NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4-5-6-7
12
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından
ÇERKESLER DENİZE KARANFİL BIRAKTI

Çerkesler'in Kafkaslar'dan sürgünü ve uğradıkları mezalimin 149. yıldönümü nedeniyle Kartal’da anma töreni düzenlendi. Yaklaşık bine yakın Çerkes kökenli vatandaşın katıldığı törende, sürgün sırasında Karadeniz'de hayatını kaybedenlerin anısına denize karanfiller ve mumlar bırakıldı.
20-05-2013 - 1746 kez okundu

Kartal sahil yolu önceki akşam anlamı bir anmaya ev sahipliği yaptı. 149 yıl önce 1,5 milyon Çerkes'in Çarlık Rusya'sından Osmanlı İmparatorluğu'na sürgün edilmesinin yıl dönümünde yaşanan acıların hatırası için, bir anıt dikildi. Kuzey Kafkasyalı sanatçı Arsen Gushapsha'nın yaptığı 'hayat Ağacı' adlı eserin açılışı, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Vacit Öz tarafından yapıldı. Anma töreninde sürgün dönemini anlatan ağıtlar da seslendirilirken ölenlerin anısı içim denize karanfillere ve yanan mumlar bırakıldı.

6.5 MİLYON ÇERKES VAR

Törende kısa bir konuşma yapan Vacit Kadıoğlu, Çerkesler’in ana dillerini öğrenebilmeleri için gerekli girişimlerde bulunduklarını, yeni Anayasa yapım çalışmaları sırasında taleplerini demokratik yollarla dile getirdiklerini söyledi. Türkiye'de 6.5 milyon Çerkes’in yaşadığını ve bunun 800 bininin İstanbul'da olduğunu hatırlatan Kadıoğlu, özellikle çocukların Çerkes anadilini öğrenememeleri nedeniyle geçmiş ile bağlarının koptuğunu vurguladı.

SÜRGÜN ANITI

Törende konuşan Altınok Öz ise, gördüğü tablonun kendisini gururlandırdığını söyledi. Çerkesler’in hem Türkiye'ye hem de anavatanlarına olan bağlılıklarının önemli olduğunu vurgulayan Öz, masada hem Çerkes bayrağının hem de Türk Bayrağı'nın bulunmasının bunun kanıtı olduğunu söyledi. Öz, açılışı yapılan anıtın, bu halkın acısını anlayacak ve anlatacak, gelecek kuşaklara aktaracak bir sürgün anıtı olduğunu kaydetti.

KAYNAK:Zana YAVUZ/İSTANBUL

18 Mayıs 2013 Cumartesi - 22:54 - Aksam.com.tr

Etiketler:
Zana YAVUZ Akşam Gazetesi Kafkaslar ÇERKESLER KARADENİZ 1864 21 MAYIS

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır