NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
10
9
4-5-6-7
12

Nart Ajans Reklam

SİYASET BİLİMCİ NATELLA AKABA:" MOSKOVA, ABHAZYA'DA ORTAYA ÇIKAN YENİ DURU

01.11.2004 - 23:53:38 Ajans Kafkas Abhazya'nın nabzını tutmaya devam ediyor. Natella Akaba daha önce de Ajans Kafkas sütunlarına konuk olmuştu.
02-11-2004 - 2439 kez okundu

Abhazya'daki gelişmeleri bir siyaset bilimci gözüyle takip eden Akaba, son olayları Ajans Kafkas için yorumladı.

*******

AJANS KAFKAS: Sayın Akaba, sizinle daha önce de güzel bir sohbet gerçekleştirmiştik, Ajans Kafkas okuyucuları artık sizi tanıyor. Bir siyaset bilimci gözüyle bize Abhazya'daki son gelişmeleri değerlendirmenizi rica ediyoruz?

NATELLA AKABA: Abhazya'daki karışıklık hala sürüyor. Ne yazık ki gerilimli bir ortam mevcut. Devlet organları yaklaşık bir aydır tamamen iş göremez durumda. Bu politik paradoks, zaten son derece ağır olan ekonomimizi daha da karmaşık hale getiriyor. Bütün bu ağır koşullara rağmen, insanlarımız ağırbaşlılığını muhafaza ediyor ki bu da övgüye değer bir durum.

A.K.- Sayın Akaba, Bagapş ve Hacimba şu anda Moskova'da görüşmelerde bulunuyorlar. Bu görüşme nasıl bir inisiyatifle yapılmaktadır? Buradan nasıl bir netice çıkabilir?

N.A.- Evet, birkaç saattir bu görüşme sürüyor. Kremlin'in daveti üzerine yapılan bu görüşmede bir çözüm beklentisi hakimdir. Moskova'nın, Abhazya halkının iradesine saygı göstereceğine inanıyorum. Seçimin galibi, Sayın Bagapş'tır. Moskova'nın Abhazya'daki mevcut durumu gecikmeli de olsa doğru okuyacağı kanaatine sahibim. Kremlin yöneticilerinin Abhazya'daki istikrarsızlıktan bir yarar sağlayamayacaklarının idraki içinde bulunduklarını umuyorum. Bundan dolayı, Sayın Bagapş'ın zaferini tartışmanın hiç kimseye bir fayda getirmeyeceği düşüncesindeyim.

A.K.- Efendim, Ardzınba'nın seçimlerin tekrarlanması yönündeki son atağını nasıl değerlendiriyorsunuz?

N.A.- Bence son derece talihsiz bir ataktı. Çünkü, Anayasamıza göre, cumhurbaşkanının seçimlerin tekrarlanmasına ilişkin bir karar alma ve buyurma yetkisi bulunmamaktadır. Anayasamıza göre, bu hak bütünüyle Abhazya Parlamentosu'na verilmiştir. Seçimlerin yenilenmesinin ne bir mantığı, ne de gereği vardır. Sayın Bagapş, her kurumun da tesbit ettiği gibi, % 51 oy alarak ikinci tura gerek kalmaksızın bu seçimi kazanmıştır.

A.K.- Sayın Akaba, Yüksek Mahkeme'nin karar sürecinde bir takım tatsız olaylar yaşandı. Hacimba ve taraftarları zor kullanarak kararın değiştirilmesini sağlamaya çalıştılar. Sizce, bu girişim ne şekilde değerlendirilmeli?

N.A.- Gerçekten üzücü bazı girişimleri izledik. Maalesef Hacimba ve yandaşları siyasi olgunluktan uzak bazı davranışları sergilediler. Bunlardan biri de Yüksek Mahkeme'ye yapılan silahlı tehdit idi. Orada bulunanlar rehin alındı. Bu eylemi gerçekleştirenlerin yargılanarak gereken cezayı almalarına taraftarım. Başsavcılığın bunlar hakkında başlattığı soruşturmanın derinleştirileceğini umuyorum. Bu şekilde Abhazya'nın bir hukuk devleti olduğunu herkes görmelidir.

A.K.- Bir siyaset bilimci olarak, geleceğin Abhazyasını nasıl görüyorsunuz?

N.A.- Benim hayalimdeki ülke, bağımsız Abhazya idealine sadık kalarak, demokrasinin geliştiği, hukukun üstünlüğünün sağlandığı, sivil toplum örgütlerinin güçlendiği, sosyal ve ekonomik açıdan çağdaş normları yakalamış bir ülkedir. Abhazya, bütün üzerinde yaşayanların ayırımsız şekilde kendilerini buranın vatandaşı olarak gördüğü bir ülke olacaktır.

A.K.- Sizin yeni dönemden beklentiniz nedir Sayın Akaba?

N.A.- Bütün Abhazya vatandaşları gibi, benim de yeni dönemden beklentilerim büyüktür. Abhazya her alanda ciddi bir yapısal reform ihtiyacı içindedir. Özellikle siyasal ve ekonomik alanda bu beklentiler daha da büyüktür. Sayın Bagapş'ın bakışı bu beklentileri karşılayabilecek güce sahiptir.

A.K.- Teşekkür ediyor, hayırlı akşamlar diliyoruz sayın Akaba.

N.A.- Abhazya'nın meselelerine gösterdiğiniz duyarlılık için ben de size teşekkür ederim.

Etiketler:
siyaset bilimci natella akaba" moskova abhazya ortaya çıkan yeni duru

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır