NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
9
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından
SURİYE ÇERKESLERİ İKİ ATEŞ ARASINDA

Suriye'deki Çerkeslerin durumu da ayaklanmadan aylar sonra git gide kötüleşmeye başladı. Yıllardır, Suriye'de şekillenen Çerkes elit tabaka, kamu yaşamı, endüstri, tarım, ticaret ve hatta ana yönetim katlarında önemli yerler edindi.
27-11-2011 - 1966 kez okundu

Suriye Çerkesleri İki Ateş Arasında

19. yy'da Ruslar tarafından Kafkasya'dan sürülen ataları gibi, Suriye'deki Çerkeslerin durumu da ayaklanmadan aylar sonra git gide kötüleşmeye başladı. Yıllardır, Suriye'de şekillenen Çerkes elit tabaka, kamu yaşamı, endüstri, tarım, ticaret ve hatta ana yönetim katlarında önemli yerler edindi. Yıllardır ihtiyaç duydukları anda onlara kucak açan ülkelerine hizmet eden Suriye Çerkesleri, bu hizmetleri karşılığında geleneklerini yaşatarak, özveri ve sadakatle şükranlıklarını sundular.

Bu durumdan ötürü Beşar Essad rejiminin değişmesi, Çerkeslerin tüm haklarını kaybetmelerine ve hatta Libya ve Irak'ta hükümet yanlılarının yaşadıkları gibi, ceza ve aşağılama ile karşılaşmalarına neden olabilir.

Kolluk kuvvetlerinin baskısının kurbanlarının sayısı 3500 Suriye vatandaşından fazladır. Bu kuvvetlerin ana çekirdeğini ise Çerkesler oluşturmakta ve halk da bunu çok iyi bilmektedir. Asiler, Çerkeslere ya yanlarında olup diktatör rejime karşı birlikte mücadele etmeleri ya da ülkeyi terk etmeleri yönünde çağrılar yapmaktadırlar.

Başka ülkelerde yaşayan Çerkesler, Suriye'de yaşayan soydaşlarına karşı olan hoşnutsuzluklarını onları Suriyedeki rejimi desteklemek ve atalarına zulüm ve anlatılamayacak şiddet gösteren bir ülkenin liderliğine hizmek etmekle suçlayarak ifade etmektedirler.Suriye çerkesleri ise hükümet gücünden uzaklaştıkları takdirde bunun Rusya'ya karşı bir meydan okuma olacağını ve Rusya'nın buna karşılık olarak tarihi anavatanlarına dönmek isteyenler için yeni zorluklar yaratacağını anlamaktadırlar. Dolayısıyla da Suriye Çerkesleri,yıllardır sadakat yemini ettikleri insanları bu zor günlerde yalnız yüzüstü bırakmanın kabul edilemez olduğunu ileri sürmekteler.

Çeşitli ülkelerdeki Çerkes Diasporası liderleri de, Arap ülkeleri, Türkiye ve Rusya, hatta kabardey-Balkar, Adigey ve karaçay-Çerkes yöneticilerinden tehlike altındaki Suriyeli soydaşlarının Kafkasya'ya geri dönmeleri sürecinin işletilmesi için önlemler alınmasını ve onlara çeşitli şekillerde yardım sağlanmasını talep etmekteler.

Göçmenleri ve zor durumdaki Suriyeli Çerkesleri kabul etme niyetini sadece Türkiye dile getirmiştir. Bu arada Rusya elindeki bilgiler ışığında Suriye'deki Çerkes toplumunun durumunun Rus yetkililerin müdahalesini gerektirmediğini bildirmiştir.

Rus liderler Çerkes Muhacirlerin torunlarının tarihi anavatanlarına dönmesine şidddetle karşı çıkıp engellediği ve Çerkesler üzerinden Suriye'deki mevcut iktidar üzerindeki gücünü devam ettirmeye çalıştığı için onlardan başka bir cevap da beklenemezdi.

Rus desteğinden cesaret alan Beşir Esad 20 kasımda yaptığı açıklamada meşru iktidarı devirmeye çalışan muhalifleri çok şiddetli şekilde bastıracağını ve dış müdahale olması durumunda da ülkesini korumak için canını feda edeceğini belirtti. Sadece uluslararası geliştirici güçlerin ortak çabası mevcut Suriye rejimini etkileyebilir ve ülkeyi daha fazla şiddetten, Çerkesleri iki ateş arasında kalmaktan ve Beşir Esad'ı Kaddafi'nin kaderini paylaşmaktan kurtarabilir.

Kaynak:eng.expertclub.ge

Etiketler:
Suriye Çerkesleri Suriye Çerkesleri İki Ateş Arasında Halep Suriye

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır