasyonunda İstanbul'da faaliyet gösteren derneklerimizin çoğunluğunun katılımı ile ortak bir karar alınmıştır.Bu karar çerçevesinde gerek Büyükşehir seviyesinde ,gerekse derneklerimizin bulunduğu ilçeler seviyesinde tüm parti adaylarına çağrıda bulunarak,isteyen adayların kendilerini ve programlarını derneklerimizde tanıtmalarına olanak sağlanacağı duyurulmuştur.Nitekim bu çağrı doğrultusunda diğer bazı adaylara İstanbul Kafkas Kültür derneğinde tanıtım olanağı sağlanmıştır.Büyükşehir düzeyinde ise çağrıya Sayın Kemal Kılıçdaroğlu cevap vermiştir.Sayın Kılıçdaroğlu ile yapılacak toplantı katılımcı tüm derneklerin üyelerine duyurulmuştur. 4-Yukarıdaki açıklamalarımız dışında alınmış bir aday desteği kararı olmadığı gibi, gazete haberinde belirtildiği şekilde bir deklarasyon yayınlanması da söz konusu değildir. Gerçek durumu kamuoyumuza duyurur ,önümüzdeki belediye seçimlerinin,ilimiz ve ilçelerimiz adına hayırlı olmasını dileriz. İSTANBUL DOSTLUK KULÜBÜ YÖNETİM KURULU

Etiketler:
istanbul dostluk kulubü yönetim kurulun açıklama

YORUMLAR
decenqua Yaşadığımız ülkelerde ve ülkemiz Türkiyede, iktidara altarnatif partiler arasında seçici olmak, hizmetlerine karşı oy takdirlerimizi kullanmamız, kararlılıklarında olmak çok doğal ve demokratik.Ülkemiz partilerinin, biz diasporadaki ortak adreslerimiz olan derneklerimizi ziyaret tenezzülü göstermeleri, bir yerde ayrı kültürel ve ekonomik sorunları olabilecek, azınlık durumlarımızı kabul etmeleri demektir bana göre.Bu kabullenişleri, sorunlarımızada çözümler üretme taleblerine dönüştürebilecek, ziyaretlerin olması içinde bizleri temsil eden derneklerimizin, yöneticilerinin bizim sorunlarımız üzerinden siyaset üretip, vaad söylemlerini çare arayışlarını irdeleyici konuma getirebilme ve ayrı siyasetler oluşturmaları önemlidir burada.Bu bütün partilerle aynı mesafede, sorunlarımızı ifade merkezleri olan adreslerimiz dernekleri muhatap almalara yönlendirişle olmalıdır.Her partilerin vaadleri, bizler için ne yapabilecekleride bu merkezlerimizden, diasporadaki soydaşlarına çeşitli iletişim araçlarıyla duyrulmalı, bu bütünlüğün çalışması neticesindede diaspora Çerkezleri, kendi seçimlerinde hiçbir epozeye meal bırakılmadan, hür tercihlerine saygı gösterilmelidir. Demokratik açılımlar babında, demokratça bütün partilere açık olan, fakat hiçbir partinin tesiri ve şubesi haline gelmememe koşuluyla, bu ziyaretleri çok eşitlikçi ve normal buluyorum. Diğer partilerin ziyaretleri temennisiyle hayırlı olsun diyeceğim.
Kemal Son günlerde İstanbul'daki Çerkez derneği ve Dostluk klübü muhalefet partili milletvekili ve adaylarının ziyaretleriyle gündeme geldi. İstanbul'da yaşayan bir çerkez olarak herhangibir partiye bu kadar yakınlaşmanın mantığını anlamış değilim. Mevcut iktidar partisinede,muhalefet partisinede oy vermiş biri değilim fakat son günlerde derneklerimizde ana muhalefet partisinin adaylarını ve milletvekillerini görmek doğrusu beni endişelendirdi. Burada sanki muhalefet partisine destek olunuyormuş gibi bir izlenim edindim. İnşallah ben yanılıyorumdur. Bundan sonra diğer parti aday ve milletvekillerinin davet edildiği haberlerini duymak ümidiyle.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır