NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
2
35WERE~1.MP3
13
9

Nart Ajans Reklam

ÇEÇEN DİRENİŞİNDE YOLUN SONU MU

Sürgündeki Çeçen lider Zakayev ile Kremlin güdümlü Kadirov yönetiminin temsilcileri barış için 'Dünya Çeçen Kongresi' toplanmasında uzlaştı. Moskova'nın onayı Zakayev'i sevindirirken, direnişin akıbeti meçhul. Çeçenya'nın bağımsızlık iradesini 1994'ten itibaren iki savaşta 230 bin Çeçen'i öldürerek bastırmış Rusya'nın onayıyla Kremlin güdümlü Ramzan Kadirov ile direnişçi kanat, uzlaşma yönünde kritik adımlar atıyor.
17-08-2009 - 1599 kez okundu

Bağımsızlık yanlılarının verdiği isimle 'Çeçen-İçkerya'nın Londra'da sürgünde yaşayan başbakanı Ahmet Zakayev ile Kadirov'u temsil eden Çeçenya Meclisi Başkanı Dukvaha Abdurrahmanov'un müzakerelerinden Dünya Çeçen Kongresi'ni (DÇK) toplama kararı çıktı. İlk kez 22-23 Temmuz'da Oslo'da buluşan taraflar, ikinci görüşmeyi 12 Ağustos'ta Londra'da yaptı. Toplantı sonrası ikili, Çeçenleri birleştirmek amacıyla yıl sonuna doğru kongre kararı aldıklarını duyurdu. Rusya'nın 'terörist' suçlamasıyla yıllardır iadesini istediği Zakayev, müzakerelerin Kremlin'in onayıyla gerçekleştiğini belirterek, "Kongrenin temel ilkesi Çeçen toplumunun her yerinden temsilcilerin katılması. Ana nokta Moskova'nın müzakerelere ve siyasi çözüm arayışına onay vermesi. Cesaretimin ana kaynağı bu. Bu kalıcı barış için son derece önemli" dedi. Arabuluculuk eden Çeçenya Barış Forumu Başkanı Ivar Amundsen de kongreye Moskova, Çeçen hükümeti, direnişçiler, diaspora ve hatta İslamcı militan kanattan 150 temsilcinin katılacağını söyledi. 2002'de Kopenhag'da DÇG ilk kez toplandığında Moskova, iptal ettiremese de Zakayev'i gözaltına aldırtmıştı. Zakayev, aktris Venessa Redgrave'in çabasıyla bırakılmıştı. İlk kongrede eski Duma Başkanı Ruslan Hasbulatov'un 'Çeçenya'ya uluslararası gözetim altında özerklik' önerisi tartışılmıştı. Kadirov'un Zakayev'e el uzatma nedeni ise hem onu vatanına döndürüp direnişin siyasi kanadını, hem de mülteci sorununu bitirmek. Amacını "O İçkerya tarafından eve getirmek istediğim tek kişi. Avrupa'daki insanlarımızı getirmezsek Batı kullanacak. Onları Zakayev getirebilir" diye dile getiren Kadirov, eski tiyatrocu Zakayev'e sahneye dönmeyi önermişti. (RADİKAL)

Etiketler:
çeçen direnişinde yolun sonu mu

YORUMLAR
cerkez_mkt Çeçen direnişinin sonunun nerede olacağını herkes gayet iyi biliyor... Ne Zakayevler geldi geçti , kimler hangi taraftaydı nereye geçti ve sonları nasıl oldu...
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır