NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
12
4WORED3.MP3
apsuva
9

Nart Ajans Reklam

BÖLGELERARASI GELİR ADALETSİZLİĞİ KAFKASYA'YI GERİYOR

Rusya'nın ciddi sorunlarından biri olan bölgeler arası gelir dağılımındaki adaletsizlik, hükümetin kriz aleyhinde attığı adımlarla iyice gün yüzüne çıktı. Örneğin Yamalo-Neneski otonomi bölgesinin geliri Kuzey Kafkasya`nın ortalama gelirinden 10-13 kat fazla... Moskova'nun bu sorunu ortadan kaldrımak için önlem almaması tepkileri daha da artırıyor.
24-03-2009 - 1780 kez okundu

Maliye bakanlığı 2009 yılında bölgelerin kalkınması için 15 milyar ruble ayırdığını duyurdu. Bu paranın iki iki milyarı Moskova eyaletine verildi. Hükümet bölgesel kredilerin oranını 150 milyar rubleye kadar artırmayı düşünüyor. Ancak bu desteğin en fakir bölgelere ulaşmayacağı düşünülüyor. Belirtilen bölgeler memurlarının maaşında indirim yapma ve diğer bütçe masraflarını azaltma kararı aldı. Başka bir sorun da ayrılan kredilerin vatandaşlara ulaşmaması. Bölge memurları arasında sık görülen yolsuzluk vakaları bunun en önemli nedeni... Gelişmiş sanayi bölgelerinin kalkınmasına özen gösterilerek, işsizliğin artmaması için gerekli önlemler alınırken, Kuzey Kafkasya'daki işsizlik sorunu için adım atılmıyor. Şu anda Çeçenistan halkının en az yarısı, İnguşetya'nın yüzde 55`i işsiz... Diğer Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde de durum farklı değil. Rusya ekonomik kriz öncesi artan gelirlerine rağmen bu sorunu çözmek için gerekli adımları atmadı. Bölgeler arasında ayrım yapılması Kafkasya`daki huzursuzluğu daha da artırıyor. (Dünya Bülteni)

Etiketler:
bölgelerarası gelir adaletsizliği kafkasya geriyor

YORUMLAR
decenqua Hep Ülkemiz Siyasilerinin Ağızlarından Duyarız, veya Economistlerinde ifadeleridir.''Aman kaos olmasın kaçar gider'' diye.Kuzey kafkasyadaki özellikle Çeçenistan ve İngujetyadaki durum bu ifadeyle örtüşmüyormu.Nihayetinde özel sektör teşebbüsleriyle gelişen ve kapitalistleşen bir Rusya Federasyonu söz konusu artık.Sosyalizmin genel felsefi uygulaması olan eşit paylaşımcılık yok artık Rusyada sanırım on seneler geçti bu rejimin yıkılmasının üzerinden.Artık gelişmişlik ve gelecekteki kalkınma economik sanayisel yatırımlar üzerine olması gerçeciliğinden işliyordur Rusya federasyonundada.İşin bu boyutundan bakmak lazım bu meseleye.Ben herhalde çok dillendirdiğim Kuzey Kafkasyada savaşlar olmamalı,artık sosyal yapısını her konuda geliştirmelidir Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri,dinlenme ve güçlenip gelişme sürecine girmelidir anavatan ve federasyon içersindeki cumhuriyetler arasında cılızlaşmamalıdır söylemlerimle ne kadar haklı olduğumada inanmışımdır kendimce.Bir gerçek daha Terör yüzünden yatırım gerçekleşemediğinden geri kalmışlığı çok konuşuldu ülkemizde Güneydoğu için.Bu boyutlar göz önüne alınarak gelecekte daha fakirleşen,işsizleşen,beraberinde her konudaki yapılanması sarsılmalara uğramaması için artık silahların ve savaşların olmadığı bir yaşam şeklinin gerçekleşmesi için diaspora tarafından Anavatandakiler ikna edilmeli ve federasyon içersinde uyumla gelişme sürecine girmelerinde de ikna edilmelidir. Bu konuda heyetlerle gidilmeli anavatana ve sıkı temaslar oluşturarak barışcıl olma görevleride edinmelidir diaspora.Bakın bu fakirleşmeler,işsizleşmeler yumaklandıkça diasporanın haline düşer anavatan.İşsizliğin acı çoklaşmasının büyümeyeceğini ve iş aş aramalarıyla dünyaya göç edişler arayışlarıyla Kuzey kafkasyanın boşalıp başka bir boyuttan 1864 yaşanmayacağını, beraberinde ailelerin yıkılıp,başka ülkelerde başka halklarla evlilikler yapılmayacağını,yahut oralardaki halklara kültürel inançsal benzeşmelerin oluşmayacağını kim garanti edebilir.Büyük badirelerle karşılaşmadan diaspora bu işlerede soyunmalıdır.Silah seslerinin Savaşların olmadığı Kuzey Kafkasya.Bir Tataristan,Başkırdistan dimdik ayakta ve sözünü sesini duyurur ve geçirir haldeyse bir Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleride bu uyumla pek ala gelişe bilir.Kuzey Kafkayada savaşlara kırılmalara hayır......
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır