NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
8
35305319 - Adige Nise 15.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

ABHAZYA "ADİGE HASE" Sİ KABARDEY- BALKAR'DAKİ DURUMA TEPKİLİ

Abhazya Cumhuriyetinde faaliyet gösteren ve Abhazya'da yaşayan Adigelerin görüşlerini temsil eden "Adige Hase" Kabardey-Balkar Cumhuriyetindeki durumdan rahatsız. 4 Nisan 2009 tarihinde Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'te organize edilen Forum toplantısına giden Abhazya "Adige Hase" Başkan yardımcısı Aslan Beştoev başkanlığındaki delegasyonun forum toplantısına girmesine izin verilmediği bildirildi.
21-04-2009 - 1450 kez okundu

Abhazya Adige Hase Başkan yardımcısı Aslan Beştoev yaptığı açıklamada, Abhazya Adige Hase delegasyonunu ve diğer komşu cumhuriyetlerden gelen delegelerin polis kordonunu geçemediğini, forumun yapıldığı salona girmelerine müsaade edilmediğini söyledi.
Abhazya "Adige Hase" başkanı Anzor Goov, Kabardey-Balkar Cumhuriyetindeki gelişmelerle ilgili bir açıklamada bulundu.
Anzor Goov, açıklamasında, "Biz Rusya Federasyonu vatandaşı Kabardey-Balkar kökenli Çerkesler (Adige) olarak Abhazya'da yaşıyoruz. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'ndeki son gelişmeler bizleri endişelendirmektedir. Özellikle Hafitse Muhammed'in başkanı olduğu Kabardey-Balkar "Adige Hase" nin, gelişmeler karşısında Adige halkının çıkarlarını değil de başka güçlerin çıkarlarını savunması bizi endişelendirmiştir. Kabardey-Balkar "Adige Hase"si Adige halkının çıkarlarını korumamakla kalmayıp, bu çıkarları satmıştır. Tüm bu gelişmeler halkın gözünün önünde cereyan etmektedir. Kabardey-Balkar "Adige Hase" nin toplumsal desteği bulunmamaktadır. Bazı Kabardey-Balkar sivil toplum kuruluşlarının da arkasında halk desteği bulunmayıp, parlamentoda veya hükümette koltuk kavgası vermektedirler. Biz bu süreçleri daha önce de yaşadık. 1990 yılların sahte vatanseverlerini de çok iyi hatırlıyoruz. Bugün de aynı sahıslar ortada yine aynı görevi ifa ediyorlar. Halkın geleceğini kendi gelecekleri için satıyorlar" dedi.
Anzor Goov, Abhazya "Adige Hase" si olarak İbrahim Yağan'ın başkanlığında yeni kurulan Kabardey "Hase"yi desteklediklerini belirterek, Abhazya "Adige Hase" si olarak bu yeni "Hase"'ye üye olduklarını deklare etti. (KAFKASEVİ)

Etiketler:
abhazya "adige hase" si kabardey- balkar duruma tepkili

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır