NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
35WERE~1.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
1
3

Nart Ajans Reklam

KEMAL KILIÇDAROĞLU DOSTLUK KULÜBÜ'NÜN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTIYA KATILDÃ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kafkas kökenli 21 dernek tarafından oluşturulan Dostluk Kulübü'nün düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantıya Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra CHP il başkanı Gürsel Tekin ve bazı ilçe belediye başkan adayları ile çok sayıda Kafkas kökenli vatandaş katıldı.
22-02-2009 - 2369 kez okundu

Kılıçdaroğlu, saat 14.30'da gelmesi beklenen toplantıya, canlı yayın programı nedeniyle saat 16.00 sıralarında katıldı. Kılıçdaroğlu'nun beklendiği sırada katılımcılar için ayrılan masaların arkasına bir Çeçen derneğe ait bayrak asmaya çalışan bir kişi, görevliler tarafından engellendi. Yetkililer, asılacaksa tek dernek bayrağı değil, tüm dernek bayraklarının asılması gerektiğini aksi halde bayrakları olmayan derneklerin tepkisini almamak için de bu bayrağın asılmayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun gelişiyle birlikte toplantı başladı. Konuşmalardan önce Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağlı olarak faaliyet yürüten şirketlerle alakalı bilançoyu açıkladı. 23 şirketten 21'inin kayıtlarını açıklayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, bu şirketlerden 3'ünün zarar etmiş, 18'inin ise kar etmiş gibi göründüğünü dile getirdi. Kılıçdaroğlu, şirketlerin toplamda 2 milyar 64 milyon dolar zarar ettiklerini ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait internet sitesinde yer alan Başkan Kadir Topbaş'ın, 21 Kasım 2006 tarihli açıklamasında "Bütçemiz son derece titiz bir şekilde, en ince ayrıntısının dahi hesabı verilerek, İstanbullulara hizmet olarak sunulacaktır" şeklinde açıklaması olduğunu hatırlattı. Bu açıklamadan yola çıkarak belediyeye ait şirketlerin bütçeleriyle alakalı Topbaş'tan bir açıklama istediklerini ancak cevap gelmeyince zorunlu olarak kendilerinin araştırdıklarını belirten Kılıçdaroğlu, "İBB şirketlerinin bu kararlılıkla borçlarını döndürebilmeleri için ciddi yapısal kararların alınması zorunludur" dedi.

"DURUM İÇ AÇICI DEĞİL"

Topbaş'ın, 3 Mayıs 2004 tarihinde yaptığı bir röportaj sırasında Ali Müfit Gürtuna'dan belediyeyi borçsuz olarak aldıkları şeklinde açıklama yaptığını öne süren Kılıçdaroğlu, "Nitekim bugün geldiğimiz noktada İBB'nin mali yapısının hiç de iç açıcı olmadığı ortadadır. Nitekim bunun içinder ki, alınan borcun faizini ödemek için bile yeniden borçlanılmıştır." dedi.

İstanbullular'dan toplanan vergiler, kiralar ve harçların kime, niçin ve nasıl harcandığını soran Kılıçdaroğlu, "Biz söz veriyoruz. İstanbul'a ve İstanbulluya hesap vermeyi onurlu bir görev olarak kabul edeceğiz. Bu anlayışla İstanbulluya hizmet edeceğiz. İstanbul 21. yüzyılda bir dünya markası olacaksa, bunun yolu saydam yönetimden geçmektedir. Saydam yönetim, 'Kul hakkı yemeyen yönetimdir' " diye konuştu.

Konuşmaların ardından yöresel kıyafet giyen bir kafkas genci ve yine yöresel kıyafetlerini giyen bir kadın, önce Rusya'dan başlayıp Anadolu'da noktalanan Çeçen sürgününün sunumunu yaptı. Daha sonra yöresel dilleriyle sürgün konulu ve halk oyunu içerikli iki parça seslendirildi. Gösterilerin ardından şarkıların sözlerini anlamasa da müziğin ritminden duygulandığını belirten Kılıçdaroğlu'na yöresel Çeçen kıyafeti olan Yamçı ve Çerkez kaması hediye edildi.

cha

Etiketler:
kemal kılıçdaroğlu dostluk kulübü düzenlediği toplantıya katıldã

YORUMLAR
Nesren Genel seçimlerde Baskın oranı desteklemişti istanbul derneklerimiz onu meclise soktuk:) sıra kılıçdaroğluna geldi şüpheniz olmasın kesin kazanır:)
decenqua Ve yukarıdaki yorumuma ekliyorum:
Muhalefetteyken ''Oynama Şıkıdım'' şarkısını Çeçen Cihad'ı esnasında söyledi diye, mecliste muhalefet yapan, daha sonra şu anki iktidar partisinin kurucularından olup, iktidarda Devlet Bakanlığı yapan, Çerkez kökenli siyasetçimizin adını site okuru kardeşlerime soruyorum. İktidardayken Çeçen sığınmacıların yaşamını ne gibi değişikliğe uğratabildi......
Bunu bende siyasi tavrımla yapıyorum diye anlamayın. Hangi siyaset olursa olsun, kafa yapımdan, diasporadaki birlikteliğimiz zihniyetimden, beni koparamaz. Maksadım devlet politikalarının önüne geçicek, tesir hareketlerinin beyhude hareketler olabileceğini kardeşlerime hatırlatmak.
decenqua Diasporada olduğumuzu,anavatanımız ve anavatanımızdaki trajedilere, hassasiyetlerimizi ve ya güzel gelişmelere duyarlı olduğumuzu, belirtmelerimize,ifade edişlerimize rağmen, ülkemizin yerel ve genel poroblemlerinin söylemleştiği, ülkenin siyataset adamlarına karşı hassiyetler babında duruşlarımıza dikkat etmeliyiz.Orada Kılıçtaroğlunun arkasında bulunması gereken tek bayrağın, ülkemizin bayrağı, Türk bayrağı olmalıydı ve sanırım olmuşturda. Çeçen bayrağı ve diğer bayraklarımızın olmaması, hassasiyetle isabetli bir karar olmuştur.Diasporada biz Çerkezler diasporadaki sorunlarımızla, anavatandaki sonrunlarımızı karıştırmamalıyız. Anavatan sorunu biz diasporistler olan bizim sorunumuzdur.Elmalarla armutları aynı kasaya koyup, kötü manav teşhirliğiyle zarara maruz kalmama gibi itinalığa önem vermeliyiz. Bayrak ve ya bayrakları astırmama dikkatini gösteren yöneticilere takdirlerimi sunarım. Bu yerel seçimler için yapılan, siyasilerin sivil toplum örgütlerini ziyaret edip politik iknalarıyla seçmenler kazanma teşebbüsüdür. Bu olaya bu açıdan bakmak lazım. Genel seçimler dahi olsa, aynı hassasiyette bulunup, gerekirse ki gerekecektir de zaten, sadece diasporadaki sorunlarımızı ancak dernek çatılarında ifade etmeliyiz. Anavatan dillendirmeleri iletişim, ulaşım yardımlaşma gibi sorunlar üzerinden gündemleştirilmelidir ancak. Veya anavatan konusunda, bölge ülkelerinin uluslararası stratejik çıkar açılımları üzerinden talepler üretilmelidir. Duygusallıklarımız mantığın önüne geçmemelidir. Biz ne kadar duygusal hassasitetlerimizi sergilesekte, devletler kendi hassasiyetleriyle hareket eder ve kendi politikalarını bölge üzerine icra ederler. Muhalefetteyken Rus Kızılordusuna ''Şıkıdım'' şarkısı söyledi diye mecliste muhalefet yapan ve iktidardayken perperişan yaşayan sığınmacı Çeçen kardeşlerimizin durumlarının iyileştirilmediği gerçeğini unutmamak lazım. Tarih bunu bize ispatlamıştır. Osmanlı zamanında da gerçektir. Savaşımızda ne kadar yanlızlaştırıldığımızı unutmayalım. Devletler yapabileceklerini yaparlar ancak .Osmanlıda ancak bize bağrını açabileceğini göstermiş ve bu topraklarda bizlere yaşam alanları sağlamıştır. Bunu değiştiremeyiz.Öncelik; bu topraklarda, diasporada kendi sorunlarımızı ihya etmek ve güçlenme projelerini üretmektir dernekler olarak. Dostluk kulübü yöneticilerine bu hassasiyete dikkat ettikleri için tekrar teşekkür ediyorum.
Adyghe Aferin...:S
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır